veronika6781 veronika6781 komentáře u knih

Už jsou tady Velikonoce Už jsou tady Velikonoce Vanda Bruckner

Veľmi pekná kniha plná nádherných obrázkov. Dozvedela som sa mnoho zaujímavostí a tradícii z veľkonočného obdobia. V knihe nájdete aj pár receptov, ktoré som si samozrejme zapísala a raz ich musím vyskúšať. Knihu odporúčam všetkým, ktorých zaujíma veľkonočné obdobie a zvyky, ktoré sú už v dnešnej dobe zabudnuté.

03.05.2024

Zakliaty kláštor Zakliaty kláštor Juraj Červenák

Pri čítaní tejto knihy som bola ako na horskej dráhe. Raz sa mi kniha veľmi páčila a čítanie rýchlo odsýpalo, inokedy mi niektoré časti prišli príliš zdĺhavé a kniha ma miestami nudila. Taktiež mi trvalo, kým som sa do knihy začítala. Pre mňa je toto prvá kniha od Červenáka a teda som ešte na autorov štýl písania nebola zvyknutá.

Oceňujem historické fakty, ktoré autor do deja zakomponoval. Tiež sa mi páčila postava Dobšinského a odkazy na mnohé rozprávky či povesti. Epilóg knihy naznačil, že v ďalších častiach príbehu sa pravdepodobne stretneme s väčším množstvom mystiky. Mňa ten epilóg určite navnadil aj na ďalšie knihy a som zvedavá, kam sa bude táto séria kníh uberať.

Odporúčam fanúšikom dobrodružných príbehov. Ja sa určite plánujem pustiť aj do ďalších sérií kníh od tohto autora.

26.03.2024 3 z 5

Na neVěčné časy Na neVěčné časy * antologie

Kniha, Na neVěčné časy, ma v prvom rade zaujala svojou anotáciou. Ide o súbor ôsmich poviedok o druhých šanciach, ktoré vám ukážu, kde všade je možné nájsť svoju spriaznenú dušu, pravú lásku alebo silu začať znova.

Následne, keď som objavila obálku, tak ma kniha ešte viac zaujala. O to väčšie bolo moje potešenie keď som zistila, že kniha má vlastne dve obálky. Jednu z prednej strany a druhú zo zadnej. Spracované je to takto z toho dôvodu, že knihu môžete čítať z oboch strán, zo svetlej či tmavej. Je iba na vás, ktorou stranou začnete a či si najskôr prečítate zimnú romantiku, alebo poviedky z podsvetia.

Do tretice ma na knihe zaujal štýl, do ktorého je kniha ladená a to je magický realizmus. Kníh s touto témou som zatiaľ nečítala veľa, avšak aj tých pár si hneď získalo moje srdce. Som rada, že sa táto téma dostáva viac do popredia a objavuje sa aj v knihách slovenských, či českých autoriek. Reálny svet so štipku mágie, totiž nikdy nie je zlý.

Čo sa týka samotných poviedok, tak niektoré sa mi páčili viac, niektoré menej. Poviedky však nemajú mnoho strán a preto sa čítajú rýchlo. Každá poviedka vás vtiahne rovno do príbehu a rozhodne nebudete mať čas sa pri nich nudiť. Niektoré poviedky sa mi zapáčili natoľko, že by som si vedela predstaviť ich prepracovanie na celý román. Dúfam, že autorky poviedok si povedia toto isté a raz sa niečo také uskutoční.

Knihu určite odporúčam všetkým milovníkom romantiky a mágie. Dúfam, že sa vám bude páčiť rovnako ako mne.

18.02.2024 5 z 5

Znalost Znalost Adam Ficenec

Do tejto knihy som sa nepúšťala so žiadnymi očakávaniami, nakoľko u mňa išlo o prvú fantasy, písanú českým či slovenským autorom. Som však rada, že sa kniha ku mne dostala a mala som možnosť si ju prečítať. Autor svoj fantasy svet premyslel naozaj dôkladne do hĺbky, čo je super. Prvá kapitola bola akčná, hneď ma navnadila na celý príbeh a ja som sa tešila na knihu plnú mágie, tajomstiev a akcie.

Avšak tu nastáva problém. Akcia totiž prvou kapitolou končí a ďalej sa objavuje len veľmi sporadicky a na krátku dobu. Zvyšok knihy sa venuje životu Markusa na škole, predstavuje nám predmety ktoré navštevuje a čo sa na nich učí. Toto nie je priamo zlé, ale keď o tom čítate pomaly celú knihu a len na pár stranách sa zrazu objaví trochu akcie, začne to človeka nudiť. Pri čítaní knihy sa mi často objavili v mysli momenty z Harryho Pottera, nakoľko niektoré časti si boli podľa mňa až príliš podobné.

