vitaly0472 vitaly0472 komentáře u knih

Silmarillion Silmarillion J. R. R. Tolkien

Četl jsem s otevřenou Wikipedii a zápisníkem. Jinak jste ztraceni. Nemohu to nazvat alternativou k Bibli. Biblické evangelium, nebo chválu v Žalmech nemohla zatím žádná kniha nahradit. Ale jako varianta mytu stvořeni hodně zajímavé, vytříbené. Další popis, po mýtu stvoření, můžeme přirovnat k jedné části Bible, k historii židovského národu. Jen s tím rozdílem, že se Silmarilion čte mnohem lépe.

19.01.2018 4 z 5

Metuzalémova smrt Metuzalémova smrt Isaac Bashevis Singer

Překvapilo mě, jak vyznavači judaismu mohou byt nemravní. Asi jako většina ostatních vyznavačů jakéhokoli jiného náboženství.

Mistrovsky napsané povídky. Dobře propracované alegorie.

20.03.2019 5 z 5

Život Beethovenův / Život Michelangelův / Život Tolstého Život Beethovenův / Život Michelangelův / Život Tolstého Romain Rolland

Popis životů umělců se zaměřením na jejích tvorbu. Mohu soudit o životopise Tolstého. Je to jen pohled západně smyšlejícího člověka na mohutného pravoslavného ruského umělce. Ani sami Rusové neumějí pochopit velikost celé jeho tvorby. Pohled Romaina je ale zajímavý. Byl současníkem Tolstého. Vedli spolu korespondenci.

10.06.2018 3 z 5

Buddenbrookovi Buddenbrookovi Thomas Mann

Příběh kde Thomas Mann vypráví o své zkušenosti se zánikem svého vlastního kupeckého rodu Mannu z Lübecku. Ne v detailech, ale v obecných obrysech.
Thomase Manna později mrzelo, že zrovna za tento román dostal Nobelovou cenu, když vezmeme v potaz, že v té době už měl napsaný Kouzelný vrch, kterého si on a později i publikum cenilo víc. Prostě co dílo to skvost už od začátku tvorby a čím dál, tím je to lepši.

06.05.2018 5 z 5

Nemrtví a světlonoši Nemrtví a světlonoši Jiří Buchta

Čtivý a pěkně propracovaný modul. Do Umrlčího království se asi málo kdo podívá, ale znalost fungování nemrtvých a světlonošů se hodí, ať se na Asterionu nacházíte kdekoli. Nové povolání, nekromant, je pro zkušenější hráče. Je hodně variabilní a v rukou schopného hráče nesrovnatelně silnější, než povolání základní. K hrání ho ale mohu jen doporučit. Přidává to obrovské množství zajímavých zápletek.

11.04.2018 5 z 5

Vládce vlků Vládce vlků Juraj Červenák

Zvládl jsem několik prvních stránek, ale stejně se troufám hodnotit. Popis znásilňováni mě znechutil natolik, že jsem knihu musel zahodit a ještě nějakou dobu byl naštvaný, že se nechal přemluvit k tak nízké literatuře. Když takto uvozuje celou tetralogii, tak se to asi s autorem táhne i v další tvorbě. Vždyť lze napsat krásnou a poutavou fantasy i bez pornografie a úchylnosti. Nevím proč to tvůrci dělají. Stejně trpí i filmy, hudba a jiné umění, ale evidentně se to lidem líbí. Ke čtení nedoporučuji. Nevhodné pro mládež.

21.03.2018 odpad!

Bílý dominikán Bílý dominikán Gustav Meyrink (p)

Četl jsem to před mnohá léta. Pořád si pamatuji na scénu, kdy hlavní hrdina vstupuje do pokojů předchozích generací a tak postupuje do hluboké minulost. Karma rodiny. To, jak se v nás odráží krev naších předků. Něco, co nám dál osud bez toho, aby se nás ptal a co se dá hodně těžko změnit.

14.02.2018 5 z 5

Černá koule Černá koule Gustav Meyrink (p)

Jak zní v popisu, Poe, Hoffmann, Meyrink, mystický dobrý trojúhelník. Zdařila sbírky Meyrinkových povídek. Podruhé bych ji ale nečetl. Gustav má na svém kontě i mnohem lepší kousky.

