Doznání

Podtitul: V soukolí pražského procesu 1. vydání v českém jazyce, přeložené z francouzské verze z roku 1968. Další vydání, mimo exilových, mohlo vyjít v ČSR až po roce 1990. Dobová anotace: Zevrubný a otřesný dokument o metodách sovětských berijovských poradců a naší Bezpečnosti při inscenaci politického procesu s „protistátním centrem R. Slánského a spol.“ z pera jednoho z odsouzených na doživotí, tehdynáměstkaministra zahraničních věcí, který byl rehabilitován r. 1956 a žije nyní v Paříži....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/288915/doznani-m0p-288915.jpg 4.449

19.11.2019

Jedinečné svědectví, o ne moc veřejnosti známé epoše 75%

lonedog
09.08.2019

Popis metod psychologického nátlaku na obviněné v procesu se Slánského protistátním spikleneckým centrem a jejich postupné doznání ke všem zločinům. Nenechat člověka usnout, neustále se jej ptát stále na totéž, nutit člověka chodit se zavázanýma očima a rukama spoutanými za zády, ve studené cele, bez zpráv o rodině a hlavně bez naděje, že bude kdy propuštěn. Veterána občanské války ve Španělsku a nacistického věznění zlomila právě skutečnost, že jej věznili komunisté, vyznávající stejnou víru, za jakou od svých šestnácti let bojoval. Autor postupně dospěl k pochopení, že proces se Zinověvem a Kameněvem byl pouhým bojem o moc, stejně jako v jeho případě, kdy byla zlikvidována část komunistických funkcionářů židovského původu, která bojovala proti nacistům v občanské válce ve Španělsku, protože měla zahraniční konexe a zkušenosti. O to víc šokující pro mne byl závěr knihy, kde autor omlouval komunismus tím, že se v jeho procesu a v procesech vedených v jiných socialistických státech jednalo o selhání jednotlivce.

Hobo
23.06.2018

Dost mě překvapilo tvrzení, že kniha u nás mohla vyjít až po Listopadu, v mé paměti funguje, že jsem ji četl někdy v roce 1968 nebo 1969, tak nevím... Zrada paměti? Nebo samizdat? Nevím.
V každém případě jedna z těch knih, které by měly patřit ke kulturním znalostem každého čtenáře. Jen pozor, abyste z toho nic přímočaře neusuzovali o správnosti či nesprávnosti režimu, vše se dá svézt na úchylky; ostatně autor sám to potvrzuje!
Na správnost politického zřízení je třeba uvažovat z jiných publikací než od komunisty pronásledovaných komunistů.
Koneckonců na genocidu ve Vendée se dodnes uvažuje jako na úchylku od světlých ideálů francouzské revoluce...

Metroušek
11.10.2017

Naprosto zásadní obžaloba komunistických režimů, psaná bývalým prominentním komunistou, který metody svých soudruhů poznal na vlastní kůži, či přesněji řečeno, na vlastní mozek. Podle mne se jedná společně s Mňačkovou knihou Jak chutná moc o jednu z nejlepších knih vydaných za socialismu popisujících realitu komunistické vrcholné politiky a deziluzi těch osvícenějších soudruhů i bezpartijních. Doporučuji také novější knihu Brainwashing: Manipulace s myšlením, která ukazuje, kam až může vymývání mozků sahat, proč je úspěšné, a jak obtížné je vyhnout se mu nejen v totalitním, ale i v demokratickém systému, jak vidno. Doporučená hudba: Karel Kryl - Rakovina.

Mahuleno
20.04.2017

V podstatě děsivá kniha, lépe řečeno děsivé odhalení bezskrupulózních metod tehdejšího režimu. Dalo by se použít známé úsloví z historie: "Revoluce požírá své děti".

druzickaster
22.01.2017

Velmi poutavý a děsivý příběh. Orwellovo 1984 bylo vymyšleno, Londonovo Doznání je krutá realita doby ne tak dávno minulé a přitom jsou si knihy podobny jako vejce vejci. Pro soudobé čtenáře je až nepochopitelná modla a idealizování strany i přes mučení a trýznění lidí ve jménu oné strany. I rodinní příslušníci neustále glorifikovali stranu a byly ochotní se vzdát nejbližších příbuzných ve jménu a zájmu strany. Budiž nám tyto hrůzy ponaučením.