V každom prípade si myslím, že autor určite má talent a mal by v sérii pokračovať ďalej. Avšak dúfam, že v ďalších knihách sa objaví oveľa viac tajomna, akcie a aj bojových scén. Ja tomu ešte dám šancu a prečítam si určite aj ďalšiu časť, ktorá by mohla vyjsť čoskoro.

12.02.2024 3 z 5

Dokud neustane vlnobití Dokud neustane vlnobití Kristina Janů

Táto kniha vo mne zanechala zmiešané pocity. Páčil sa mi námet príbehu a aj autorkin štýl písania. V knihe sa striedajú dve časové roviny, súčasnosť s minulosťou čo ma potešilo, nakoľko to v knihách milujem. Napínavý začiatok knihy ma hneď vtiahol do deja, avšak to sa časom zmenilo.

Ako som čítala ďalej, čoraz častejšie som narážala na situácie, ktoré nedávali zmysel. To sa z časti vyjasnilo v závere knihy, ktorý bol však podľa mňa spísaný narýchlo. Akékoľvek situácie v knihe mi tiež prišli popísané v príbehu len tak povrchovo a nedostali sme sa priamo do hĺbky. Príčinou toho bolo, že k žiadnej postave v knihe som si nevytvorila vzťah a to ani pozitívny, ani negatívny. Viac menej mi bolo jedno, čo s nimi ďalej bude.

Ako pozitívum knihy však určite beriem opisy Francúzska a života vo Francúzsku. Je vidieť, že autorka čerpala z vlastných skúseností.

Celkové hodnotenie knihy je teda taký priemer. Kniha ma síce extra neohúrila, ale ani neurazila. Ak však máte radi romantiku s trochou tajomna, odporúčam po knihe siahnuť a utvoriť si vlastný názor. Ako sa predsa hovorí: „Sto ľudí, sto chutí.“

08.02.2024 3 z 5

Biela pani Biela pani Roman Kulich

Tak táto kniha bola skvelá. Milujem čítať knihy, ktoré sú inšpirované skutočnými udalosťami. Ďalšie plus je, ak sa to odohráva na miestach, ktoré poznám. Môj manžel je z Kysúc a tak som si vedela predstaviť kde sa celý príbeh odohráva a ako to tam vyzerá.

V knihe sledujeme príbeh 16-ročnej Mišky, ktorá sa v kalamitnej situácii rozhodla ísť domov cez kopce. Snehu stále pribúdalo a Miška po čase už nevládala pokračovať ďalej. Zvládla však ešte zavolať na tiesňovú linku a požiadať o pomoc.

Ja som túto knihu prečítala za jeden deň. Bola napísaná veľmi pútavo a mystika okolia bola do knihy perfektne napasovaná. Musím sa však priznať, že po dočítaní knihy som si rovno tento prípad vyhľadala na internete, aby som si o ňom mohla prečítať .

Knihu určite odporúčam všetkým čitateľom a ja sa teším na autorove ďalšie knihy.

23.12.2023 5 z 5

180 stupňů: Když se vám život obrátí naruby 180 stupňů: Když se vám život obrátí naruby Lukáš Havlas

Kniha 180 stupňů, vo mne zanechala naozaj rozporuplné myšlienky. Po prečítaní anotácie, som sa na knihu veľmi tešila a pravdepodobne som od nej čakala niečo trochu iné. Zo začiatku som sa v príbehu strácala. Veľké množstvo postáv, ktoré zo začiatku nič nespájalo. Toto sa našťastie postupom deja menilo a príbehy jednotlivých postáv sa medzi sebou začali prelínať.

Po dočítaní knihy som z nej však bola dosť zmätená a stále neviem, čo presne si o knihe myslieť. Páčil sa mi celkový námet knihy a aj to, ako autor do deja zakomponoval mnoho problémov, s ktorými sa v spoločnosti stretávame. Niektoré veci mi však do knihy úplne nesedeli, napríklad nadprirodzeno. Taktiež niektoré situácie boli podľa mňa až príliš vyhrotené a pritiahnuté za vlasy. Naozaj si neviem predstaviť partiu kamarátov, ktorým by sa udialo toľko príšerných vecí. Predsa len mám pri spoločenskej beletrii radšej, ak je písaná viac uveriteľne.

Každopádne som rada, že som si knihu mohla prečítať a rozšíriť si svoju čitateľskú databázu o ďalšieho českého autora. A aj keď knihe nedávam plný počet hviezdičiek, autor má určite niečo do seba a myslím, že by v písaní mal pokračovať.

19.12.2023 3 z 5