ULtraAktuar ULtraAktuar komentáře u knih

Alef, bet, teď! Alef, bet, teď! Alžběta Glancová

Kazdé jedno písmenko hebrejského písma, obrázek k němu a slovo s ním.
Spíš slovník než slabikář.

12.04.2024

Bratři Lví srdce Bratři Lví srdce Astrid Lindgren

(SPOILER) Knihu jsem četl až jako dospělý, kdy možná unaven životem střídám dětské knihy s knihami pro mládež.
Od samého začátku jsem váhal, má-li se příběh brát doslova, nebo je-li to jen závěrečné snění Karla před smrtí, představa toho, co by rád prožil, kdyby to bylo možné. A závěr mě přesvědčil, že to bylo opravdu jen snění, protože kdyby ne, oba bratři by "nezemřeli podruhé". Jonatán zemřel a Karel také, jen si před svojí smrtí vybájil příběh, ve kterém je zdravý a se svým bratrem. Děsně smutné.
Pak jsem si o knize četl na internetu a zjistil, že ji doprovázely kontroverse, nebyla vydávána. Nepřekvapuje mě to, i když si myslím, že vydávána být měla.
Následně jsem si přečetl všechny komentáře zde. Hodně mě překvapil jeden, ve kterém se píše o autorském komentáři AL (který v mé knize nebyl) - přesně tak jsem to vnímal! A i proto nemohu souhlasit se všemi, kdo se podivují "závěrečné sebevraždě" - jinak to prostě skončit nemohlo, než že se Karel zbavil strachu ze smrti.
A trochu se podivuji těm, kteří nadhazují, že v jejich dětství możná kniha nevyšla - není těžké zjistit si datum prvního vydání.
*****
Velice, velice hezké.

07.04.2024 5 z 5

Setkání v Jeruzalémě - Láska v době terorismu Setkání v Jeruzalémě - Láska v době terorismu Manfred Theisen

(SPOILER) Naprosto špatná kniha. Předpokládám, že autor jako fanoušek palestinských Arabů se pokusil napsat text, který lidem, kteří o problematice nic nevědí, "otevře oči" a přidají se na jeho stranu.
Příběh dvou patrně teenegerů, kteř se spolu na třetím rande vyspali, aby ke čtvrtému už nedošlo, obsahuje snad všechna blízkovýchodní klišé, nesmyslná vyvažování a více či méně zjevnou manipulaci. Asi nejvíce na mě zapůsobilo, když sebevražedná teroristka zabije dvě děti, armáda jejím příbuzným strhne dům a autor se "zamýšlí" nad řetězem násilí - - odplata - násilí - ... a popisuje zoufalství příbuzných té (sebe)vražednice při pohledu na bourání domu, aniž by jen zmínil, že jim bude vyplacena odměna, za kterou si postaví dům nový.
"Pěkný" je i závěrečný slovníček, který vysvětluje, kdo to byl Arafat a kdo Šaron, a při srovnání těchto dvou je první mnohem větší sympaťák.
Překladu pak lze vytknout, že mnohá jména přepisuje z angličtiny, přestože mají ustálenou českou transliteraci Dženín, Sharon, ...)

29.03.2024 odpad!

Bez doprovodu bubnů Bez doprovodu bubnů Hester Burton

Moc pěkná kniha. Jen lituji, že jsem ji nečetl v době, kdy jsme na ZŠ probírali období "rozbíjení strojů". Kniha by mi dala víc, než učebnice s výkladem dohromady.
Jako bonus jsem zjistil, že Van Diemennova země je Tasmánie.
Jedna z nejlepších KODovek, které jsem četl.

18.03.2024 5 z 5

Král polí Král polí Isaac Bashevis Singer

Hezká kniha.

08.03.2024

Vinnetou - Rudý gentleman Vinnetou - Rudý gentleman Karel May

Jako kluka mě zklamalo, že knihy byly odlišné od filmů. Ale i tak jsem si je užil. A toto nové vydání koupil synovi.

