Thalata Thalata komentáře u knih

Koncept kontinua Koncept kontinua Jean Liedloff

I když kniha přináší některé v zásadě inspirativní myšlenky (důvěra v rodičovskou intuici, přirozenou sociálnost dítěte, důležitost častého kontaktu matky a dítěte v prvním půlroce-nošení dětí, dítě jako součást aktivního života matky ne jeho středobodem, dosycení deficitů v průběhu života ), musím výrazně nesouhlasit se způsobem jejich podání.
Autorčiny závěry vzniklé na základě osobní zkušenosti života u kmene jihoamerických indiánů (bez jakékoli výzkumné metodologie) jsou prezentovány jako všeobecné a vsevysvětlující (včetně homosexuality v západní společnosti) pravdy. Kniha je psána méně strukturovaně a přehledně, zato obsahuje na emoce cílící pasáže, které mohou velmi snadno v rodičích vyvolat pocity viny až deprese (jak je také uvedeno už v úvodu v příběhu jedné z čtenářek), jak svým dětem v dobré víře nenapravitelně ublížili.

22.07.2021 1 z 5

Četla jsem nové aktualizované vydání. Přislo mi, že knížka nebyla příliš informačně výživná (co bylo napsáno v kapitole, bylo následně zopakováno ve shrnutí a poté znovu v citátech k zamyšlení a otázkách) a je příliš poplatná americkým reáliím (odlišný daňový systém např.)

21.02.2021 2 z 5

Dárce Dárce Lois Lowry

Velmi dobře a rychle se četlo, určitě nejen pro dětské a dospívající čtenáře, trochu nemile mne překvapil otevřený konec (které nemám osobně moc ráda). Vcelku ale působivý a vztahující příběh, jsem zvědavá na pokračování.

18.09.2020 4 z 5

Mámě - Jak mít šťastné miminko a nepicnout se z toho všeho Mámě - Jak mít šťastné miminko a nepicnout se z toho všeho Denisa Písaříková

Stručné, rozumně a pozitivně napsané, po přečtení jsem měla hned lepší pocit

10.07.2020 4 z 5

Dračí proroctví Dračí proroctví Sandra Regnier

Taková oddychovka, čtivě napsaná, takže ji zvládnete přečíst velmi rychle, dialogy hlavních hrdinů jsou mnohdy příjemně humorné. Mě osobně se více líbil první díl, hlavně části věnované školnímu kolektivu

28.05.2017 2 z 5

Olivia: Čo vás o živote naučí iba dieťa Olivia: Čo vás o živote naučí iba dieťa Zuzana Mihálechová

Četla jsem již řadu knih o rodičovství (sama jsem matka dvou dětí) a tuto jsem si zakoupila na základě několika doporučení. Mě osobně ale Olivia zklamala a po pár kapitolách jsem ji odložila.
Banální moudra o rodičovství, které nejsou nic nového a většině jsou intuitivně známé (např. děti se rychle vyvíjí a co platilo včera, neplatí už dnes, nebo že všechny těžkostí trvají jen určitě období ve vývoji) podává jako velké objevy a osvícení autorky.
Většinu rodičovských těžkostí (např. problémy s kojením, jídlem) řeší autorka příklonem ke své intuici. To není nutně špatně, ale v jejím podání nabízí hodně zjednodušující pohled (např. parafrázuji Měla jsem problémy s kojením, zavolala jsem laktační poradkyni, ta neměla zrovna volný termín, tak jsem došla k poučení, že řešením je spolehnout se sama na sebe), který opomíjí širší kontext a souvislost, natož odborné informace nebo zdroje.
Subjektivní zkušenost autorky nikoli naučná literatura, jak je tu uvedeno v žánru.

03.01.2023 1 z 5

Sandtray – Život jako na dlani Sandtray – Život jako na dlani Veronika Galusová

Srozumitelně a čtivě napsáno, přinesla spoustu praktické inspirace.

25.05.2020 5 z 5