zirafinec zirafinec komentáře u knih

Hodinová věž Hodinová věž Natalja Ščerba

Typický komentář ke knihám, které jsou tak dobré, že nevím, co bych k nim dodala. Krásná kniha, krásný styl psaní, krásně vykreslené postavy, které rozhodně nejsou ploché, krásné "obrázečky" na některých stránkách, krásná obálka (no posuďte sami!), hlavní hrdinka má krásný sklon krásně štvát všechny, které nemá ráda a všem krásně míchat kartami, jedním slovem prostě KRÁSA. DOPORUČUJI TISÍCKRÁT VŠEM!

12.05.2021 5 z 5

Dračí cejch Dračí cejch Ilka Pacovská

Nijak nezaostává za ostatními díly.

Nevím, na co bych poukázala... Kniha má spád, vše je krásně propletené, Sváťa se nepřestává chovat jako Sváťa, což oceňuji, navíc ho autorka nevyhodila z děje jako v minulých dvou dílech - to se teď stalo Rafanovi. Akorát Lída se chová až moc hloupě.

Doporučuji.

06.05.2021 5 z 5

Vrať drakovi, co je jeho Vrať drakovi, co je jeho Ilka Pacovská

Co napsat, že? Kniha je pěkná, prostředí pěkné, nedomyšleností se tu moc nenachází, takže to mohu shrnout jedním slovem: DOPORUČUJI.
SPOILER!!!
Vážně mě štve ten spoiler na obálce. Kniha se jmenuje "Vrať drakovi, co je jeho." Což znamená, že někdo, pravděpodobně Hanka jakožto hlavní postava, bude muset nějakému drakovi něco, co mu asi ukradla nebo nedopatřením vzala. Takže to máme hlavní zápletku. V anotaci je napsáno: "... Karmaneuduna žádá, aby její syn Plam dostal zpět část své dračí osobnosti,..." Bezva! Takže teď můžeme zavřít knížku a sáhnout po dalším díle. To ale neznamená, že knihou nějak opovrhuji!

Musím říct, že Hanička se nám pěkně vybarvila - je sestra Zuřivého Plamene, což znamená, že jedna z jejích matek je dračice Ctihodná Uznaná starší Karmaneuduna. Další její matka je L'gala a otec R'íhan, jednorožci. Dále splnila sesterský slib s Omaulou, takže je z ní rázem dcera Ctihodné Delfity Marely. Poté má (nebo měla - nebudu prozrazovat další díly) biolgického otce a matku, lidi. A korunu tomu nasadí její "otec" Vron, kouzelný džin. Ještě příbuzenství s harpyjemi a běsy ( viz následující díl) a je z ní hotový mezidruhový spojník. Musím říct, že to je opravdu skvělá "náhoda".

P.S. Nevíte někdo, jak se čtou jednorožčí jména?

03.05.2021

Císař Nihon-Džinu Císař Nihon-Džinu John Flanagan

Zase krásná kniha. Netuším jak, ale pan Flanagan dokáže udržet pozornost a obdiv čtenáře i ve velmi dlouhé sérii. Všechny prosím, aby si tuto knihu přečetli. TATO ČÁST MŮŽE OBSAHOVAT SPOILERY!!!
Konečně se do příběhu dostává i George, i když jen okrajově. Devět dílů čekám, až se znovu objeví a konečně se mé přání splnilo. I ze společné svačiny (nebo co to bylo za jídlo) v prvním díle ho vyšoupli. Jen je škoda, že tam o něm v podstatě nic není. V prvním díle je to nemluva a stydlín, v desítce mluví skoro tolik, co já. A to je co říct. Takhle je tam změna jako mávnutí kouzelným proutkem. O všech ostatních tam alespoň okrajově bylo, co se učili a jak se měnili. Ale stejně jsem za něj ráda.

Císař Šigeru - naprosto nepřekonatelná postava. Chová se tak necísařovsky, že si ho prostě musíte oblíbit. Mně přirostl k srdci snad více, než Kurokumovi. Kdyby bylo na světě více vládců, jako je on, to by bylo krásně. Bohužel není :-( .

