Diamír - Kráľ vrchov

Diamír - Kráľ vrchov https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/127155/bmid_diamir-kral-vrchov-JMV-127155.JPG 5 3 1

Moderné výškové horolezectvo už aj v najvyšších pohoriach si kladie za cieľ neprelezené steny a ich časti, hrebene. Na rad prišli i direttissimy a výstupy alpskou taktikou, lezie sa na osemtisícovky bez umelého kyslíka a sólo. Medzi samostatnými horami-obrami dá sa už len ťažko nájsť najpôvodnejší z horolezeckých cieľov - nedotknutý vrchol. Tých niekoľko, čo ešte zostali pre potešenie výkvetu svetového horolezectva, vďačí za to najmä svojmu stupňu ťažkosti. Roku 1978 medzi šesť najvyšších neprelezených samostatných hôr patril aj Severný vrchol Nanga Parbatu, tridsiaty šiesty najvyšší vrchol Zeme. Počas dlhej etapy vymazávania bielych miest z mapy veľhôr vo výškach nad 7800 metrov boli úspešné iba výpravy desiatich najvyspelejších horolezeckých krajín. Rozmach československého horolezectva v posledných pätnástich rokoch sa musel zákonite odraziť aj na posledných objaviteľských možnostiach v najvyšších pohoriach. Je záslužným edičným činom, že máme možnosť oboznámiť sa s jednou s najvýznamnejších objaviteľských a športovo nemenej dôležitých výprav posledných desiatich rokov v najvyšších horách. Osobitne teší, že úspešná výprava na Severný vrchol Nanga Parbatu vysokého 7816 metrov vyštartovala z našej vlasti v našich rokoch. Ing. Ivan Dieška, predseda Výboru horolezeckého zväzu SÚV ČSZTV... celý text

Trachea
27.01.2021 5 z 5

Keď som túto knihu brala do ruky, nevedela som, čo čakať. Hlavne som sa obávala, že to bude len nejaký suchý opis príprav, priebehu a okolností expedície. No nemohla som sa mýliť viac.
Na začiatku autor-vedúci výpravy ponúka stručný prehľad expedícií na Nanga Parbat so zameraním na Diamírsku stenu a čo-to o prírodných podmienkach oblasti. Zvyšok knihy je venovaný výlučne samotnej expedícii, od bodu, kedy sa tento nápad zrodil, cez proces príprav doma, cestu tatrovkou do Pakistanu, strastiplným bojom s pakistanskou byrokraciou a náturou až po cestu k hore a prácu na nej, so šťastným koncom, chvalabohu. Kniha je písaná veľmi jednoducho, autor živo opisuje podmienky a prostredie, ale aj fyzické či mentálne rozpoloženie tímu. Veľkým plusom sú pekné farebné aj čiernobiele fotografie a schematické mapky cesty aj výstupu. Najviac ma ale prekvapil humor. Naozaj si nepamätám, kedy som sa pri knihe takto nasmiala. Kniha je poučná, napínavá, vtipná (asi hlavne vďaka úspešnosti výpravy a faktu, že všetci členovia prežili - Kráľ bol k nim milostivý), no prinúti aj zamyslieť sa. Určite odporúčam.

1981  100%Diamír - Kráľ vrchov
1982  %Pamír