yank3e yank3e komentáře u knih

Kopni do té bedny Kopni do té bedny Seth Godin

Něco na té knížce určitě je, ale čekal jsem víc. Možná je to jen tím, že jsem ji četl v době, kdy jsem vlastně nakopnout nepotřeboval...

Zen a hotovo Zen a hotovo Leo Babauta

Možná by byla dobrá spíš jako úvod k Mít vše hotovo Davida Allena. Takhle sama o sobě sice popisuje jakýsi systém, ale nevím, jestli je možné ho bez předchozí znalosti GTD používat tak, aby měl skutečně smysl. Snad když nemáte mnoho malých úkolů a jen si chcete udělat pořádek ve svých větších cílích?

Jak číst rychleji a lépe Jak číst rychleji a lépe Wolfgang Zielke

Rozhodně zajímavý úvod do problematiky rychločtení. Mně ale víc sedí označení racionální čtení, tomu už ovšem knížka moc neodpovídá. Zaměřuje se převážně na techniku čtení, zrakové fixace, rozšiřování počtu znaků přečtených na jednu fixaci a podobně, zanedbává ale mnohem důležitější věc - soustředění. Není takový problém číst rychle, třeba i špatnou technikou. Daleko těžší ale je vnímat obsah textu, vytáhnout si z něj podstatné myšlenky, prostě vědět, co čteme. Jakkoliv rychlé čtení je k ničemu, je-li povrchní. To, myslím, nemůže nahradit kvalitní kurz racionálního čtení a důsledný trénink.

Malé dny Malé dny Vitja Baruch

Dohromady je to takové zvláštní a jeden vlastně ani neví, "co tím chtěl autor říci", ale některé části se čtou moc dobře. Třeba (spoiler) jak hrdinu přehlížela společnost, když se s konečnou platností rozhodl dostat se do léčebny (konec spoileru) je hodně silná část. Nebo závěr, kdy už nadobro zmagořil a šlo mu o holý život.
Na knížku jsem si ale zase vzpomněl, když jsem uvažoval o tom, že s minimalismem se to nemá přehánět. Tak možná o tom byla?

Kraď jako umělec Kraď jako umělec Austin Kleon

Nesmírně inspirativní knížka.

08.01.2013 5 z 5

Un Lun Dun Un Lun Dun China Miéville

No nevím, je tam spousta dobrých nápadů, ale také spousta věcí, které u mě kvalitu hodně srážely. Celý koncept a podstata příběhu je v pořádku, ale všechny ty jednotlivé detaily jsou moc přehnané a jako celek to nefunguje. Také si nepamatuji jiné dílo, kde by se mi tak příčíly některé kladné postavy.
Vzdáleně by se dalo přirovnat k Nikdykde od Neila Gaimana, to je také v určitém smyslu absurdní a dějí se v něm nesmyslné věci, dohromady to ale vytváří naprosto funkční svět. Zato u Un Lun Dun jsem si nejednou říkal: "to už snad nemyslí vážně, proč?"

31.10.2012 2 z 5

Hledání nekonečna: řešení záhad vesmíru Hledání nekonečna: řešení záhad vesmíru Stephen William Hawking

První část knihy popisuje historii částicové fyziky, druhy částic, jak byly postupně objevovány, různé teorie, urychlovače částic atd. Druhá část objevování a poznávání vesmíru od nejstarších dob a teorií, po moderní teleskopy a vzdálené galaxie a jiné objekty (pulzary, supernovy, černé díry...). Seznamuje s teorií velkého třesku a vývojem vesmíru. Je napsána docela populárně, takže nejsou potřeba žádné velké znalosti fyziky. Bohužel, kniha je už z roku 1995, takže je dnes trochu neaktuální.

28.08.2011 4 z 5