Překvapuje mě vztah Allys a Evanlyn. Allys je celou dobu taková rozvážná a chytrá, kdežto naproti tomu Evanlyn je do všeho hrr a působí na mě tak, že dřív koná a až pak přemýšlí. Proto bych čekala, že ta žárlivka bude Evanlyn a Allys bude ta, co jí nakonec dojdou nervy a pěkně od plic jí to řekne. Pravděpodobně za pomoci Gorloga :-D. Alespoň že to Allys dojde dřív, než na Horácově a Evanlynině svatbě.

Pevnost Ran-koši. Ještěže tam byla. Sice úplně nechápu, jak se Will, Halt a ostatní "zachránci" Horáce do té pevnosti dostali a proč jim ti Kikoriové, co je zajali, nenechali stany, ale co nadělám. Potom jsem taky moc nerozuměla popisu rozestavení vojsk a celému plánu bitvy. To je asi spíš moje chyba, ale pro mě je důležitější výsledek, než jak ho dosáhli. Jaká šťastná náhoda, že Kikoriové jsou dřevorubci, že? Jinak nevím, nevím, co by dělali :-). Škoda, že se bitvy nezúčastnili také posádka Vlčího Willa, to by bylo velmi zajímavé. A asi by ani nepotřebovali Hasanuy. Takže celkové zhodnocení: chybičky tam jsou, to ano, ale to má každá kniha. A hodně knih by si o nedostatcích, které má tato kniha, mohlo nechat jen zdát.

Toskano. Obličej.

04.04.2021

Síla vzdoru Síla vzdoru Suzanne Collins

Jsem beze slov.
Jediná škoda je toho podivně zrychleného konce...

12.05.2024 5 z 5

Vražedná pomsta Vražedná pomsta Suzanne Collins

Bohové. Tahle série je tak strašně moc dobrá. Přečtěte si to. Prostě to udělejte.

07.05.2024 5 z 5

Loď mrtvých Loď mrtvých Rick Riordan

Proč jsem se k Magnusi Chaseovi nedostala dřív? Jakožto zarytý fanoušek Percy Jackson sérií jsem měla dát šanci i norské mytologii rovnou. Neskutečně mě to bavilo. Na rozdíl od řecké mytologie tuto neznám, a proto mě překvapilo každé další setkání s novým bohem či silou mnohem více než u původních sérií. Doporučuji každému, kdo má rád absurdní humor, rád se vrací do dětství a miluje falafel!

15.04.2024 5 z 5

Hněv bohů Hněv bohů Rick Riordan

Tento díl mě bavil více jak ten předchozí. Za mě si rozhodně zaslouží nejvyšší ocenění, i když na Percy Jackson série nemá. Pokud se ale člověk zajímá o mytologie, pak jsou tato i další knihy od Ricka Riordana rozhodně vhodné k přečtení. Jak už je zvykem, ke všem informacím ohledně bohů a příběhů zde najdeme spoustu akce, humoru a emocí, takže se to čte samo.

15.04.2024 5 z 5

Thorovo kladivo Thorovo kladivo Rick Riordan

Já tak zatraceně moc miluju knihy Ricka Riordana. Těším se na třetí díl a na to spojení s Percym Jacksonem, baví mě ty náhodné narážky na řecké série. Stejně jako každou jinou knihu od tohoto autora ji doporučuji, kde jen můžu (i když ty řecko-římské pořád jsou výše v mém žebříčku milovaných knih). Postava Alex Fierro je skvělá a i když vím, kam to povede (děkuju, fandom), moc se na její zastoupení v dalším díle.

15.03.2024 5 z 5

Podlý král Podlý král Holly Black

Nevím, nevím... Když jsem to četla poprvé, byla jsem z knihy úplně unešená, ale teď... Netuším, co mi tam tak nesedí, ale něco tam je. Není to špatná kniha, to vůbec ne, ale...

