Strmá cesta

Asi nejblíže pamětem jako výchozímu žánru je kniha Jevgenie Ginzburgové Strmá cesta, která chronologicky zaznamenává události od autorčina zatčení až po její propuštění z lágru. Líčí vše, co zatčení předcházelo, stejně tak i část toho, co následovalo po propuštění a samozřejmě i vše, co stálo mezi tím. Je členěna do tří částí: vězení, pracovní tábor (Gulag) a propuštění na svobodu – tři základní etapy na cestě ruským lágrem (i když té poslední mnohdy nebylo dosaženo)....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/57_/57024/strma-cesta-eBi-57024.jpg 4.941
Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno:, Odeon

Крутой маршрут (1985)

Kniha Strmá cesta

Ajinka79

Knihu jsem četla před lety, ale stále ji mám živou v hlavě. Když jsem knihu četla v teple pod dekou, cítila jsem jistý druh výčitek...ne, tentokrát jsem si ke knížce nedopřála ani žádné "zobání", protože mi to přišlo nepatřičné. Máme se dobře. Hodně dobře!
Klobouk dolů před všemi, kteří takové peklo přežili.

LDcb

Velmi poučná a varující kniha z ne tak dávné doby a současně velká literatura.

Babo

728 stránek a v nich neuvěřitelných 18 let života. Je to málo nebo dost ? Jedno ráno odejít podat vysvětlení a vrátit se po 18 letech ,,,,,je to vůbec možné ?
V SSSR v minulém století to byla vcelku běžná praxe.
Autorka podrobně vylíčila všechna ta utrpení , všechny ty přesuny z horšího do ještě horšího . Zima, hlad a nemoci se staly součástí jejího života . Jejiho a tisíců dalších nevinných lidí . Jen proto ,že si jeden paranoik usmyslel , že všichni jsou špioni a teroristi .
To všechno je známé . U této knihy jsem nejvíc obdivovala autorčinu lidskost . Kdybych chtěla zachytit její hluboké člověčenství , musela bych opsat spoustu stránek .
V každém případě se mi moc líbilo , jak je kniha napsaná a v mém pomyslném žebříčku 10 top knih by určitě nechyběla.

Vašek56

Neuvěřitelné, 18 let v Gulagu. Jen tak jít na nějaké vysvětlení a vrátit se po tak dlouhé době. Nevidět tak dlouho své děti, jednoho syna už vůbec ne, protože zemřel při Leningradské blokádě. I po odpykání trestu za nic zůstat ve vyhnanství, nemožnost se vrátit domů. Odvaha v takových podmínkách adoptovat dítě. Žít na 8 metrech, to není ani možné. Ani po rehabilitaci nemít moc klidu, žádné uznání. Panebože děkuji, že to u nás komunisti nedotáhli do takového konce jako v SSSR. Nás by asi neměli kam vysídlit. Je to až k nevíře, co tato žena musela všechno vydržet, vytrpět. Těžké práce ve Vápence, dřevorubecké práce v tajze skoro bez nářadí, jako sestra na infekčním.... Její a nejen její, ale i ostatních spoluvězňů, jak říkala našich vůle žít, přežít to a setkat se svými nejbližšími.
Zklamal mě konec. I když dala vědět, že její manžel tedy první, Pavel Aksjonov, přežil, nedozvěděla jsem se, jestli se ještě setkali. Jak to bylo po smrti druhého manžela, Němce Antona Waltera, jak dopadl Vasja, nejmladší syn.
I přesto doporučuji. Neuvěřitelný příběh jedné, ale i mnoha jiných žen, matek.

syskas

Veľmi dobre napísané. Hoci strašné veci, veľmi dobre a ľahko sa čítalo. Občas to bol dokonca smiech cez slzy.
Toto by malo byť povinné čítanie na školách, aby tí, ktorí to na šťastie nezažili, pochopili, aké to bolo strašné. A rovnako povinné čítanie pre tých, ktorí nostalgicky spomínajú, ako nám bolo dobre za komunistov. Možno by sa im konečne otvorili oči...

illow
24.11.2017

Jedna z nejúžasněji napsaných knih na téma gulag. A snad právě proto, že knihu nepsal muž, ale žena - která si prošla skutečným peklem - je příběh o to sugestivnější. Přesto je bravurně napsán a autorka, ač se jedná o autobiografii (a je to vlastně její jediné dílo) má ke psaní skutečně vlohy. Kniha má spád, je napínavá, popisy událostí, přírody i lidí mají hloubku a ve své ošklivosti i jistou magii a romantiku. I tak je to drsné a šokující čtení.......

Levandulle
01.11.2017

S touhle knihou a její autorkou jsem během četby téměř doslova žila, stěží jsem se dokázala odtrhnout od vyprávění o pekle, které si musela během předlouhých 18 let v době stalinského bolševického teroru v Rusku prožít. Kniha není zdaleka jen o ní, ale o milionech politických vězňů, kteří se neměli nikdy vrátit, z nichž většina nepřežila. Ona odtud vyšla po mnoha letech se šrámy na duši, se ztraceným mládím, ale přežila! Shodou šťastných náhod, vlastní odolnosti i pomoci dobrých lidí, kteří se najdou všude a jsou ochotni riskovat i v životu nebezpečných podmínkách. Žeňa nepopisuje mechanicky, jaké absurdity se jí a milionům Rusů děly, pokud spadli do krutého soukolí systému. Ona, oddaná komunistka, hledající v nepochopitelném odstraňování svých spolupracovníků nejprve omyl, který se brzy vysvětlí, posléze chybu jednotlivce, je stažena do prohlubujícího se a rozšiřujícího víru zla sama, dochází postupně k poznání, že absurdity, kterým by nikdy ve svém minulém životě, ve svém každodenním budovatelském úsilí věřící komunistky neuvěřila, jsou jen prostou součástí celého ďábelského systému, jehož cílem je vyvolání strachu a udržení naprosté podřízenosti "lidu" Velkému Bratru a jeho diktatuře.

babicka_amalka
19.02.2017

četla jsem jedním dechem - drsné, smutné a především velmi poučné čtení;
zařadila bych jako jednu z povinných knih pro zastánce "starých pořádků" - i když nevím, jestli by to byli ochotni přijmout;