tsai. tsai. komentáře u knih

Out Out Nacuo Kirino

Po Zrůdě jsem se rozhodla s autorkou ještě nerozloučit a vydala se do knihovny pro další její počin - Out. Další dlouhá kniha, tentokrát ale bez (pro mě) nudných pasáží. Taky jsem ji měla daleko rychleji přečtenou než Zrůdu. Velice čtivá, mockrát jsem ji už chtěla odložit a jít dělat něco jiného, ale touha vědět, co bude dál, mě donutila se pro knihu zase natáhnout a číst dál :-)

05.04.2015 3 z 5

Zrůda Zrůda Nacuo Kirino

Na knihu jsem narazila naprostou náhodou. Po pravdě, po přečtení anotace jsem čekala něco naprosto jiného, ale nemůžu říct, že by mě kniha zklamala.

Četla jsem i další autorčin počin - Out. Obě knihy mají společnou věc: jejich hrdinky se na konci obou knihy odprostí od určitých společenských konvencí, které jim brání být více samy sebou. Obě hrdinky jako by se snad bály žít svůj život a na konci se vždy odhodlají to změnit. Pokud vím, knihy této autorky patří v Japonsku k těm velmi dobře prodávaným, protože se v nich odráží mentalita dnešních japonských žen, které jsou, i přes určitý pokrok, stále svazovány příliš konzervativní společností, která má jasný řád a pravidla, a přitom touží po větší svobodě (a zrovna tahle kniha má na svém kontě i určitá ocenění).

Co se týče údajné skandálnosti, tak té tam moc nebylo, vlastně si teď nevybavuji nic, u čeho bych si to pomyslela. Moc nechápu, co v Americe cenzurovali.

Kniha se mi četla docela dobře. Co bych vytkla, je zbytečná délka. Některé pasáže byly zbytečně dlouhé (nebo taky úplně zbytečné) a nudily mě, konkrétně zpověď vraha na konci knihy. Větší zbytečnost v knize jsem dlouho nečetla, táhla se přes x stránek a neskutečně mě nudila. Kniha by si bohatě vystačila i s o něco menším počtem stránek, o nic bychom nejspíš nepřišli. Kvůli tomu jsem měla problém ji dočíst.

05.04.2015 4 z 5

Spirála Spirála Kodži Suzuki

První kniha byla tak skvělá, že bylo nejspíš nemožné udržet stejnou úroveň i co se týče jejího pokračování. A opravdu, pokračování lehce pokulhává, ale nijak výrazně. Kniha byla také čtivá, ale už ne tak napínavá jako Kruh.
I Spirála se povedla a když už ne pět, tak čtyři hvězdičky si určitě zaslouží :-)

05.04.2015 4 z 5

Kruh Kruh Kodži Suzuki

A to jsem si myslela, že když jsem viděla film, tak už mě kniha nemá čím překvapit. A to byla chyba! Četla jsem ji v zimě po večerech, je to kniha velmi čtivá a napínavá, místy mi při jejím čtení naskakovala husí kůže. Nikoho z okolí se mi o její úžasnosti bohužel přesvědčit nepodařilo. Nejspíš si taky myslí, že už by je to po zhlédnutí filmu ani nebavilo. Vůbec ne! Můžu ji pouze doporučit :-)
Také si nemůžu odpustit srovnání knihy a filmu. Rozhodně kniha. Po jejím dočtení jsem byla americkým remakem zklamaná, protože na knihu ani zdaleka nemá.

05.04.2015 5 z 5