08.02.2018 3 z 5

Ohnivý keř Ohnivý keř Karel Weinfurter

Fenomenální dílo křesťanského moderního mysticismu. Hledá a nachází spojení mezi zážitky různých náboženství. Učí jednoduchá, ale velice účinná duchovní cvičení. Popisuje zajímavosti z činnosti Pražské theosofické lóže. Nemohl jsem knihu dočíst do konce. Nedočetl to ještě jeden další člověk, kterého znám. To by mě zajímalo, jestli se to stalo více lidem.

16.01.2018

Ďáblův elixír Ďáblův elixír E. T. A. Hoffmann (p)

Četl jsem to kvůli podobnosti s Poem. Nebo spíš podobnosti Poa s Hoffmannem. Kniha je plná mysticismu. Některé části hodně drsné na svoji dobu. Prostě počátek horroru vyrůstajícího z romantismu.

13.01.2018 4 z 5

Anna Karenina Anna Karenina Lev Nikolajevič Tolstoj

Výpravny příběh, který srovnává dva rozdílné přístupy k životu. V ději je schovaná hluboká křesťanská pravda.
Příběh by se měl spíš jmenovat Levin a ne Anna Karenina.

16.04.2016 5 z 5

Prokletý Dilvish Prokletý Dilvish Roger Zelazny

Povídky mezi sebou jsou spojené volně. Většinou se dál nerozvádějí. Seřazené chronologicky. Starší mají jinou formu než mladší, protože je mezi nimi velký časový rozestup.

17.03.2019 3 z 5

Prázdná hnízda Prázdná hnízda Mariam Petrosjanová (p)

Po přečteni začnete vidět portály do vedlejších světů.

15.03.2019 5 z 5

Smečka ze čtvrtého pokoje Smečka ze čtvrtého pokoje Mariam Petrosjanová (p)

Kdo je svobodnější? Slon běžci prérii a nebo mšice, která stráví celý svůj život na jednom listu?

15.03.2019 5 z 5

Asterion - základní modul Asterion - základní modul Jiří Buchta

Základní modul. Nutný pro první kroky v Asterionu. Popis historie, geografie, náboženství a společnosti. Modul není striktně navázán na žádný herní systém. Můžete se v něm pohybovat podle jakýchkoliv pravidel.

27.12.2018 5 z 5

Mechanické piano Mechanické piano Kurt Vonnegut Jr.

Nejzajímavější mi přišel popis mechanizace a automatizace budoucnosti, jak to viděl člověk začátku minulého století. Naproti jeho očekávání prožíváme věk digitalizace.

Odsunuti člověka do pozadí kvůli vysoké robotizace se ukázalo jako mylné. Neděje se tak. Lidský prvek je nutný pořád a ve všem a v budoucnu se to nezmění.

09.12.2018 3 z 5

Dost času na lásku Dost času na lásku Robert A. Heinlein

SPOILER!
Frankensteinová zrůda spojena niti "omlazovacích cyklů" Po každém omlazeni hlavní hrdina začíná nový život a v několika epizodách o svých dobrodružstvích vypráví. Při tom se zdá, že pokaždé je to jiná postava, jakoby se Heinlein snažil zužitkovat nápady na knihy, které už nestihne zpracovat. Některé pasáže jsou tak nudné, že je musíte přeskočit a nebo knihu odložit. Nakonec po zdlouhavém popisu incestu s vlastní matkou přes 2000 let starý hrdina, vlastník železných zvyků a návyků důležitých pro tak dlouhý život, umře jednou z nejhloupějších smrti.

14.10.2018 2 z 5

Dětství, chlapectví, jinošství Dětství, chlapectví, jinošství Lev Nikolajevič Tolstoj

Dobré pro pochopení svého vlastního dospívání.

11.07.2018 3 z 5

Chudí lidé Chudí lidé Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Jeho prvotina. Když známi zjistili, že čtu knihu, která se jmenuje Chudí lidé, tak se posmívali, proč radši nečtu Bohatí lidé, že si přivolávám neštěstí. Já na to, že je dobrý znát všechny stránky života, ale když se nad tím teď tak zamýšlím, jak si žil chudý úředník v Petrohradu před 150 léty, pro současného evropana je trochu zbytečný. Román není čtivý. Četl jsem v originále. Mnoha slova a skutečnosti jsem nepochopil. Do čteni jsem se musel nutit.

19.03.2018 2 z 5

Siddhártha Siddhártha Hermann Hesse

Nehledejte v tom novou velkou moudrost. Tisícerá interpretace známe nepochopitelné pravdy německou mysli. Možná chápal, ale spíš ne, jinak by o tom nepsal. Sbohem Hermanne Hessea a děkuji ti za Hru se skleněnými perlami.

01.03.2018 2 z 5