zde-nka zde-nka komentáře u knih

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Poutavý a smutný příběh. Těšila jsem se na každou kapitolu.

11.07.2021 5 z 5

Foukneš do pěny Foukneš do pěny Radka Třeštíková

Slova, prázdné slova, zmatené myšlenky a věty. Pro mě je dílo naprostý plevel české literatury.

26.11.2020 odpad!

Nesejdeš z cesty Nesejdeš z cesty Dagmar Digma Čechová

Příběh je napsaný poutavě, já v něm vidím i přesah. Pozorný čtenář se může poučit, jak zbytečně a jednoduše zkomplikovat život sobě i ostatním. Na každém konci je nový začátek, ale na některé konce zbytečně prodlužujeme, stejně jako Vanda a její nejbližší rodina. Vandin manžel je ukázka chlapa, kterého by sposuta žen chtěla, ale nevážila by si ho stejně. Autor nezapomněl i na jeho pocity a myšenky a čtenář netápal. Velmi mladá Vanda vidí svět reálně, podobně jako její dospívajíci děti, ale i oni se naučí potlačit vlastní pocity a učí se ohleduplnosti. Co je dobře a co je špatně, co je pravda a co lež? Vanda se ji nakonec dozví, ale co když i její manžel navštívil kartářku a poddal se. Jediná věc na kterou jsem nenašla odpověď je, proč dokázali dva lidé, za pár dní udělat tak rychlý obrat. Mu jsem to ještě uvěrila, ale ji? Nad knížkou jsem strávila příjemné chvíle, těšila se na každou kapitolu.

11.07.2021 5 z 5

Nemusíš! Nemusíš! Dagmar Digma Čechová

(SPOILER) Kniha byla moc čtivá, nenáročné čtení, ale moc příjemná. Zpočátku jsem si nemohla zvyknout na kratší kapitoly, ale pak už mi nevadily, naopak – nemusela jsem dlouho čekat na to, jak se bude vyvíjet děj u druhé z žen. V obou jsem objevila kus své povahy a chvílemi si musela zakazovat číst dál… Nemohla jsem skončit.
U jednotlivých postavy šlo i podle přímé řeči rozeznat, jak jsou každá jiná. I když mám ráda knihy s velkými zvraty a tady mě překvapilo málo, nebyla jsem z toho vůbec zklamaná. Dokonce jsem si i pobrečela.
Oba příběhy čtenářům dodávají odvahu, ukazují možnou cestu i to, že se dá se zakořeněným problémem pohnout – takže za mě je to jedna z knih, která pracuje s osobním rozvojem. Tyto myšlenky jsou ale zapracované do děje nenásilně, nepůsobí jako poučky, jak mít sám sebe na prvním místě. Obě hrdinky během svých příběhů přirozeně dojdou k sebeúctě a k tomu, že je důležité mít sama sebe ráda.
Je to jedna z mala knih, kterou si ráda přečtu znovu.

22.09.2020 5 z 5

Světla nad močálem Světla nad močálem Lucie Ortega (Navrátilová)

Začátek mě pohltil, žasla jsem nad fantazií autorky. Těšila jsem se na každou další kapitolu. Propojení různých světů bylo zajimavé a velmi pravděpodobné, hlavně pro ty, kteří mají silné emoce a vnímání. Zhruba poslední třetina už byla filtivní, ale napsaná tak, že jsem si dokázala představit postavy i okolí. Čekala jsem jiný konec, hapyend, přišel, ale opět ve zcela jiné a přitom tak jednoduchém rozuzlení. Jednoduchost nebyla plochá, ale podtrhla a ukončila svět plný fantazie. Oceňuji začátek každé kapitoly, který nám ukazoval cestu a provázely ho myšlenky a pohled na svět hlavní hrdinky.

10.06.2021 5 z 5