wiix wiix komentáře u knih

Dobrá výchova Dobrá výchova Gaia De Beaumont

Vydavateľstvo inaque mám rada a vždy v knižnici siaham po knihách od nich. Nemôžem povedať, že by ma kniha nejak extra nadchla, avšak bola nevšedná tým, akým štýlom bola písaná, ako slová v jednej vete krásne spolu ladili a hrali. Opis matky: "Zakaždým pozabudla na to, že osoba, od ktorej sa zúfalo dožadovala pozornosti, je ľudská bytosť ako ona a ľudské bytosti môžu vo väčšej či menšej miere robiť veci, ktoré im ich ľudská podstata dovolí a nie to, čo je nepredstaviteľne dokonalé. Všemožne chcela trpieť osamote a tak oklieštila svoj život na minimum. O nič nedbala. Nielenže bola neporiadna, bola aj domýšľavá. Poriadne naštvaná, jednotvárna a nudná. Zraniteľná, nedbala na seba ohľad, po jej vychýrenom zmysle pre humor zostala len matná stopa." a opis otca: "Nedostatok štýlu v každej podobe vzbudzoval u otca hrôzu. Uprednostňoval situácie a ľudí, ktorí sa vyznačovali vlastným štýlom. Hoci aj extravagantným a do oči bijúcim, len aby bol osobitý." sú také lahodné. A obsahovo desivé.

11.05.2021 3 z 5

Malý samuraj Malý samuraj Icinori Icinori

Malý samuraj na mňa kýval z regála v knižnici a mňa najviac zaujal vizuál a ilustrácie, lebo také ja môžemPríbeh je poučný a jednoduchý, taký milý a nežný, trochu viac pre dospelákov alebo tie dietka, ktoré chcú viac ako išli deti s košíkom ku babke.

11.05.2021 4 z 5

Bez hanby o ohanbí Bez hanby o ohanbí Nina Brochmann

Trefná encyklopédia, ktorú by si mala prejsť každá žena. Nové informácie, staré a známe zhrnuté. Naozaj bez hanby.

05.05.2021 4 z 5

Bez hanby o ohanbí Bez hanby o ohanbí Nina Brochmann

05.05.2021 4 z 5

Sedem dobrých rokov Sedem dobrých rokov Etgar Keret

Od tohto autora som už niečo čítala a vtedy som bola na poviedky asi viac naladená‍️Knihu som zhltla za dva dni, nečítala sa zle, nehovorím! no do zajtra asi zabudnem, o čom bola. Veľmi minimalistická, na oddych fajn, no nič viac v človeku nenechá.

05.05.2021 3 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Pomedzi detské knihy som sa rozhodla vybrať z knižnice aj túto dlho odkladanú vec. Odkladala som ju najmä pre jej náročné témy (drogy, teenage, prostitúcia). Ja síce drámy a náročnejšie veci veľmi môžem, no písané tým nežným alebo ťaživým a clivým spôsobom, ako keď ide francúzsky film, ktorému nerozumiete, ale strašne sa vám páči. Avšak My deti zo stanice Zoo je iná káva. Drsné, realistické a temné písanie bez príkras či metafor. Chvíľami som mala zimomriavky, niekedy mi bolo smutno, no takéto knihy sú to pravé. Také, na ktoré do zajtra nezabudnem, ktoré mi niečo málo vzali a mnoho dali.

03.05.2021 4 z 5

Prečo sú dánske deti šťastné? Prečo sú dánske deti šťastné? Jessica Joelle Alexander

Nečítavam motivačnú literatúru. Ale že vôbec nie. Už pri 10tej stránke cítim tú nutenosť a klišé heslá. Táto knižka je motivačná, ale keď ide o deti a ich budúcnosť tu u mňa doma, hovorím si prečo nie. Ja som tak pedagogicky a psychilogicky vysokoškolsky šmrcnutá, takže žiadne extra zázraky som sa nedozvedela, no vo veľa veciach som sa utvrdila a povzbudila. Dlho som v práci vyhlasovala, aká je detská hra a sloboda dôležitá. A niežeby slovenské a iné deti šťastné neboli. Len to nastavanie na výkon, súperenie a vonkajšia motivácia sú v našej východe gro. A to dobré nie je. Ale nechcem mudrovať, vo výchove som len na začiatku a uvidíme, ako to zvládneme. Ale niečo mi to dalo: bacha na slová a vety, príkazy, zákazy, štýl mudrovania..deti sú špongie a nasávajú od nás vety aj pocity.

23.04.2021 3 z 5

Americká zem Americká zem Jeanine Cummins

Takéto príbehy nie sú prvoplánovo v mojom hľadáčiku a väčšinou ma nezaujmú, som totiž taký knižný tragéd a romantik v jednom. Ale Americká zem nie je len o Mexiku, kartele, narkobarónoch a o úteku. Je tiež o rodine, vzťahoch, živote v Mexiku. Bolo tam napätie, zvraty aj klišé a dobre sa to čítalo.

23.04.2021 4 z 5

Anna na Redmonde Anna na Redmonde Lucy Maud Montgomery

Tretia Anna v tomto porcelánovom vydaní. Dospelácka, nežná a asi aj staromódna kniha, no kto je fanúšikom Zeleného domu, tomu spríjemni deň, za to ručím.