30.01.2024 4 z 5

Percy Jackson - komplet 1.-5.díl - box Percy Jackson - komplet 1.-5.díl - box Rick Riordan

Miluji celou tuto sérii stejně jako všechny ostatní knihy ze světa Percyho Jacksona. Čte se rychle, nemůžete se od ní odtrhnout. Doporučuji všemi deseti.

11.01.2024 5 z 5

Škola snů Škola snů Sara Bergmark Elfgren

Příběh jako takový se mi líbil, o tom žadná. Problém jsem ale měla v pasážích z Erlingova pohledu. Většinu času jsem se v nich vůbec neorientovala a nechápala jsem, co se děje.

Jinak ale byla kniha čtivá, zajímavá a minimálně z mého pohledu originální.

28.12.2023 4 z 5

Příběh kouzelnictví Příběh kouzelnictví Chris Colfer

Knihu jsem přečetla za tři dny. Ke konci jsem nemohla odtrnout oči. Oceňuji, kolik vážných témat tam dokázal Chris nacpat. Lemonova linka byla překvapivá a stejně jako ostatní vztah v této sérii dost rychlá, ale co už, pořád je to kniha pro děti. I přesto, že byla série avizovaná jako trilogie, otevřený konec nabízí prostor pro další díly, v něž upřímně doufám. Tak, a teď znovu na Zemi příběhů!

26.11.2023 5 z 5

Labyrint nedokončených setkání Labyrint nedokončených setkání František Tichý

Zajímavá kniha, ač jsem měla občas problém se zorientovat v ději akonec mi bude ještě pár dní šrotovat v hlavě :)

26.09.2023 5 z 5

Dítě z Osvětimi Dítě z Osvětimi Lily Graham

Taková oddychová knížka tohoto žánru, přečetla jsem ji rychle, ale zas tolik mě nezaujala, v nejbližší době si ji znovu nevyberu.

26.09.2023 4 z 5

Zpověď doktora Mengeleho Zpověď doktora Mengeleho Christopher Macht

Přečteno za jeden den. Jediné, co mi na tom tak trochu neštymuje, je to upozornění na začátku, že je to literární fikce - moc nevím, čemu z toho mám věřit a čemu ne...

06.09.2023 4 z 5

Zjizvený král Zjizvený král Leigh Bardugo

Popravdě, dostala jsem se do tří čtvrtin a stále jsem nechápala, o co tam jde...

25.10.2022 2 z 5

Klíč ke všem duším Klíč ke všem duším Jeremy Lachlan

Povedená kniha, místy byla ovšem zmatečná a vyloženě mi vadilo oslovení "kámo".
Jsem ráda, že to nebylo typické "hlavní postava je superčlověk, který sice nemá žádné zvláštní schopnosti, přesto všechny okolo kosí mečem, který v životě nedržel, jako by se s ním cvičil celý život." Naopak, hrdinka mi místy přišla úplně tupá. Přiznejme si to, kdyby byla hlavní hrdinkou Violet, kniha by skončila po prvních třech kapitolách.
Spoiler - ten konec - prosím? Vyloženě jí Winifred řekla, že pokud Rotha nezabije ona, získá Roth Kolébku, a nakonec ho "nějak" porazí Violet a Hikory, kteří by oba měli být na pokraji smrti a vše dobře dopadne i bez ní???
Nicméně kniha je velmi čtivá.

30.09.2022 4 z 5

Kolébka všech světů Kolébka všech světů Jeremy Lachlan

Kniha mě bavila, pořád se něco dělo, ale často jsem byla zmatená při popisu nějakého prostředí.

Kniha mi svým Palácem a Jinými světy připomíná sérii Neviditelná knihovna se svou interdimenzionální Knihovnou a alternativními světy, do kterých se z ní nechá cestovat. Teď by mě jen zajímalo, kdo se inspiroval od koho. :)

16.09.2022 4 z 5

Hořící stránka Hořící stránka Genevieve Cogman

Kniha mě bavila tentokrát už od úplného začátku, pořád se něco dělo, na rozdíl od předchozích dílů.

27.08.2022 5 z 5