Radostná věda

Hutný soubor aforismů, který původně vznikal jako přípis k jednomu z předchozích děl, shrnuje v podstatě všechny Nietzschovy základní myšlenky v podobě poetické prózy.

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/127755/radostna-veda-SnQ-127755.jpg 4.634
Literatura světová, Literatura naučná, Filozofie
Vydáno · Československý spisovatel

Die fröhliche Wiessenschaft · 1881

Kniha Radostná věda

DarthSoren
05.12.2018

Radostná veda je dielom, ktoré predstavuje prechod od skorého Nietzscheho, k obdobiu zarathustrovskému. A je to na nej vidno. Nietzsche ešte tak úplne "nepáli ostrými", ani nemláti filozofickým kladivom ako v Súmraku modiel, ale mnohé myšlienky už majú ten povestný zarathustrovský šmrnc a isté náznaky jeho budúcej tvorby v nej nájdeme veľmi ľahko. Vôbec poprvý krát sa práve v Radostnej vede obtrieme o večný návrat toho istého, či pojem nadčloveka, ktorý v Nietzscheho filozofii postupne nahrádzal pojem génia. Samozrejme, nie všetky aforizmy splnia najprísnejšie kritéria kvality, ktorú od Nietzscheho (ako jeho verný čitateľ) očakávam, ale veľké množstvo z nich bolo nadpriemerných a vysoko kvalitných. Aj doslov Pavla Koubu, ktorý približuje, osvetľuje a interpretuje mnohé aspekty Nietzscheho tvorby, hodnotím veľmi kladne. S ohľadom k môjmu hodnoteniu Súmraku modiel, Antikrista a Zarathustru, od ktorých som sa nemohol odtrhnúť, Radostnej vede dávam solídne 4 hviezdičky.

Miro.slav
20.09.2018

Táto kniha nie je ešte úplne nietzscheovská, ale už tu nachádzame zárodky toho, čo bude výsostne typické pre diela, radiace sa do tzv. zarathustrovského obdobia. Ak niekto od knihy čakal viac, nezvolil práve najvhodnejší titul. To mal radšej siahnuť po Antikristovi, Zarathustrovi alebo po Filozofovaní kladivom. Radostná veda je však bytostným mostom k nadčloveku a kto chce aspoň sčasti pochopiť (alebo si to aspoň myslieť) Nietzscheho odkaz, nech neváha a kľudne siahne aj po Radostnej vede. Odporúčam.

Mimir
05.09.2018

Ako sympatizant Nietzscheho filozofie individualizmu si neviem vysvetliť absolútnu letargiu počas čítania tejto knihy. Pravdepodobne je dobrá na úvod, pri zoznamovaní sa s tvorbou nemeckého lingvistu, avšak ja som sa ku knižke dostal až po prečítaní Zarathustru, Antikrista, Súmraku modiel etc. a vôbec ma dlhé či krátke aforizmy neoslovovali, až na pár výnimiek. Možno je to aj tým, že ide o zborník fragmentov z predošlej tvorby a autor ich rozvíjal iným smerom i tak:

"Skúmajte život tých najlepších a najplodnejších ľudí a národov a pýtajte sa, či strom, ktorý má hrdo rásť do výšky, môže postrádať nečas a búrku: či nepriazeň a odpor, niektoré druhy nenávisti, žiarlivosti, tvrdohlavosti, nedôvery, tvrdosti, túžby a násilia nepatria k prospešným podmienkam, bez ktorých by veľký rast aj v cnosti bol sotva možný? Jed, ktorý slabšiu povahu zahubí, je pre silného posilou - a ten mu ale nehovorí jed."

R.E.M.
19.01.2017

Kniha mě nijak zvlášť neoslovila, přestože jsem našla několik zajímavých postřehů, vtipný sarkasmus i absurditu. Jako celek názory autora a jeho myšlenky nefungovaly, odporovaly si vzájemně. Postrádala jsem více originálních myšlenek...

Sajamel
28.03.2016

"Většině lidí chybí intelektuální svědomí."

puml
13.08.2013

Radostná věda byla první knihou od Nietzscheho, kterou jse četl a bylo to ještě za středoškolských studií. V rámci tehdější četby to bylo jako rána kladivem. Způsob, jakým Nietzsche popisuje některé psychologické pohnutky se zameřením na sílu vůle a schopnosti vzdorovat stádnímu jednání, byl tehdy opravdovým zjevením, které navíc ještě podporoval sám autor svým prorockým tónem a vzezřením. Síla Nietzscheho myšlení je v jeho rozporuplnosti a roztěkaném přebíhání od tématu k tématu, přičemž vše nechává otevřené k dalšímu uvažování a zpochybňování. Nietzsche nás v Radostné vědě konfrontuje se světem, kde, řečeno s agentem Cooperem, "sovy nejsou tím, čím se zdají být". Nietzcheho dílo je natolik rozmanité a komplikované, že nahrává jak k psychologickému ponoru a místy až k dušezpytným a meditativním náladám, které mají blízko k východním duchovním tradicím, tak k radikalizaci a konstatování, že celá západní metafyzika stojí na lži, tak pryč s tím zatuchlým křesťansko-idealistickým světonázorem. Jak se ale ukázalo ono pověstné "filosofické kladivo" nekončí jen v rukou mírumilovných idealistů, kteří to myslí jen a jen dobře, ale občas skončí v rukou těch, kteří si dílo tohoto velkého filosofa vykládají po svém a z vůle k moci a nadčlověka se náhle stává symbol jak duchovní tak i fyzické destrukce. Nutno dodat, že Nietzscheho dílo obsahuje pár "jobovek" (a to i humorných), které, pokud se vezmou příliš vážně, tak mohou takovémuto stylu uvažování nahrávat. (Za všechny aspoň jednu "jobovku" ze Soumraku bůžků: "Zlí lidé nemají písní, jak to, že je mají Rusové?") Nietzsche byl totiž přes všechen ten filosofický humbuk i zdatný šprýmař a ironik se sklonem k zveličování a jízlivosti. Také se v jeho díle odráží jeho uražená pýcha a pocit nedoceněnosti, proto často své knihy adresoval budoucím generacím. Na obranu Nietzscheho nejednoznačnosti a zlehčování některých témat je ale třeba uvést i to, že jeho knihy obsahují mimojiné i četná varování, jako například tento výstižný aforismus z knihy Mimo dobro a zlo: "Ty, kdo hledíš do propasti, dej pozor, neboť i propast hledí do tebe; a ty, kdo zápasíš s nestvůrami, dej pozor, aby ses sám nestal nestvůrou".

Pro každého, kdo se chce o sobě a svých propastech a nestvůrách dozvědět víc, je Radostná věda ideálním a svým způsobem asi nejpřístupnějším začátkem a vstupem do Nietzscheho filosofie.

TIP: Máte rádi Databázi knih?

Friedrich Wilhelm Nietzsche
německá, 1844 - 1900