Salonka
12.09.2016

Jako mlýn drtí tento cirkus mé tělo a mozek . . . Dokola . . . Dokola . . . Pyramida mých zločinů roste. Jeden člověk by ji nevzepřel, nejméně tak dobrého půl tuctu.

K dielu A. Londona – Doznání – ma priviedol záujem o procesy päťdesiatych rokov (o ktorých neviem prakticky nič) a fakt, že pri akejkoľvek etape (najmä novodobých) dejín vyhľadávam autentické pamäti ľudí, ktorí dané udalosti či obdobie prežili. Život v komunizme si holt nepamätám, no chcem si ho aspoň teoreticky priblížiť (a nech mi sakriš nikto nehovorí, že vtedy sa žilo lepšie. ok, je lepšie mať nejaký názor ako žiadny :-) ale bola to absurdná doba). Vykonštruované „monstrprocesy“, obzvlášť ten s R. Slánským a jeho spiklencami, patria k totalitnej nadvláde. Ale späť ku knihe.

Pokaždé když zrediguje stránku nebo dvě a pozmění, co jsem řekl, podle poznámek od sovětských poradců, odchází, aby ukázal svou práci „skutečným šéfům“, jak je nazývá, chce-li se vytahovat. Když se vrátí, přepisuje přede mnou všechny tyto stránky podle rozkazů, které dostal. Anebo mi docela otevřeně řekne, že text mých „doznání“ bude definitivní, teprve až jej v překladu schválí jeho šéfové.

Nie som sudca, nepoznám všetky fakty. Čítala som to preto, aby som sa dozvedela viac. Veru bolo toho dosť a bolo to ozaj kruté. Nemám prečo autorovi neveriť, nemal dôvod si vymýšľať, navyše obdivujem, že toto svedectvo vôbec napísal a ako ho napísal. Je mi (všetkých) obetí režimu v podstate ľúto. Sú medzi nimi vinní, no rovnako mnoho nevinných, ktorí nemali zlé úmysly, aj keď boli komunistami. Stali sa nepohodlnými, prípadne „vhodne zapasovali“ do súkolia strany, do cieľov strany… a zbohom.

To, co se s námi dělo, skutečně oslepujícím způsobem ilustruje způsob, jakým se podobné procesy vyrábějí. Vyrobí se udání, zločiny, scénář pro proces a teprve potom přijde zatýkání obětí a vyhlédnutých viníků.

Knižka obsahuje, ako sa hovorí, veľa látky na spracovanie. Občas som sa stratila v menách a udalostiach, o ktorých London vypovedal, tie však boli zvyčajne spomenuté viackrát, čo bolo výhodou. Celkový dojem mám dobrý, rozprávanie je skutočne pútavé a kvalitne zvládnuté. Myslím že ide o tému, o ktorej sa patrí vedieť viac. Ak už nezaujme táto kniha, jednoznačne odporúčam pozrieť si rovnomenný francúzsky film z roku 1970, ten je úplne perfektný.

Překroutit skutečnosti, překroutit vlastní životopis, překroutit myšlenky a nejhlubší přesvědčení do tvarů, které se hodí právě tento měsíc, tento týden, v těchto dnech. A stále jako magické zaříkávání: „Musíte důvěřovat straně a dát se jí vést. Je to ve vašem zájmu.“

12kája34
17.03.2015

Výborná kniha i film, která ukazuje gestapácké praktiky komunistických mučitelů.Ve filmu výborní Yves Montan a Simone Signoret, doporučuji

V pekle plynových komor
V pekle plynových komor