Čo Oju

Čo Oju https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/372486/bmid_co-oju-RXu-372486.jpg 5 2 2

... opisuje Herbert Tichy prvý pokus o výstup na Čo Oju, siedmy najvyšší štít zeme. Nepodaril sa. Majestátny štít zahnal odvážlivcov na svoje úpätie, ke sa zotavujú a pripravujú na nový útok...

Cestopisy a místopisy
Vydáno: , Osveta (Martin)

Cho Oyu , 1955

Trachea
06.11.2022 5 z 5

Nádhera.

ludek7426
26.09.2020 5 z 5

Rok 1954, miniaturní rakouská expedice na osmitisícovku Čo Oju. Tři evropané, několik Šerpů a 900 kilogramů zásob. Herbert Tichy zde krásně a poutavě vypráví o lidech a přírodě, o tom že cesta na vrchol nevede přes technické vybavení a vojenskou organizaci mamutích expedic. Pokora a čisté srdce dovedla trojici Tichy, Pasang, Jöchler až k úspěšnému prvovýstupu na Čo Oju.
Tuto knihu měly s sebou i Dina Štěrbová a Věra Komárková při úspěšném ženském výstupu v roce 1984, jejich výprava byla dokonce ještě menší než Tichého. A fotografie salutujícího Pasanga na vrcholu hory pomáhala přesvědčit vahající Šerpy.
Nosiči se slzami v očích, loučící se na letišti s výpravou jsou závěrem jedné z nejlepších knih o horách a lidech, kterou jsem kdy četl.