Trachea Trachea komentáře u knih

Co nesmíte vědět! Co nesmíte vědět! Michael Morris

Ťažko sa mi táto kniha hodnotí.

Na jednej strane, autor sa často špekulatívne a bez dôkazov snaží vytvárať súvislosti medzi jednotlivými (možno) faktograficky správnymi kusmi informácií, pričom rozumiem, že sa tým len pravdepodobne snaží zasadzovať veci do "big picture", no v kombinácii s nedostatkom až absenciou (relevantných) zdrojov informácií a citátov použitých v knihe, to niekedy pôsobí ako snaha napasovať fakty do "jeho" pravdy. Tiež považujem za celkom nešťastné, možno až kontraproduktívne, zaradenie niektorých čisto "konšpiračných" tém (napr. chemtrails, úplne nepochopený koncept eugeniky,..). Presne takéto publikácie sú potom hnacou silou rôznych tzv. "bojovníkov proti hoaxom/konšpiračným teóriám", ktorí hádžu do jedného vreca ľudí racionálne a triezvo varujúcimi pred globálnou politicko-korporátnou mocou úzkej skupiny pánov, s ľuďmi veriacich napr. v židojašterov, a tým ich aj ich odkaz v očiach verejnosti diskreditujú.

Na druhej strane si myslím, že kniha celkom zrozumiteľným spôsobom vyjadruje niektoré základné, nie veľmi známe pravdy ohľadom pôvodu a fungovania fenoménov svetovej ekonomiky, politiky, medzinárodných organizácií a nadnárodných korporácií, médií, vzdelávacieho systému alebo vedy. Trefne pomenúva niektoré konkrétne mená a zoskupenia, ktoré sa podieľajú na ťahaní nitkami. No hlavne, podnecuje zdravú nedôveru k politikom, bankárom, korporáciám, médiám, centrálne riadeným vzdelávacím systémom a akadémii závislej od establišmentu. Dalo by sa povedať, že ponúka také základné "red pills", od ktorých sa dá následne odraziť a pokračovať králičou norou ďalej.

Knihu teda rozhodne odporúčam prečítať, no vždy s dávkou skepsy, internetom po ruke a s využitím vlastných mentálnych kapacít.

27.08.2019

Lidské rasy: Evoluce a chování z pohledu životní strategie Lidské rasy: Evoluce a chování z pohledu životní strategie John Philippe Rushton

Kniha je naprataná informáciami, hádam v nej nie je ani jedna zbytočná veta. Je napísaná veľmi jednoducho a zrozumiteľne, teda je vhodná aj pre ľudí bez hlbších znalostí genetiky, ekológie, resp. biológie ako celku. Je dosť stručná, niekedy asi až príliš, ale beriem ju ako taký súhrn najdôležitejších poznatkov a faktov ku danej téme, a zároveň ako výborný základ, odrazový mostík pre ľudí, ktorých táto "kontroverzná" problematika zaujíma. Kto by chcel viac, odporúčam napríklad knihu The Bell Curve či knihy/videá od Jareda Taylora.
Okrem toho si myslím, že je táto kniha (a jej podobné) veľmi dôležitá z jedného (okrem iných) jednoduchého dôvodu, ktorý zhrnul aj sám autor: "Ak chceme pochopiť ľudské správanie, musia sa spoločenské vedy opäť zjednotiť s prírodnými vedami.... Iba keď sa budeme zaujímať o gény aj okolité prostredie, budeme mať šancu pochopiť ľudské problémy."

26.12.2018 5 z 5

Jáchymovské peklo Jáchymovské peklo Rudolf Tibenský

Túto knihu som našla náhodou medzi starými knihami po dedkovi, aj s venovaním autora. Bol to totiž dedkov bratranec.

Po prečítaní Solženicynovho Súostrovia som bola zvedavá aj na tie naše "gulagy". A dostala som presne to, čo som očakávala. Obraz chorého systému plného lží, pretváriek, neľudskosti, nespravodlivosti, neslobody, utrpenia, bolesti a hladu. A hlavne u nás. Nie v ZSSR, nie v nacistickom Nemecku, nie v Maovej Číne. U nás. Na humne. Už len preto by si to mal, myslím, každý Slovák a Čech prečítať. Nemôžme zabudnúť, čo nám (tí bájni, neurčití) ONI spravili, ale aj čo sme sami na sebe dopustili a na čom sme sa podielali (Pán Tibenský napr. pekne ukázal prstom na "nášho" Gottwalda).

