Tyler Tyler komentáře u knih

12 pravidiel pre život – Liek na chaos 12 pravidiel pre život – Liek na chaos Jordan B. Peterson

Nazývat tuto knihu "self-help book" by asi nebylo přesné. Peterson tu totiž nevysvětluje jak dosáhnout svých osobních cílů a "udělat díru do světa", ale jde o hodně hlouběji. Vysvětluje nezbytnost takových cílů danou podstatou naší existence.

V každém "pravidlu" jde až k jádru věci a na pomoc si bere jak evoluční biologii a psychologii, historii, výklady nábožensé mytologie a další literatuy, tak vlastní životní zkušenosti, získané například péčí o své dítě, trpící těžkou autoimunitní poruchou.

Doporučuji audio verzi, přednášenou samotným autorem.

10.01.2019 5 z 5

Bratři Karamazovi Bratři Karamazovi Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Rozhodně jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četl. Dokonalé vykreslení postav, které se s větším či menším úspěchem potýkají se sebou navzájem, svou minulostí, vírou, ideály a hlavně - svou lidskou přirozeností. A to vše v rychle se měnícím a do katastrofy ženoucím se Ruskem.

Dostoyevsky se nijak nestaví nad svoje postavy, "pouze" z pozice víceméně nestranného pozorovatele sleduje a popisuje průběh tragédie jedné rodiny až do hořkého konce.

10.01.2019 5 z 5

Přehled teorií osobnosti Přehled teorií osobnosti Victor J. Drapela

Nejlepší podání jednotlivých teorií osobnosti, které se mi kdy dostalo do rukou!

26.09.2019

Každý den o trochu blíž Každý den o trochu blíž Irvin D. Yalom

Ne, jak už tu bylo řečeno, není to Yalom, na kterého jsme zvyklí. Ale to není špatně.

13.06.2023 5 z 5

Etika autenticity Etika autenticity Charles Taylor

Velice aktuální dílko. Je individualismus současné společnosti sycen pouhým egoismem a nebo na jeho počátku stojí ideál autenticity, jakkoliv zploštěle se může v našem provedení jevit?

19.05.2023 5 z 5

Radostná věda Radostná věda Friedrich Nietzsche

Velice osobní Nietzschovo dílo, obsahující zárodky pozdějších stěžejních myšlenek.

""Život prostředkem poznání" - s touto zásadou v srdci může člověk žít nejen statečně, nýbrž i radostně, a také se radostně smát! "

06.12.2022 5 z 5

Nietzsche: Biografie jeho myšlení Nietzsche: Biografie jeho myšlení Rüdiger Safranski

Než se pustíte do Zarathustry, který je pro nováčka prakticky neproniknutelný, doporučuji začít tímto skvělým životopisem od Safranského.

01.04.2022 5 z 5

Neurotická osobnost naší doby Neurotická osobnost naší doby Karen Horney

Věcně, systematicky a bez omáčky podaný výklad neurózy z pohledu kulturní psychoanalýzy. Horney zde potěší jak svou schopností a ochotou odklonit se od freudovské ortodoxní tradice, tak zachováním respektu a úcty k Freudově osobě. Kniha předpokládá určitou míru znalosti základních teorií psychoanalýzy.

15.04.2021 5 z 5

Freud a po Freudovi Freud a po Freudovi Stephen A. Mitchell

Zdaleka nejlepší vstup do psychoanalýzy, na který jsem kdy narazil.

04.12.2020 5 z 5