Strmá cesta

Asi nejblíže pamětem jako výchozímu žánru je kniha Jevgenie Ginzburgové Strmá cesta, která chronologicky zaznamenává události od autorčina zatčení až po její propuštění z lágru. Líčí vše, co zatčení předcházelo, stejně tak i část toho, co následovalo po propuštění a samozřejmě i vše, co stálo mezi tím. Je členěna do tří částí: vězení, pracovní tábor (Gulag) a propuštění na svobodu – tři základní etapy na cestě ruským lágrem (i když té poslední mnohdy nebylo dosaženo)....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/57_/57024/big_strma-cesta-eBi-57024.jpg 4.954
Literatura naučná, Biografie a memoáry

Vydáno: , Odeon

Крутой маршрут, 1985

Kniha Strmá cesta

Katrinreading

Poměrně neznámá kniha, kde se lidské utrpení v táborech popisuje jinak, než jsme zvyklí z opěvovaných románů. Je to totiž daleko drsnější výpověď. Ale o to víc výmluvná. Doporučuji všemi deseti. Knihu jsem četla asi dva týdny, protože jsem u toho drásavého textu nevydržela déle než deset minut.

ULtraAktuar
22.04.2021

Velmi pěkná a poučná kniha. Při jejím čtení jsem si uvědomil, že v podobných situacích lze přežít pouze na úkor někoho.

evask
16.12.2020

Hrůzný příběh. Trošku bych ho zestručnila.

sika444
07.06.2020

Opravdu dobrá kniha. Autorka je výborná vypravěčka, která je schopna na malé ploše sdělit velmi důležité skutečnosti. GULAG vidíme zevnitř, stejně jako stalinskou mašinérii odlidštění miliónů lidí. Ginsburgová je schopná skvělé charakteristiky postav. Je zakotvena v klasické kultuře - a na knize je to znát. Nejsilnější pasáže jsou ty, které odhalují "to" bytostně lidské - např. setkání mužského transportu s ženským. Skvěle charakterizuje podstatu toho, co člověka nejvíc ponižuje - je to ztráta důstojnosti. Nejvíc mě dojímaly pasáže líčící její vztah k synovi. Krásná kniha, navzdory nesmírné tragice toho, co líčí.

Nele
01.01.2020

Ruskou mentalitu asi nikdy nepochopím...

ave55
25.08.2019

Sovětský svaz byla jedna z mála zemí, která si ve velkém likvidovala svůj lid. Přečetla jsem od revoluce spoustu knih s touto tematikou (dříve nebylo moc možností se k nim dostat). Vždycky jsem se také divila naivitě ruských lidí, hlavně komunistů. Tato kniha mně v tom rovněž utvrdila. Je zde podrobně popsán život ve vězeních a pracovních táborech. No, chtěla bych věřit, že je to tam už trochu lepší. Mnoho znám z vyprávění mého otce, který toho dost zažil za války, ale hlavně po válce v padesátých letech. Proto u nás vždy bylo slovo Rus málem sprosté slovo.

Ajinka79
21.05.2019

Knihu jsem četla před lety, ale stále ji mám živou v hlavě. Když jsem knihu četla v teple pod dekou, cítila jsem jistý druh výčitek...ne, tentokrát jsem si ke knížce nedopřála ani žádné "zobání", protože mi to přišlo nepatřičné. Máme se dobře. Hodně dobře!
Klobouk dolů před všemi, kteří takové peklo přežili.

LDcb
15.05.2019

Velmi poučná a varující kniha z ne tak dávné doby a současně velká literatura.