zuzana8816 zuzana8816 komentáře u knih

Déšť Déšť Sára Saudková

Čtivá, svižná, nenáročná detektivka určená především něžnějšímu, ale otrlejšímu pohlaví. Svérázná vyšetřovatelka Oldřiška si nebere servítky za žádných okolností. Právě díky dokonale vykreslené osobnosti této hlavní postavy - neomalené, drsné, drzé, vulgární, neohrožené, ambiciózní, a jejímu pátrání po pachateli s deviantskými násilnickými sklony, mě tato kniha vtáhla ihned do děje a nepustila do poslední stránky.
Druhá kniha od Sáry Saudkové, která se mi dostala do ruky mě opět příjemně překvapila.

02.01.2022 3 z 5

Volba Volba Jakub Trpiš

Marketingový tah byl v případě této knihy působivější nežli samotný obsah. Od slibně se rozvíjejícího začátku jsem očekávala poněkud jiný směr, kterým se bude dílo ubírat. Místo toho, sektářsky vyhlížející skupina lidí, která se rozhodne společnou meditací zachraňovat svět (s nadsázkou), do toho vyhrocené dění na politické scéně..., aby se nakonec došlo k závěru, že pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí, byť za cenu obětí. Z této knihy mám rozporuplné pocity. Prvotní autorova idea možná dobrá, ale s ubývajícími stránkami se děj změnil v jakýsi mišmaš zabalený do ezoterického hávu.

25.11.2021 2 z 5

Ohňostrojení Ohňostrojení Robert Fulghum

Z krátkých povídek psaných perem života Roberta Fulghuma číší čirá radost ze života. Autor je příkladem toho, že inspirace může být ukryta v každém všedním dni, který svým bedlivým pozorováním okolního dění, laskavým smyslem pro humor a literární obratností rázem promění ve "sváteční". Fulghumova filantropie, lehkost bytí a životní zkušenosti shrnuté do jednoduchých, libých příběhů a úvah, které přesto stojí za zamyšlení.

14.05.2021 4 z 5

Továrna na panenky Továrna na panenky Elizabeth Macneal

Kniha mě předně zaujala svým obsahem. Umění, vášeň, závist, zvrácená posedlost, nelehká rozhodnutí - láska vykreslena v barvách temných i pastelových. Vše podbarveno historickým sociálním pozadím. Ve jménu dřiny, chudoby, chladnokrevného jednání některých postav... A samozřejmě nezapomenutelná postava ohavného Silase s dokonalým autorčiným popisem této záporné postavy. Počínaje detailním vizuálním popisem, konče jeho pokřiveným charakterem a narušenou psychikou hraničící s perverzností.
Nenáročný, leč napínavý román, od jehož stránek jsem se nemohla odtrhnout a zvědavost mi nedala spát, dokud jsem se nepročetla k poslednímu odstavci.

13.11.2020 4 z 5

Rytec kamejí Rytec kamejí Ivan Fíla

Temná pohádka pro dospělé. Vcelku mi imponují literární počiny, kdy autor ponechá svobodný rozlet svým bizarním nápadům a čtenář si je může úspěšně vizualizovat a stávat se součástí příběhu. Nicméně toto dílo je přehnaně nafouklé fantaskními imaginacemi autora. V místech, kde už by bylo nasnadě vložit tečku a ponechat prostor čtenářům, se obrazy stále a stále vrství, až jsem občas úplně ztratila prvotní myšlenku té, které pasáže.
Téma a ústřední motiv příběhu však hodnotím kladně. Věčný souboj protikladů - dobra a zla, krásy a ošklivosti v netradičně pojatém příběhu věčné lásky.

11.11.2020 3 z 5

Dějiny lásky Dějiny lásky Nicole Krauss

Kniha se mi dostala do ruky náhodou. V první řadě mě zaujala volba a vytříbenost slov, jimiž autorka barvitě a poutavě popisuje proudy myšlenek a niterných pocitů hlavních postav. Tyto atributy zasazené do příběhu o lásce s jejími strastmi i krásami, jej činí jedinečným a také mnohovrstevnatým. Proto může být zpočátku náročnější na orientaci ve zdánlivě různých dějových rovinách, avšak s ubývajícími stránkami se začnou útržky dějových linek protínat a skládat v celistvý literární obraz.

10.11.2020 4 z 5