Toto je možno jedna z najdôležitejších kníh, aké som čítala, je to silné svedectvo a zdvihnutý prst, aby sme už nikdy nenaleteli rečiam o rovnosti, beztriednej spoločnosti a komunisticko-socialistickom raji. Či vlastne počkať, veď skutočný komunizmus nikdy nebol vyskúšaný...

03.01.2019 5 z 5

Na smrť I. Na smrť I. Jozef Karika

Začiatok ma nejako extra nebavil, ale potom to už Karika "roztočil". Pri opisoch istých situácií mi bolo skoro aj zle. Už sa teším na pokračovanie...

22.06.2013 5 z 5

Zvláštna smrť Európy Zvláštna smrť Európy Douglas Murray

+1 za 13. a 16. kapitolu.

18.10.2020 3 z 5

Mlčanie Mlčanie Tibor Eliot Rostas

Nemusíte so všetkým súhlasiť. Stačí, keď budete o tom rozmýšľať.

23.07.2013 5 z 5

S rozumem v koncích: Proč se stáváme méně inteligentními a co to znamená pro budoucnost S rozumem v koncích: Proč se stáváme méně inteligentními a co to znamená pro budoucnost Edward Dutton

Len chcem upozorniť na youtube kanál Eda Duttona - The Jolly Heretic. Ak niekoho kniha zaujala a chcel by viac, určite nebude ľutovať

10.05.2021 5 z 5

Geometrická harmónia historickej architektúry na Slovensku Geometrická harmónia historickej architektúry na Slovensku Alojz Struhár

Veľmi nerada dávam len 3/5, pretože z odborného hľadiska sa mi kniha zdá výborná (nie som však architekt, matematik ani historik, takže je to čiste subjektívne). Tak isto obrazová príloha je nádherná. Avšak tá všadeprítomná ideológia bola miestami neznesiteľná. Kniha vyšla za čias hlbokej normalizácie a autor to dáva pocítiť. Od citovania Marxa k popisu spoločenskej situácie jednotlivých období z pohľadu triedneho boja.
Na druhej strane sa pekne ukázalo, že na to, aby architektúra bola krásna, nestačí iba dokonalá geometrická harmónia, je treba niečo viac. Niečo, čo sa nedá vyjadriť vzorcami. Preto nesúhlasím s autorom ohľadom jeho ostrého postoja k baroku, ktorý možno porušil tradície geometrického osnovania stavieb, ale určite neporušil tradície nehmotné. Na rozdiel od modernistických štýlov, ktoré môžu byť akokoľvek geometricky premyslené, ale nikdy nedosiahnu krásu predošlých stavieb. Keby si toto autor uvedomil, mohla byť kniha ešte o trošku lepšia.

13.03.2020 3 z 5

Svet pod ich nohami Svet pod ich nohami Scott Ellsworth

Anotácia knihy síce sľubuje vzrušujúce príbehy o horolezcoch v 30. až 50. rokoch 20. storočia, ale približne polovica knihy sa zaoberá skôr opismi spoločenskej a politickej situácie tej doby. Samotné horolezecké expedície sú potom často opísané len povrchne. Tak napr. do sýtosti si "užijete" príbehy o rôznych počinoch príslušníkov NSDAP, SA či SS, zatiaľ čo o výprave, ktorá ako prvá úspešne zdolala niektorú z osemtisícoviek, si prečítate dva krátke odstavce. A pri mnohých ďalších expedíciách sa autorovi z nejakého dôvodu zdali zaujímavé hlavne organizačné záležitosti (vrátane značiek oblečenia či potravín), socioekonomické pomery, z ktorých pochádzali ich účastníci a samotné dobývanie hory bolo neraz vyrozprávané až od posledných výškových táborov. Toľko k tomu vzrušeniu.

Okrem toho bola kniha celkom chaotická. Autor sa pravdepodobne snažil držať časovej postupnosti expedícií, ale nakoniec aj tak skákal medzi horami, horolezcami, krajnami aj rokmi. Viem si predstaviť, že čitateľ z toho bude mať trochu guláš. Navyše mi celá kniha prišla poňatá celkom bulvárne, štýlom písania, výberom niektorých udalostí a veľmi malým záujmom o úspešné expedície (tragédie sa predávajú lepšie) - výnimkou bol v podstate len Everest v roku 1953.

