Geometrická harmónia historickej architektúry na Slovensku

Geometrická harmónia historickej architektúry na Slovensku https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/334068/bmid_geometricka-harmonia-historickej-ar-wfX-334068.jpg 4 2 1

V úvodu autor vysvětluje základní pojmy, jako jsou: umění, estetika a její kategorie, architektura, harmonie, proporcionalita, modul apod. Vlastní matérii dělí na jednotlivé stylové období vývoje architektury u nás. Krátce popisuje specifické znaky jednotlivých stylových období, otázky funkce architektury, její konstrukční, tektonické, tvaroslovné a estetické stránky. Na památkách ilustruje způsoby geometrického rozvržení a metody hledání geometrické harmonie architektury v jednotlivých vývojových obdobích.... celý text

Trachea
13.03.2020 3 z 5

Veľmi nerada dávam len 3/5, pretože z odborného hľadiska sa mi kniha zdá výborná (nie som však architekt, matematik ani historik, takže je to čiste subjektívne). Tak isto obrazová príloha je nádherná. Avšak tá všadeprítomná ideológia bola miestami neznesiteľná. Kniha vyšla za čias hlbokej normalizácie a autor to dáva pocítiť. Od citovania Marxa k popisu spoločenskej situácie jednotlivých období z pohľadu triedneho boja.
Na druhej strane sa pekne ukázalo, že na to, aby architektúra bola krásna, nestačí iba dokonalá geometrická harmónia, je treba niečo viac. Niečo, čo sa nedá vyjadriť vzorcami. Preto nesúhlasím s autorom ohľadom jeho ostrého postoja k baroku, ktorý možno porušil tradície geometrického osnovania stavieb, ale určite neporušil tradície nehmotné. Na rozdiel od modernistických štýlov, ktoré môžu byť akokoľvek geometricky premyslené, ale nikdy nedosiahnu krásu predošlých stavieb. Keby si toto autor uvedomil, mohla byť kniha ešte o trošku lepšia.

Autorovy knížky

Alojz Struhár