terezareads terezareads komentáře u knih

Krycí jméno Studentka Krycí jméno Studentka Milena Štráfeldová

Na knihu jsem onehdy narazila čirou náhodou na knižním pultu, po přečtení anotace jsem neváhala a knihu si koupila. Autorka čtenáře provede příběhem, který v sobě má část skutečných událostí z roku 1977 i dřívějších let. Dívka jménem Lilian Landová kvůli neustálému nátlaku Státní bezpečnosti spáchala sebevraždu a zemřela v pouhých 20 letech, obětovala svůj život kvůli režimu, který zde po dlouhá léta panoval. Její hrdinské činy jako podepsání Charty 77 symbolizují neuvěřitelnou statečnost, kterou v sobě měla jako tak mladá dívka. Nebála se projevit svůj názor, přestože věděla, co to pro ni bude v profesním i osobním životě znamenat.
Mnohokrát jsem se při čtení musela zastavit, zdaleka se nejedná o odpočinkovou četbu. Kniha vás donutí zamýšlet se o všem, co kolem vás je, a čeho si musíte vážit, mnozí v dnešní době v několika koutech našeho světa stále touží po svobodě a panuje místo ní diktatura. Mrzí mě, že se musíme v 21. století neustále pozastavovat na takových situacích, jimiž si tolik lidí musí procházet. Tudíž dnes zavzpomínejme. Važme si svobody a míru, kterou v České republice máme. Můžeme studovat, cestovat, projevovat své názory veřejně, nosit si, co chceme, vypadat, jak chceme i mít rádi ty, které chceme. Krycí jméno studentka je důležitá kniha, která v sobě nese poslání. Není nadarmo o těchto temných dobách naší československé historie nadále psát.

18.01.2024 5 z 5

Šlehačková oblaka Šlehačková oblaka Tereza Salte

Knihu jsem měla přečtenou za dva dny a nemohla jsem se odtrhnout. Tereza Salte svým životním příběhem a cestou dokáže spostu lidí zaujmout a navnadit na další etapy, jež je mohou následovat.

18.01.2024 4 z 5

Smrtholka Smrtholka Lucie Faulerová

Jak už z názvu zcela vyplývá, Smrtholka je knihou, která zaujímá témata, jež nejsou pro každého. Byť má literární dílo pouhých dvě stě stran, trvalo mi zhruba týden jej přelouskat. Odlišuje se především svým neobvyklým stylem jazyka, jenž se na první pohled může zdát prostý a nijak zajímavý. Po nějaké době čtenář změní názor a dostává se do hloubky příběhu. Příběh je ,obohacen" mnohými statistikami o sebevraždách a o smrti, u nichž se musíte zastavit ve čtení. Začnete přemítat o ději i ve volných chvílích, kdy se však nechcete do příběhu ponořit. Co jsem měla zmínit hned ze začátku, je, že není příliš dobrý nápad knihu číst v té době, kdy vy samotní si v životě něčím procházíte. Jedná se o příběh, který se zaměřuje na tolik náročných situací, jež se mnohým stalo, že vám může způsobit bolest po psychické, a dokonce i fyzické stránce.

18.01.2024 3 z 5

Jménem mojí sestry Jménem mojí sestry Barbora Linke

První polovina knihy pro mě bvla trochu zdlouhavá. Nutila jsem se do čtení i přes čtivost knihy a sympatické postavy. Ale poté, když se příběh přehoupl do druhé poloviny, si mě kniha získala. Tolik věcí, co hlavní hrdinka zažila. O tom jsem neměla ani páru. Zvrat v každé kapitole, kdy si říkáte, že už by to mohlo stačit. Nechci zacházet do podrobností, poněvadž nejlepší je se do knihy pustit bez toho, aniž byste tušili, co vás čeká. Jedná se o kvalitní literární dílo z dob druhé světové války, které se řadí mezi ty přední v české válečné literatuře.

18.01.2024 4 z 5