08.03.2024

Tajuplný ostrov Tajuplný ostrov Jules Verne

Má nejoblíbenější verneovka. Dobrodružství, tajemno, poučování v únosné míře. Nostalgie, protože to byla první kniha od Verna. A vzpomínám na film/seriál s Omarem Sharifem v hlavní roli.

18.01.2024

Ještě žijí... Ještě žijí... Jiří Volf

Knihu jsem dostal kdysi v dětství a "četl" zejména barevné obrázky. Dodnes ji mám na čestném místě, podepsanou neumělým rukopisem s přídavkem "3. A".

18.01.2024

Teplo zhaslého plamene Teplo zhaslého plamene František Gellner

Kniha mě provázela celou vysokou školu, no, možná od druháku, nejsem si jist, kdy jsem ji objevil.

Líbej mě ještě, cizinče! Líbej mě ještě, cizinče! Daphne du Maurier

Nečtenou knihu jsem našel u vlaku. Po přečtení jsem nadšený, zejména titulní povídka, i když s trochu předvídatelným koncem, se mi líbila nejvíce, naopak Monte Verita na mě byla až příliš fantastická.

Třináctery hodiny Třináctery hodiny James Thurber

Autor byl určitě matematik. A překlad nemá chybu.

Jako Robinson nemůžeme žít Jako Robinson nemůžeme žít Hans Bentzien

Tuto knihu jsem jako malý dostal k Vánocům. Později se máma přiznala, že ji v knihkupectví ani neotevřela a vybírala jen podle obálky.
Knihu jsem nedočetl, přišla mi "divná", těšil jsem se na dobrodružné vyprávění. A když jsem později zjistil, co je vlastně zač, už jsem se k ní nevrátil.

02.11.2022

Ráj domova Ráj domova Jan Čarek

Velmi krásná kniha, kterou jsem našel na nádraží... Překvapilo mne, že zde je uvedena s jiným datem prvního vydání.
Některé básničky jsou kouzelným svědectvím doby a výčitkou nad dnešní rozežraností: ...Varhany - varhany, jedly jste už banány? Ach, ty bychom taky chtěly, ty jsme ještě neviděly.

21.09.2022 5 z 5

Doznání Doznání Artur London

Prostě komunisté likvidovali komunisty. Stejně dobře mohli tito mučit a vraždit Gottwalda a pár dalších a Kryl by nezpíval o Gottwaldovo vnucích, nýbrž Slánského.

Kdo je kdo v Bibli Kdo je kdo v Bibli Peter Calvocoressi

Slovník příjemného formátu, spíše pro první seznámení s danými osobami než pro nějaké hlubší porozumění.

Geometrická rapsódie Geometrická rapsódie Karl Levitin

Zajímavé povídání o geometrii s geniálními obrázky Eschera. Nejprve jsem prohlížel a prohlížel a prohlížel, teď spíše náhodně otevírám a čtu a čtu...

Matematika náhody Matematika náhody Jiří Anděl

Koupil jsem si čtvrté vydání z roku 2020 a musím říci, že mě profesor Anděl opět nezklamal. Nádherné řešené příklady, přístupné i lidem s minimem matematických znalostí (důkazy lze přeskočit) - některé zprofanované (aplikace náhodného výběru s vracením, například), jiné poměrně originální (schválně, kolik smíšených dvojlůžkových pokojů by mělo být na koleji, pokud tam studuje X bělochů a Y černochů a jsou na pokoje ubytováváni náhodně?).

12.08.2022 5 z 5

Matematická ekonomie Matematická ekonomie Roy George Douglas Allen

Náhodně zakoupená v roce 1990 a sloužící dodnes.

15.04.2022

Lineární metody statistické indukce a jejich aplikace Lineární metody statistické indukce a jejich aplikace Radhakrishna Calyampudi Rao

Velmi pěkná kniha, kde se člověk dočte všechno, co potřebuje znát o matematické statistice.

15.04.2022 5 z 5

Matematická statistika Matematická statistika Jiří Anděl

(SPOILER) Nejlepší kniha o statistice, se kterou jsem se setkal. Díky ní jsem dostal pár jedniček na MFF a dodnes se do ní příležitostně dívám.
Obsahuje spoustu definic, vět a důkazů, tabulek a dalšího.

14.04.2022