učtese učtese komentáře u knih

Modrovousovo vejce Modrovousovo vejce Margaret Atwood

Knihu jsem nedočetl, čekal jsem něco jiného.Na těch 107 stranách, které jsem přečetl, jsem se s humorem, nadsázkou ani situační komikou nesetkal.Myslím, že kniha je určena spíše ženám, autorka v povídkách rozebírá vztahy mezi mužem a ženou za pomoci drobných kamínků dává dohromady mozaiku, proč se jedni rozešli a jiní jsou zase spolu. Rozhodně nechci říct, že je kniha špatná, jenom to není četba pro mě.

27.01.2013

Trolové Trolové Christoph Hardebusch

Země Vlachaků je okupována národem Masridů, prezentovaných záporákem Zorpadem. Domácí odboj vede Şten. A toho najdou uvězněného v lese v kleci trolové, vyhnáni na povrch země odvěkými nepřáteli trpaslíky a také magickou mocí, která jim ničí domovy v nitru země.Ştenovi se podaří troly přesvědčit, že jim může být prospěšný a slíbí jim pomoci nalézt a zničit zdroj magické moci.Následuje putování, skrývání, útěky, boje až po závěrečnou válku lidí a trolů proti Zorpadovi a trpaslíkům.Většina fantasy postav je vykreslena tak jak je známe, trpaslíci jako kovkopové a řemeslníci, elfové jako neviditelní lukostřelci z lesa jen na troly je nám nabízen jiný pohled.Fungují zde jako velcí silní lidé, jsou přemyšliví zvídaví.A i když se živí zabitými nepřáteli a občas i padlými druhy nijak to k jejich hrůzostrašnosti nepřispívá. I když se kniha jmenuje Trolové hlaví postavou a tahounem děje je člověk Şten. V první části knihy, ale moc netáhne spíš se plazí (možná je to dobře, dostanete šanci se s hrdiny sžít a litovat pak jejich smrti v boji) až v polovině knihy se rozběhne aby do cíle dosprintoval. Ze začátku mi kniha připomínala Pratchetův styl ze Zeměplochy,ale bez toho humoru.Zvlášť postava Sargana, špiona z východní říše. Ten jakoby vypadl přímo z cechu vrahů.

24.01.2013 3 z 5

Šílený Měsíc Šílený Měsíc Algis Budrys

Anotace k této knize je trošku zavádějící, protože teleportacím a průzkumu objektu na měsíci se věnuje pouze okrajově.Většina z těch 195 stran se věnuje psychologickému rozboru postav a protože jsou tam hlavní postavy dvě a asi tři čtyři vedlejší, je to rozbor důkladný a zoufale nudný. Jestliže se o bratřích Strugackých řiká, že psali vlastně sociologické romány a sci-fi prvky jim sloužili jen jako zástěrka, aby vůbec mohli vydávat, tak Algis Budrys tuto formu (v této knize) přivedl k dokonalosti. Dvě hvězdy jsou za těch dvacet sci-fi stránek.

13.01.2013 2 z 5

Konec dětství Konec dětství Arthur Charles Clarke

Kniha vyšla v roce 1953 a přesto se mi zdálo, že čerpá z díla Ericha von Dänikena. Vládci čekají s odhalením své podoby padesát let, do doby až bude lidstvo připraveno, protože vypadají jako ďábel, doslova. Křídla, rohy, ocas plus tmavá barva a velká výška.Což znamená, že zemi navštívili již kdysi v dávnověku a takhle lidstvo získalo podobu ďábla. Taková trošku konspirační teorie. Úkolem vládců na zemi je dohlížet na bezproblémový přechod lidstva na vyšší nebo další evoluční stupeň. Jde o jakési nehmotné kolektivní vědomí, které se stejně jako několik dalších mimozemských ras připojí k nějakému většímu celku ve vesmíru.Mám pocit, že Clarke do téhle knihy napěchoval příliš námětů a témat, které by bylo možné zpracovat do samostaných knih a proto se jim nemohl věnovat hlouběji a šířeji a proto to na mě působí trochu odfláknutě, zjednodušeně.

06.01.2013 4 z 5

Let číslo TPA 545 Let číslo TPA 545 Michael Crichton

Můj druhý Crichton, po Andromedě trochu zklamání.Je to čtivé a napínavé, ale vadí mi na tom něco, co nemám rád u některých filmů a knih. Na třiceti stranách se stupňuje napětí, kvůli nějaké zásadní věci, která pak na dvou řádcích vyšumí a rychle vznikne něco nového, aby to mohlo o dvacet stran později opět bez většího efektu zapadnout. Samozřejmě že o práci vyšetřovací komise leteckých nehod nemám ani ponětí, ale jak to, že se do vyšetřování na žádném stupni nezapojila jakákoliv policejní složka? Hlavní hrdinka má k dispozici tým lidí na každý šroubek v letadle, ale všechno důležité si stejně musí vypátrat sama. A ta perfektní genderová vyváženost postav, hrdinka jeden z nejvyšších představitelů obří firmy, ale také rozvedená matka, proti ní kuje pikle výrobní ředitel jehož žena je potomkem zakladatele firmy, pak je tu mladičká ctižádostivá reportérka a zhrzený bývalý zaměstnanec, vynášející interní informace za úplatu atd. Z téhle knihy mi zůstane v hlavě jen, že to bylo o nějakém letadle.

05.01.2013 3 z 5

Věčná válka Věčná válka Joe Haldeman

Od Věčné války nečekejte akční řežbu. S nepřítelem se tu setkáme ve dvou bitvách. Na začátku s hlavním hrdinou jako s vojínem a na konci jako s velitelem.Poselstvím Věčné války je ukázat nesmyslnost válečných konfliktů a problematický návrat veteránů zpět k normálnímu životu. Kdybych v předmluvě nečetl. že jde o paralelu vietnamské války tak bych na to sám nepřišel.V době vydání byl zřejmě tento konflikt velmi aktuální, ale dnes je jasné,že platí univerzálně pro každou válku.
Válka s Tauřany začne jen kvůli neschopnosti se dorozumět, přesto trvá sedm století. Vojákům trvá jedna mise několik let, ale díky relativistckému pohybu vesmírem zjištují při návratu na zemi, že zde uběhlo století a tudíž vše co znali je pryč.

27.12.2012 3 z 5

Praktický efekt Praktický efekt David Brin

Možná ještě zkusím jinou knihu tohoto autora, ale tuhle -Praktický efekt nemůžu doporučit. Možná kdyby mi bylo tak kolem deseti let, kdyby se hlavní hrdina nejmenoval Dennis, kdyby nedal tvoru z alternativního světa jméno Čunítek. Na straně 137 jsem si řekl proč to čtu a jestli mě zajímá jak to dopadne a doteď nelituju, že jsem knihu odložil.

19.12.2012 2 z 5