Terezakre Terezakre komentáře u knih

Neděle odpoledne Neděle odpoledne Viktorie Hanišová

(SPOILER) Narozdíl od předchozích knih mě tato lehce zklamala. Ne kvůli stylu psaní (i když věřím, že nemusí sednout každému), ale zdálo se mi, že se autorka snaží moc na sílu vyždímat vše negativní, co člověka napadne, až příběh přestal být uvěřitelný.

spoiler!
Také (jestli chápu správně a nepřehlédla jsem nějakou informaci, pokud ano, tak se omlouvám za kritiku), se hlavní tragédie stala, když Teovi bylo pět let a v tu chvíli mi příběh nedával smysl (zapomněl by na to? Vytěsnil? Možné to je, ale v pěti letech bych předpokládala, že se bude o mrtvého bratra zajímat, kam zmizel, uvědomí si, že najednou je bez sourozence a neobjeví se mu až později jako děsivý výtvor fantazie).

13.06.2023 2 z 5

Nikdo není sám Nikdo není sám Petra Soukupová

(SPOILER) Chvílemi smutné a repetitivní, ale zároveň svým způsobem uklidňující a jako vždy čtivé. Autorka perfektně zachytila obyčejné momenty a postavy, které v jednu chvíli nesnášíte a o pár stránek dál s nimi dokážete soucítit (mám pocit, jako kdybych je opravdu znala nebo v nich našla kus sebe v různých životních fázích).

Za mě skvělý konec, taková naděje pro nás všechny, co mají ne úplně zdravé vztahy s jedním nebo oběma rodiči:)

18.06.2023 5 z 5

Srpny Srpny Jakub Stanjura

Velmi dobře napsané, nemohla jsem se odtrhnout. Dějová linka s matkou by možná stála za to víc rozvinout, každopádně kniha skvěle ukazuje, že 1) každý se s traumatem vyrovnává jinak, někdo ho radši potlačí, vytěsní.. 2) člověk z nefunkční rodiny se často nevědomky dostane do problematického vztahu a nedokáže včas rozeznat red flags, zároveň nemá vzor, jak vypadá zdravý vztah.
Po přečtení některých komentářů mi je celkem líto, že Daniele by část lidí nevěřila - i když nemusí být vždy sympatická, nikdy bych nezpochybňovala zážitky oběti gaslightingu.

12.04.2024 4 z 5

Přitažlivost pádu Přitažlivost pádu Noel O' Regan

(SPOILER) Dobře napsané, rychle přečteno, popisy přírody a počasí i postav mě bavily.

Jen poslední dobou nemám trpělivost s postavami, které na začátku příběhu nedokážou komunikovat o svých problémech a být upřímné a od toho se odvíjí jejich pokažený život (nebo velká část)

17.03.2024 4 z 5

Co ti svírá hrdlo Co ti svírá hrdlo Chimamanda Ngozi Adichie

Od této autorky jsem za léto přečetla téměř všechny vydané knihy a ačkoliv mě její romány moc bavily, povídky mi bohužel nesedly. Chápu, že není tolik prostoru na hloubku postav, ale některé z povídek mi přišly téměř zbytečné, skoro jako by si je autorka chtěla nějakým způsobem splnit, ale ve čtenáři žádný pocit nakonec nezůstane. Lehké zklamání, nicméně ostatní knihy doporučuji!

07.09.2023 3 z 5