zuzkailleova zuzkailleova komentáře u knih

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

„Malého prince čti, až budeš starší, abys to pochopila.“ - tak tohle mi bylo několikrát omíláno. A já čekala, protože jsem si to prostě nechtěla pokazit tím, že bych začala moc brzy. Ale jednou se ve mně tak nějak něco sevřelo a já musela běžet do knihkupectví, Malého prince si koupit a hned se do něj pustit.
A bylo to jedině dobře! Knížka ze mě zase tak nějak udělala malého caparta, který prožíval všechna dobrodružství s Malým princem. Zároveň jsem ale chápala jeho slova, rozuměla mu... Přesto jsem asi nerozuměla všemu a už se nemůžu dočkat, až si zase tak za rok přečtu knížku znova a objevím v ní nové věci, nové významy.
Koukání na hvězdy pro mě už nebude nikdy takové jako dřív. Protože teď už vždycky budu hledat ten kouzelný asteroid B612 a snažit se alespoň na chvíli zaslechnout smích.
Autor to napsal skvěle, tak, že bych knihu klidně mohla číst svému malému bráškovi, zároveň bych ji ale mohla půjčit své babičce. Je prostě snad pro každou věkovou kategorii, protože na tohle nejsme nikdy dost dospělí ani příliš malí.

27.08.2015 5 z 5

Nebe je všude Nebe je všude Jandy Nelson

Už dlouho jsem knížku nepřečetla takhle rychle. Jakoby to šlo úplně samo.
A je to vážně úžasná knížka! Žal se nějak začal přenášet na mě, cítila jsem ho, pukalo mi srdce stejně jako Lennie. Chtěla jsem Bailey zpátky stejně jako Lennie. A přiznávám, přestože tohle není žádné fantasy, doufala jsem, že se stane něco, co tu Bailey vrátí zpátky, nějaký zázrak, co já vím. Chtěla jsem, aby se to stalo, i když by pak kniha naprosto ztratila na reálnosti, a pak bych si možná zanadávala, že takhle to ve skutečném světě nechodí. Ale chtěla jsem to tak.
Někdo by možná řekl, že se z toho stala až zbytečná lovestory, ale mně, asi jako většině pubertálních holek, to naprosto vyhovuje. Celou dobu jsem jim fandila!
Třešničkou na dortu pak byly básničky od Lennie. Ale možná to byla trochu kyselá třešnička - určitě by neuškodilo to napsat nějak jinak, Lennie totiž očividně dost hrabe a já měla vážně problém některá slovíčka přečíst...

30.10.2015 4 z 5

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

Nejlépe celou knihu vyjádřím asi takhle - áááááá!
Ze začátku jsem si říkala, že je to prostě nějaká detektivka. Ale ono to teda vůbec není prosté. Začátek jsem četla neuvěřitelně dlouho, ne, že by mě to nebavilo, ale nějak jsem si na to neuměla najít čas. Po zvratu v první polovině jsem si ten čas velmi ráda našla! A tak jsem zbytek přelouskala asi za dva dny. Četla jsem to opravdu jedním dechem, kniha mě dokázala naprosto pohltit. Nechápu, jak tohle mohla autorka vymyslet a tleskám jí. Ani v nejmenším, a to si na svou fantazii nemohu nijak zvlášť stěžovat, bych tenhle konec nečekala.
Jediné, co se mi na knížce tolik nelíbí, jsou vulgarismy. Ano, ano, asi to dodá autentičnosti, ale já, jakožto celkem malá holka, jsem se u něčeho až červenala :)

29.10.2015 4 z 5

Krev polobohů Krev polobohů Rick Riordan

Musela jsem na tuhle knížku čekat rok, a když se ke mně dostala, bála jsem se jí číst. Přeci jen, zakončení pěti, vlastně deseti knížek (bereme-li v potaz i díly Percyho Jacksona)...
A to zakončení mě zklamalo.
Celá knížka byla parádní, skvěle se četla. Příběh jsem prožívala s postavami, naprosto mě to vtáhlo. Líbily se mi pohledy Nica a Reyny, tyhle postavy mám ráda a ocenila jsem, že je mohu poznat trochu víc. Zato mi tam chyběly pohledy Percyho a Annabeth, mých dvou nejoblíbenějších polobohů.
Konec byl ale o ničem, čekala jsem něco epického, ne tohle...
Přesto dávám pět hvězdiček, protože tuhle sérii prostě zbožňuju a Riordan je úžasný spisovatel.

15.06.2015 5 z 5

Chvíle před koncem Chvíle před koncem Lauren Oliver

Možná obsahuje SPOILERY.
Byla jsem nadšená jak z obalu knihy (rčení „nesuď knihu podle obalu“ u mne bohužel příliš často neplatí), tak z jejího stručného popisu. Proto jsem si tuhle knihu musela při nejbližší příležitosti pořídit. A rozhodně toho nelituju.
Hned na začátku mě pohltila, celou dobu jsem chtěla vědět, jak to vlastně dopadne. Líbila se mi jakási proměna hrdinky, její myšlenkové pochody. Co mě ale trochu přestalo bavit, bylo stálé opakování dnů. V tu chvíli se knížka zdála i krapet nudná. Naštěstí to zase brzy dostalo ten správný spád, naprosto jsem si zamilovala Kenta a bez studu se přiznávám - konec jsem celý probrečela. A po dočtení jsem na knihu ještě tak pět minut zírala se slzami v očích. Knihy prostě občas s člověkem dokážou udělat divy, probudit emoce... A já jsem ráda, že je taková i tahle kniha. Jednu hvězdičku strhávám jen za vleklou část, kde se podle mě opakovalo skoro to samé.

13.03.2015 4 z 5

Den co den Den co den David Levithan

Je to sice vlastně takový románek, který by byl více než nudný a ohraný. Jenže autor ho podal jinak, tak, že člověk neví, co se vlastně stane na další stránce. A kdo naše postava bude.
Bylo to tedy plné překvapení, musela jsem celou knížku doslova hltat, protože jsem se nemohla dočkat toho, jak to dopadne.
No a ten konec... (SPOILER) Překvapilo mě to. Čekala jsem nějaký happyend, jak by se to k románku hodilo. A ono ne. Ukáplo mi pá slziček, ale musím říct, že to asi bylo lepší, než kdyby to skončilo dobře. Takhle ve mně celé knížka zanechala mnohem větší dojem a budu na ni vzpomínat ještě dlouho.

11.04.2015 4 z 5