10.04.2021 5 z 5

Anna v Avonlea Anna v Avonlea Lucy Maud Montgomery

Úprimne, pokračovania Anny nie sú také strhujúce a hrajúce "na city" ako prvý diel, lebo veď v prvej knihe bolo všetko také prekvapujúce, milé, smutno-trpké a tiež dievčenské. Pokračovanie sa číta dobre a stále je príbeh pútavý, no Anna už nerobí neplechy, vie toho viac ako polovica Avonlea a už v sebe neživý detské traumy o červených vlasoch a volánivých šatách. Je to stále milé čítanie, na toto domasedavé obdobie ideálne.

30.03.2021 5 z 5

Knížka Knížka Hervé Tullet

Táto útla knižočka, ktorá sa ešte aj nekreatívne (alebo práveže je to kreatívne) volá Knižka, je skrytý poklad o ktorom, milé maminy, asi neviete, či? Vhodná je podľa mňa už aj od 3 rokov ale najmä v predškolskom veku sa vám zíde, keď sa dietko učí farby, pravá-ľavá a sleduje zmeny. Je to tak zaujímavé, že aj mňa lákalo zvedavo otáčať strany, čo bude ďalej. Aby kniha bola už komplet dokonalá, chýba bodkám dotykovosť.

30.03.2021 5 z 5

Dážďovky Dážďovky Lucia Šukolová

Minimalistická montessori kniha, odporúčam hneď, ako dietko prejaví záujem o knihy :)

24.03.2021 5 z 5

Brlôžky Brlôžky Mária Nerádová

Toto je rozkošníctvo na druhú. Informačne obsahuje tľko, čo encyklopédia, ilustrovaná je prenádherne, príbeh je rozkošný, trefný a smiešny.

24.03.2021 5 z 5

Anna zo Zeleného domu Anna zo Zeleného domu Lucy Maud Montgomery

Anna. To, čo som si mala prečítať ešte ako teenge som teraz dohnala a ľutujem trochu, že to neprišlo skôr. Nebudem vám tu Annu ospevovať-kto ju miluje ako ja, ten ju pozná a kto ju nepozná, toho asi neosloví. Aj keď...skús! Mňa navnadil aj seriál Anne with E, potom táto vyčačkaná "porcelánová" edícia a tiež taký ten vtieravý pocit, že som už stará a mamka. No ale Anna, zelený dom, Marilla a Mathew sa hodia v každom veku.

23.03.2021 5 z 5

Normálni ľudia Normálni ľudia Sally Rooney

Očarilo ma to. Možno ani tak nie príbehom (aj keď bol prudko čitateľný a zaujímavý a láskyplný a aj kus zábavný) ako štýlom, akým bol príbeh napísaný. Vety tak lahodili, akoby boli príjemné na jazyku. Keď budem veľká, aj ja by som sa tak chcela vyjadrovať :D Už dlho som nečítala tak dobrý príbeh o vrstvách a vzťahoch medzi dvoma ľuďmi, aký majú vplyv, ako rozhýbu a mútia rieku života

18.02.2021 5 z 5

Ty krásna, temná Vanessa Ty krásna, temná Vanessa Kate Elizabeth Russell

Pre niekoho to mohlo byť príliš veľké sústo, no mne sa ho podarilo spracovať. Trochu ako novodobá Lolita, trochu ako niečo uplne nové. Chvíľu bolo pre mňa náročné vybrať si stranu, ktorá bola v tom nevinne, ak taká vôbec bola. Na začiatku mi Vanessa prišla ako tá, ktorá sa nechala podmaniť, ktorá Stranea huckala a dovolila to, no postupom času na mňa velmi psychicky vplýval Strane so svojimi sugestívnymi otázkami, narážkami, z ktorých bolo ťažké pre dieťa, dievča vycúvať.
"Nemám pocit, že ma do niečoho núti, a viem, že môžem povedať nie, ale to nie je to isté, ako niečo riadiť."
A čo ma teda veľmi bavilo bol iný rozmer, ktorý v knihe naberal asi od polovice na sile, teda že v deji nešlo len o vzťah maloletej a učiteľa, ale aj o spoločenské povedomie a samotný psychický život a budúcnosť Vanessy.

15.02.2021 4 z 5

Rok v meste Rok v meste Katarzyna Bogucka

Milujem tieto knihy ktoré nie sú o čítaní a príbehu, ale o rozprávaní sa, pátraní a zábave.

05.02.2021 5 z 5

Jašo na jarmoku Jašo na jarmoku Tomáš Kompaník

Veľmi pekné a milé čítanie. Super, že sa niekto stále snaží, aby tradície a povedomie o nich nezmizlo a ešte ich takto predstavuje v príbehu deťom.

05.02.2021 4 z 5

Odkiaľ je život dokonalý Odkiaľ je život dokonalý Silvia Avallone

Úžasné dielo. Plno emócii o tom, či existuje čas, rozhodnutie či miesto, odkiaľ je život dokonalý.

01.01.2021 5 z 5

Hilda a kamenný les Hilda a kamenný les Luke Pearson

Táto tretia Hilda sa mi páčila azda ešte viac ako Hilda sa vracia. Bolo v nej síce menej textu (deja) ale na druhej strane to bolo pekne nakreslené a také milé a nakoniec i napínavé.

07.12.2020 5 z 5