yank3e yank3e komentáře u knih

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Hodně silný drsný příběh v koncentrovaném formátu, který přečtete za jedno odpoledne, ale přemýšlet o něm budete ještě dlouho.

Honzíkova cesta Honzíkova cesta Bohumil Říha

Asi zajímavá knížka pro malé čtenáře, na mě tam ale bylo těch družstevníků už trošku moc. :D

31.10.2012 3 z 5

Madynka zachránkyně Madynka zachránkyně Astrid Lindgren

Co dodat, ještě lepší než první díl. :) A slovo zachránkyně v názvu opravdu sedí.

Madynka Madynka Astrid Lindgren

Naprosto kouzelná knížka. Atmosféra ideálního dětství podobná jako v Dětech z Bullerbynu, i když zde už není všechno tak idylické. Je znát, že je knížka určena starším dětem, objevují se v ní i vážnější témata.
Madynka u nás asi není moc známá, ale je to škoda, vynikající knížka.

Un Lun Dun Un Lun Dun China Miéville

No nevím, je tam spousta dobrých nápadů, ale také spousta věcí, které u mě kvalitu hodně srážely. Celý koncept a podstata příběhu je v pořádku, ale všechny ty jednotlivé detaily jsou moc přehnané a jako celek to nefunguje. Také si nepamatuji jiné dílo, kde by se mi tak příčíly některé kladné postavy.
Vzdáleně by se dalo přirovnat k Nikdykde od Neila Gaimana, to je také v určitém smyslu absurdní a dějí se v něm nesmyslné věci, dohromady to ale vytváří naprosto funkční svět. Zato u Un Lun Dun jsem si nejednou říkal: "to už snad nemyslí vážně, proč?"

31.10.2012 2 z 5

Knížka je souhrnem různých rad a zajímavých myšlenek, které vás mají motivovat a možná trochu nasměrovat. Nečekejte žádný návod na rychlé zbohatnutí - je jen na vás, zda se jimi budete řídit a co si z knihy odnesete. Kiyosaki se snaží vysvětlit, že zažitý koncept "dobře se učit - nedělat chyby - vystudovat - najít si dobré zaměstnání - postupovat v kariéře" je dnes už přežitek a zároveň důvod, proč je tolik lidí nespokojených. Musím přiznat, že kdybych ji nečetl, asi nikdy by mě nenapadlo takto uvažovat... Měla by to být povinná četba a čím dříve si ji přečtete, tím lépe! Velmi inspirativní.

28.08.2011 5 z 5

Hledání nekonečna: řešení záhad vesmíru Hledání nekonečna: řešení záhad vesmíru Stephen William Hawking

První část knihy popisuje historii částicové fyziky, druhy částic, jak byly postupně objevovány, různé teorie, urychlovače částic atd. Druhá část objevování a poznávání vesmíru od nejstarších dob a teorií, po moderní teleskopy a vzdálené galaxie a jiné objekty (pulzary, supernovy, černé díry...). Seznamuje s teorií velkého třesku a vývojem vesmíru. Je napsána docela populárně, takže nejsou potřeba žádné velké znalosti fyziky. Bohužel, kniha je už z roku 1995, takže je dnes trochu neaktuální.

28.08.2011 4 z 5