tessa.mik tessa.mik komentáře u knih

Za jiný středověk Za jiný středověk Jacques Le Goff

Já mám myšlenky Le Goffa ráda. A jak je dokázal přenést na papír.... Za jiný středověk je titul obsahující 18 esejí týkající se středověku a toho jak v té době lidé vnímali čas, kulturu,... Myslím si, že každého, koho toto historické období zajímá, má třeba rád myšlenky školy Annales, nebo si jenom chce "opravit" svůj názor, že středověk byl vše, jenom ne temný, si v této knize něco najde a obohatí to jeho pohled na historii.

04.06.2022 5 z 5

Edice středověkého diplomatického materiálu Edice středověkého diplomatického materiálu Helena Krmíčková

Skvělý materiál pro studenty historie - pokud si potřebují logicky a přehledně projít edice, ve kterých mohou dohledat různé prameny diplomatické povahy.

04.06.2022 5 z 5

Úvod do studia dějepisu - 2. díl Úvod do studia dějepisu - 2. díl Martin Wihoda

Dle mého osobního pohledu lepší část skript - ale to jenom protože, že témata v této části mi jsou asi bližší, ale ke zkoušce je potřeba zvládnout vše a myslím, že takový obrázek oba dva díly poskytnou.....

17.04.2022 5 z 5

Úvod do studia dějepisu - 1. díl Úvod do studia dějepisu - 1. díl Martin Wihoda

Praktická skripta pro studenty historie. Některé kapitoly jsou psány "složitěji" ale myslím, že v celkovém kontextu super příprava ke zkoušce

17.04.2022 4 z 5

Noc na Karlštejně Noc na Karlštejně Jaroslav Vrchlický (p)

Zase jedna cesta vlakem s knižní klasikou. Miluju film a knižní předloha mě vůbec nezklamala. Ba naopak, cesta mi díky tomu utekla jako nic

18.03.2022 5 z 5

Maryša Maryša Vilém Mrštík

Klasika, která krásně zabaví třeba při delší cestě vlakem :).

04.03.2022 4 z 5

Fotiovo schizma Fotiovo schizma František Dvorník

Moc zajímavá publikace. Autorův sloh se čte.moc příjemně.

20.02.2022 5 z 5

Sparta a její sociální problémy Sparta a její sociální problémy Pavel Oliva

Zajímavá publikace, se spoustou pro mě užitečných informací, ale bohužel autorův styl psaní je pro mne náročnější na četbu - musela jsem od knihy stále odcházet a dělat si přestávky, abych neztratila úplně koncentraci, to se mi u jiných autorů (i věckých publikací) nestává.

04.02.2022 4 z 5

Kategorie středověké kultury Kategorie středověké kultury Aron Jakovlevič Gurevič

Úžasně sepsaná práce, kterou jsem přečetla jedním dechem. Čtivě a zajímavě pojaté téma středověku, nato, že je kniha trochu staršího data vydání, nadchne i "moderního" čtenáře - pokud Vás tedy téma středvověku zajímá :).

30.01.2022 5 z 5

Nejtemnější část lesa Nejtemnější část lesa Holly Black

Příjemná oddychovka při "lenivém" dni. Četlo se to příjemně, ale upřímně linie taková trochu slabší..... přímo pro cílovou skupinu si myslím, že je to super knížka, ale pokud to čtete jako "starší" publikum, všímáte si tam už více nedomyšleností, atd.....

30.01.2022 3 z 5

Legendy a kroniky Koruny uherské Legendy a kroniky Koruny uherské * antologie

Moc povedená publikace o středověkých uherských legendách. Krom samotných legend je publikace obohacena o historický pohled - historický výzkum, život jednotlivých autorů legend, kronik,...

30.01.2022 5 z 5

Lidice - Zrození symbolu Lidice - Zrození symbolu Vojtěch Kyncl

Za mě jednoznačně povedená publikace. Těžké téma Lidické tragédie autor sepsal velice čtivě, že jsem nějakých 580 stran měla přečtených během pár dní (v průběhu dost náročného pracovního týdne) - a to nejsem skalní fanoušek tohoto žánru. Myslím si, že tohle je vhodná kniha pro každého, kdo si chce udělat nějaký ucelený obraz toho ce se tehdy stalo.

26.01.2022 5 z 5

České katastry od 11. do 21. století České katastry od 11. do 21. století Jan Bumba

Jako upřímně mě tato kniha mile jpřekvapila. Sáhla jsem po ní jenom jako po materiálu ke zkoušce, ale musím říct, že jsem ji přečetla jedním dechem, je psána čtivě a jsou v ní obsaženy velice zajímavé informace o vývoji katastrů na našem území.

23.01.2022 5 z 5

Historická chronologie Historická chronologie Marie Bláhová

Úžasná publikace, kterou potřebuje každý, koho zajímá něco to tom, jak v historii zaznamenávali čas :D.

Paleografická čítanka Paleografická čítanka Zdeňka Hledíková

Když jsem zjistila, že něco takového jako čítanka historických textů existuje zazářila mi očička - a zářit nepřestala dodnes. Pokaždé když ji vezmu do ruky a louskám jednotlivé texty (některé mnohem déle než jiné), jsem jak malé dítě o Vánocích (a to nepíšu jenom proto, že jsem teď Vánoce :D).

Malujte každý den Malujte každý den Carol Marine

Zatím pročteno a prolistováno, a vypadá moc hezky. Už se těším až budu mít zase chvíli volného času (ideálně po zkouškovém asi) a vytáhnu plátno, oleje a něco si vytvořím :).

31.12.2021 5 z 5

Naučte se malovat - Kurz malování prsty Naučte se malovat - Kurz malování prsty Iris Scott

Zatím jenom prolistováno, pročteno - dárek k Vánocům, ale už se těším až s i koupím plátno a něco z toho vyzkouším v reálu a podle toho jak to půjde uvidím jestli u počtu hvězdiček zůstanu, zvýším nebo snížím :).

31.12.2021 4 z 5

Encyklopedie heraldiky Encyklopedie heraldiky Milan Buben

Za mě moc pěkná encyklopedie. Našla jsem tam vše co mě zajímalo a mnohem více.

Případ pro exorcistu Případ pro exorcistu Michal Sýkora

Takové čtení na dobrou noc - a to nemyslím nijak ve zlém. Příjemná detektivka z českého prostředí. Čte se to skoro samo.

30.12.2021 5 z 5

Keltská civilizace a její dědictví Keltská civilizace a její dědictví Jan Filip

Odborná literatura (ze začátku mi trochu trvalo, než jsem přišla na chuť jazyku psaní), ale skvělý kousek pro zájemce o problematiku Keltů v Evropě. Krásně shrnuto jejich působení v dějinách lidstva.

30.12.2021 5 z 5