ULtraAktuar ULtraAktuar komentáře u knih

Černé moře Černé moře Charles King

Koupil jsem si, celý natěšený, po dovolené v Bulharsku, ale příliš mě kniha nezaujala.

Nahá Myrja Nahá Myrja Diana De Daro

Kniha předběhla svoji dobu.

22.04.2021 odpad!

Bílý kamínek Bílý kamínek Linde Gunnel

Moc se mi líbila, byl podle ní natočen i film.

Strmá cesta Strmá cesta Jevgenija Ginzburg

Velmi pěkná a poučná kniha. Při jejím čtení jsem si uvědomil, že v podobných situacích lze přežít pouze na úkor někoho.

22.04.2021 5 z 5

Mudajna: dvě děti v srdci Afriky Mudajna: dvě děti v srdci Afriky Andrée Clair (p)

První kniha, kterou jsem přečetl od začátku do konce - a ihned začal znovu. Když jsem se do ní podíval v dospělosti, už jsem tolik uchvácen nebyl, ale byl to právě Mudajna, který mě přivedl ke čtení.

Zajímavá matematika Zajímavá matematika * antologie

Tuto knihu mi koupila máma za vysvědčení. Jaké bylo její překvapení, když jsem si ji přinesl ze školy, kde jsem ji dostal za úspěch v okresním kole Pythagoriády. Mám dodnes obě a těším se, až si ji otevřeme se synem.

22.04.2021

Silas Marner Silas Marner George Eliot (p)

Zvláštní kniha. Když jsem ji četl poprvé, věděl jsem přesně, co bude následovat. Jedna z mých nejoblíbenějších.

Marta (Dlouhá cesta v dunách) Marta (Dlouhá cesta v dunách) Oleg Rudněv

Hezká kniha, červená knihovna. Přečetl jsem někdy na vysoké škole, v době, kdy jsem četl všechno. Dodnes si pamatuji citát: střepy znamenají štěstí, jizvy krášlí muže... jaké hlouposti si lidé vymýšlejí pro svoji útěchu.

22.04.2021

Eklogy a písně Eklogy a písně Jaroslav Vrchlický (p)

Na knihu jsem náhodou narazil v antikvariátu. Překrásná jak co do obsahu tak i zpracování, v mých očích její hodnotu zvyšuje krasopisné věnování "Upomínka na den 19. února 1881. Josef Mráz". Co se ten den asi stalo, kdo byl pan Mráz a komu ji věnoval?

Země, která není Země, která není Edith Södergran

Kdysi na vysoké škole jsem zašel do knihkupectví a prohlížel knihy-ležáky, které se prodávaly do desetikoruny. Myslím, že tahle stála tři, ale možná pět. Každopádně jsem v životě udělal málo lepších investic do knih.

Stopa v poušti Stopa v poušti Louise Noëlle Lavolle

Knihu jsem jako dítě našel v mámině knihovně, přečetl si ji a zařadil do své. Potom jsem několik let nemluvil o ničem jiném, než že se stanu archeologem.

Posedlost prvočísly Posedlost prvočísly John Derbyshire

Nejlepší kniha o matematice, a že jsem jich přečetl.