Deti Duny přehled

Deti Duny
https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/490851/bmid_deti-duny-Beo-490851.jpg 4 700 700

Duna série

Pieskom zaviaty Arrakis sa zazelenie, ožije a je čoraz úrodnejší. Zmenená klíma zasadí tvrdý úder ekonomike planéty – znamená totiž zánik púštnych červov. Paul Atreides, spasiteľ Duny, ktorý sa svojho času postavil do čela fremenov, mizne v púšti. Arrakisu vládne jeho sestra Alia, ale jej vláda nie je absolútna. Musí čeliť zradám a vzburám – a zlým hlasom ozývajúcim sa z jej vnútra. Jedinú nádej predstavujú Paulove deti, dvojičky obdarené nadprirodzenými schopnosťami. Alia si uvedomuje ich cenu a snaží sa ich zmanipulovať. Ale Leto a Ghanima majú nielen vízie, ale aj svoje vlastné plány – a vlastné osudy.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: ekniha , Premedia

Children of Dune , 1976

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Deti Duny. Přihlašte se a napište ho.

D.V.Spudil
30.05.2024 4 z 5

Souhlasím s předchozími komentáři v tom, že se série po Spasiteli Duny opět zlepšila, ale v pár věcech, řekl bych, se zhoršila.
Až příliš zde vychází najevo, že Frank Herbert o náboženstvích měl jen mlhavou představu. Všechno to, co má být ,,náboženské" v Dětech Duny, je jen takové mystické bezobsažné tlachání. Jaké ,,Muad'dib učil"? V tom náboženství není žádný zřetelný morální základ pro jakékoliv jednání.
Taky mi vadilo ke konci to, že se tam najednou roztrhl pytel s výrazy ve fremenštině, na nichž je hrozně znát, že si autor vymyslel jenom pár slovíček, ale o gramatice nebo vůbec o tom, co to vlastně jazyk je, nemá ponětí.
Naopak zlepšení je v tom, že kniha má vůbec nějaký děj, což se o Spasiteli Duny dá říct jen stěží.
A abych jen nehaněl, kniha opět dělá brilantně to, co Herbert fakt uměl, a to je vyjádření komplikovaných manipulací s osudy lidí i světa. Politika vyšší, než jaká existuje v současném světě, uvažování ve větších měřítkách, než si mnoho lidí umí představit, pořád to stojí za to číst a pořád si četbu užívám.

Johny van M.
12.05.2024 4 z 5

Mírný zlepšení oproti Spasiteli tam je, přesto jsem se se směrem, kterým se Duna vydala chvílemi trochu pral. Tolik filozofování a zejména náboženství je tak těžko stravitelný, ale přesto svět Arrakis pro mě zůstává stále fascinující místo. I v TV minisérii Děti Duny (2004) měli asi co dělat a ledasco z příběhu si museli trochu poupravit, protože toto zvizualizovat musí být neskutečná výzva. Už teď se píše scénář k pokračování aktuální série a fakt netuším, jak se s tímhle hodlají filmaři poprat. A já jsem vážně zvědav, co mě čeká dál, protože dál už si ani žádný filmař netroufl a bude to pro mě úplně nový...

John6900
03.05.2024 4 z 5

Podstatně lepší než druhý díl. I když prvních asi 200 stran pro mě bylo o ničem a posun děje skoro nulový. Pak se to naštěstí zlomilo a začalo se konečně něco dít. A k závěru už to jelo na 100%. Celkem za 4*. Kdyby to šlo, spojit 2 a 3 díl, vypustit ten, pro mě nezajímavý a nudný, filozofický balast, byla by to pecka za 5*. Na druhou stranu by to asi ztratilo tu svoji jedinečnost.

Beren a Lúthien, Láska z jiného života a další knižní novinky (47. týden)

19.11.2023

Knižní novinky (31. týden)

01.08.2021

Knižní novinky (48. týden)

22.11.2020

Kniha Deti Duny v seznamech