Dobré časti knihy boli pre mňa len tie, ktoré opisovali spomínaný Everest 1953, expedície k Nanda Devi a Harrerov Eiger. Najväčší prínos knihy ale vidím v prehľadnom zozname expedícií a najvýznamnejších horolezcov tej doby, spolu s krátkymi popismi a v uvedení použitých literárnych zdrojoch na konci knihy.

Celkovo považujem túto knihu za sklamanie.

07.01.2023 2 z 5

Čo Oju Čo Oju Herbert Tichy

Nádhera.

06.11.2022 5 z 5

Pohled z vrcholu Pohled z vrcholu Edmund Hillary

Nemôžem dať plné hodnotenie z dvoch dôvodov.
Po prvé, v knihe sa striedali pasáže, ktoré som doslova hltala (himalájske expedície, Antarktída, Ganga) s časťami, v ktorých Hillary spomínal najmä osobný život a to obrovské množstvo projektov, v ktorých bol zapojený, čo bolo síce tiež zaujímavé a obdivuhodné a o mnohom som pred tým ani len netušila, ale predsa mi takéto kapitoly ubiehali o dosť pomalšie.
Druhým dôvodom (tým horším) je veľké množstvo preklepov a chýb, ktoré boli niekedy až frustrujúce. Napr. už z obálky sa "dozvieme", že Hillary s Tenzingom vystúpili na Everest v roku 1954. Neviem, podľa mňa v tejto knihe dosť podstatný údaj...

Napriek tomu však súhlasím s ostatnými komentármi a určite by som túto knihu odporučila každému, kto má chuť si prečítať životopis výnimočného človeka, či už ho himalájske horolezectvo zaujíma alebo nie.

05.11.2022 4 z 5

Nanga Parbat 8125 m Nanga Parbat 8125 m Arno Puškáš

Treba poznamenať, že ide najmä o obrazovú publikáciu, textu je tam málo. Fotky sú však nádherné (čiernobiele aj farebné), často s naznačenou trasou a pomenovaním dôležitých horských prvkov. Veľmi ma potešili aj krátke state napísané lekármi oboch expedícií. Prvá čsl. osemtisícovka si ale podľa mňa zaslúžila trošku obsiahlejšie rozprávanie.

Edit: Pekne je táto expedícia (a mnohé iné) opísaná Michalom Orolinom v knihe Strmé cesty k Himalájam.

12.02.2021 4 z 5

Diamír - Kráľ vrchov Diamír - Kráľ vrchov Marián Šajnoha

Keď som túto knihu brala do ruky, nevedela som, čo čakať. Hlavne som sa obávala, že to bude len nejaký suchý opis príprav, priebehu a okolností expedície. No nemohla som sa mýliť viac.
Na začiatku autor-vedúci výpravy ponúka stručný prehľad expedícií na Nanga Parbat so zameraním na Diamírsku stenu a čo-to o prírodných podmienkach oblasti. Zvyšok knihy je venovaný výlučne samotnej expedícii, od bodu, kedy sa tento nápad zrodil, cez proces príprav doma, cestu tatrovkou do Pakistanu, strastiplným bojom s pakistanskou byrokraciou a náturou až po cestu k hore a prácu na nej, so šťastným koncom, chvalabohu. Kniha je písaná veľmi jednoducho, autor živo opisuje podmienky a prostredie, ale aj fyzické či mentálne rozpoloženie tímu. Veľkým plusom sú pekné farebné aj čiernobiele fotografie a schematické mapky cesty aj výstupu. Najviac ma ale prekvapil humor. Naozaj si nepamätám, kedy som sa pri knihe takto nasmiala. Kniha je poučná, napínavá, vtipná (asi hlavne vďaka úspešnosti výpravy a faktu, že všetci členovia prežili - Kráľ bol k nim milostivý), no prinúti aj zamyslieť sa. Určite odporúčam.

27.01.2021 5 z 5

Muži, co zírají na kozy Muži, co zírají na kozy Jon Ronson

S filmom to súvisí naozaj iba okrajovo, ale ako sonda do niekedy až zvrátených zákutí amerických tajných služieb a armády je to výborné. Musím ešte povedať, že som vôbec nečakala, že tam bude niečo o MK-ULTRA. Nie je toho síce moc, ale lepšie ako nič. Celkový dojem, velmi dobrý...

09.07.2013 4 z 5