Odkiaľ je život dokonalý

Odkiaľ je život dokonalý https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/447470/bmid_odkial-je-zivot-dokonaly-5NZ-447470.jpg 4 38 7

Adele žije na periférii Bologne a má len osemnásť rokov, keď sa v jedno skoré ráno vyberie sama na zastávku autobusu, s prasknutou plodovou vodou a kontrakciami, aby sa dostala do pôrodnice. Dcéru chce dať na adopciu, lebo jej bývalý frajer Manu ju opustil a navyše sa ako drogový díler dostal do väzenia a ona chce pre svoje dieťa čosi lepšie než život na sídlisku Labriola, kde sa všetci rodia ako „Bolo-luza“. Tridsiatnici Dora a Fabio naopak patria do lepšej spoločnosti, majú krásny priestranný byt v historickom centre Bologne, ale po rokoch neúspešných pokusov o umelé oplodnenie sa ich manželstvo pre Dorinu posadnutosť dieťaťom rúca. No je tu ešte aj Zeno: Adelin tajomný sused, ktorý ju každý večer pozoruje zo svojho balkóna, a zároveň Dorin študent. Zeno vníma všetky jemné, neviditeľné hranice, ktoré oddeľujú mesto protagonistov od mesta vydedencov. A všetkých spája jedna a tá istá túžba - nájsť miesto, odkiaľ by sa im život mohol zdať aspoň na chvíľu dokonalý.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Inaque

Da dove la vita è perfetta , 2017

alibaba72
16.01.2022 5 z 5

Velmi zajímavý příběh, sledujeme intelektuální manželský pár, který by chtěl děti a nedaří se a na druhé straně příběh 18 leté dívenky, řekl bych mdlého rozumu, kterou přivede mladý grázlík do jiného stavu a ona dítě nechce. Je to skvělé čtení.

adorjas
20.06.2021 4 z 5

Ak by ste si mali toto leto zobrať nejakú knihu na dovolenku k moru, alebo hoci aj na dovolenku na hory či na chatu, alebo hoci aj na doma, tak toto je podľa mňa must-have knižka. Nie je to žiadna bezduchá a jednoduchá Třeštíková (áno, priznávam sa, že jej spisovateľské umenie oceňujem v mínusových bodoch), ale je to práve Avallone, ktorá má čo povedať všetkým svojím ženským čitateľkám. Taliansko, vzťahy, hádky, city, periférie, stredná vrstva, hodnota vzdelania, drogy, je tam proste všetko.

Nisus
10.06.2021 5 z 5

Fenomenálna kniha. A musím povedať, že je to jedna z tých, na ktorú len tak nezabudnem. Úplne ma dostala a prevalcovala. Hlavnou črtou diela je, že tu každá jedna z postáv prežíva svoje vlastné, súkromné peklo. Genialita tohto diela okrem formy a štylistiky spočíva aj v tom, že ma prinútila zastaviť a vcítiť sa do postáv. Aj keď to bola Dora, ktorú som nechápala a nebola mi blízka. Tú jej urputnosť a posadnutosť a šialenstvo. Autorka dokázala, že som sa naozaj snažila pozrieť na svet jej očami. Aj sa mi to čiastočne podarilo a nakoniec som jej priala šťastie a tešila sa s ňou. Psychológia bola zvládnutá na jednotku, ani si nepamätám takto dobre vykreslené postavy. A tie neviditeľné nitky, ktorými boli navzájom prepojení. Bezvýchodisková atmosféra sálala zo stránok zároveň ale ma vôbec nedeprimovala. Čo je dobre lebo nemám rada keď som z knihy ubitá. No čo viac dodať? Je to lahôdka. Choďte do toho.

booklovertina
01.06.2021 5 z 5

Uchopiť život a skutočne mu porozumieť nie je vôbec ľahké - tvoria ho milióny okamihov, každý jeden ovplyvňovaný nekonečným množstvom rozhodnutí. Malých, veľkých, našich i cudzích. Spolu vytvárajú mozaiku bytia, prepletajú sa, vlnia, občas sa zauzlia a vytvoria problematické hrčky, ktoré sa nedajú rozmotať. Rozhodnutie, ktoré učiníme dnes, môže ovplyvniť náš život o deň, dva, týždeň, rok či desaťročia. Ovplyvní nás, no môže ovplyvniť aj iných. A niekedy na našich rozhodnutiach absolútne nezáleží, niekedy sa život jednoducho deje a nech urobíme čokoľvek, nezmeníme to.

Niekedy sa narodíme problémovým rodičom, vyrastáme na periférii v totálnej chudobe, obklopení samými grázlami a rovnakými zúfalcami ako sme my sami, na mieste, odkiaľ niet úniku a jedného dňa, keď si nedáme pozor, zistíme, že sme v 17-tich nechcene otehotneli a aj keď by sme si toho drobca chceli nechať, vieme, že vyrastať v takých podmienkach je naprd. Niekedy sa zase celý život vnútorne vyrovnávame s fyzickým hendikepom a aj napriek tomu, že sa dobre vydáme, šťastie nám uniká, sen o rodičovstve sa pomaly rozplýva, túžbu nahrádza zúfalstvo, podrýva už aj tak krehký vzťah, ničí nás.

Silvia Avallone svojím neobyčajným rozprávačským talentom verne a dojemne zachytila komplikovanosť života, túžbu po materstve, rodičovstve, lepšom živote a strach z nepoznaného, kontrastným zobrazením hlavných hrdiniek poukázala na to, že nájsť šťastie a byť spokojný nie je len otázka peňazí či prestíže a že zdravie sa kúpiť nedá, no zároveň poskytla priestor nádeji a viere, sile nevzdávať sa. Nádherná kniha, silné príbehy a spôsob, akým to autorka celé preplietla, akým spojila osudy jednotlivých postáv - podmanivé. Odkiaľ je život dokonalý je silný adept na zoznam tohtoročných topiek.

wiix
01.01.2021 5 z 5

Úžasné dielo. Plno emócii o tom, či existuje čas, rozhodnutie či miesto, odkiaľ je život dokonalý.

čika
12.10.2020 4 z 5

Pekný vzťahový prepletenec. Nesadol mi úplne trochu kostrbatý štýl písania, ale - možno je to prekladom, neviem.

simini
01.09.2020

Krasna, silna kniha o materstve, laske a bolesti. Odporucam

pro ženy psychologické romány

Silvia Avallone
italská, 1984
2014  49%Ocelové léto
2020  87%Odkiaľ je život dokonalý
2022  82%Priateľstvo

Kniha Odkiaľ je život dokonalý je v