tenax tenax komentáře u knih

Hadí ostrov Hadí ostrov Alberto Vojtěch Frič

Četba z mládí, která zaujme i ve stáří.

11.08.2013 4 z 5

Na lovu v Bambujce Na lovu v Bambujce Jan Kozák

Docela pohodové, i když trochu zdlouhavé vyprávění, trochu připomínající knihy Rudolfa Luskače. Mnoho zajímavých podrobností o životě sibiřských lovců kožešin v SSSR a o zvycích divoké zvěře.

Poklad v hlubinách Poklad v hlubinách Jean De la Hire

Nesmírně naivní román, něco mezi Vernem, Lauriem a Salgarim. Sice se to dá číst, ale spíš s pobavením, jako velice nenáročnou oddechovou četbu. Sám jsem to zvládl jen v rámci oživení dávné dětské četby.

Ve stínu křižáckého hradu Ve stínu křižáckého hradu Alois Musil

Obtížně a málo přehledně psané, je těžko rozlišitelné, co jsou pouhé beduínské pověsti a co se zakládá na historických skutečnostech. Přesto zajímavé čtení, které dokládá úroveň poznání na začátku 20. století.

Z pralesů Konga Z pralesů Konga František Flos

Nesdílím úplně nadšení z předešlého komentáře, i když musím uznat, že na tom něco je. Spíš mi vadí ty neustálé obšírné popisy a poučování, pro Flose tak typické. Pravda je, že jsou zde i humorné pasáže a Burianovy ilustrace jsou skvělé.

11.08.2013 3 z 5

Zálesáci z Arkansasu Zálesáci z Arkansasu Gustave Aimard (p)

Klasika žánru, vzhledem k době vzniku (r. 1858) už značně naivní. A to je ještě otázka, do jaké míry je to převyprávěno, původní verze by asi byla úplně nestravitelná. Takhle se to aspoň dalo číst. Solidní ilustrace.

Ztracení lovci Ztracení lovci Joseph Alexander Altsheler

Nijak zvlášť zajímavý román, v podstatě popisuje cestu skupiny mladých Indiánů divokou přírodou a jejich lovy, zvyky a postoj k okolní přírodě. Chybí jakákoliv dramatická zápletka. Navíc mi připadá, že je to pokračování nějakého jiného románu, protože jsou zde nejasné náznaky na to, jak se hrdina Will mezi Siouxy dostal, ale není to vůbec popsáno. Celkový dojem dost rozpačitý.

11.08.2013 1 z 5

Záhadné dobrodružství velrybářské lodi Záhadné dobrodružství velrybářské lodi Jules Verne

Řekl bych, že je to jeden z nejslabších Verneových románů. Většina knihy pouze popisuje život a práci velrybářů, vlastní zápletka je až před samým koncem, jinak spousta zeměpisných údajů a děj skoro žádný. Dost mě to zklamalo, od autora jsem čekal víc.

11.08.2013 2 z 5

Poklad pouště Poklad pouště Kamil Šimon (p)

Docela zajímavý soubor povídek z exotických krajů, některé s prvky sci-fi, ale především dobrodružné a dobře vypointované. Výborné čtení do vlaku nebo na dovolenou.

Honba za rádiem Honba za rádiem Paul d‘Ivoi

Naivní, ale docela přijatelné oddechové čtení.

Hora světla Hora světla Emilio Salgari

Klasický dobrodružný román, trochu ve stylu "Hrdinného kapitána Korkorána". Dobře se čte, ale zápletky jsou dost naivní a předvídatelné. Jako klukovi se mi to ale líbilo.

Šťastný greenhorn Šťastný greenhorn Zdeněk Matěj Kuděj

Nenáročné, lehké, odpočinkové počteníčko pro každý věk.

11.08.2013 2 z 5

V zajetí Amazonky V zajetí Amazonky Pierre Maël (p)

Variace na robinzonády, romantická, naivní, poplatná době vzniku. Určeno evidentně dětem tak do 12 let, navíc převyprávění není příliš nápadité. Taky mi vadily překlady jmen (Jan, Jana, Petr) u osob francouzského původu, i když je to prkotina.

Alibi mrtvého Alibi mrtvého Vladimír Henzl

Solidně napsaný špionážní román, kupodivu psaný bez ideologické zátěže (rok vydání 1970!). Napínavý, čtivý. Nelíbily se mi pouze ilustrace.

11.08.2013 4 z 5

Strýcův odkaz Strýcův odkaz František Flos

Typický Flosův román - dětský hrdina původem z Čech, dlouhé putování dalekými kraji, které poskytuje možnost obsáhlých poučných výkladů z botaniky, zoologie a geografie, šťastný konec. Dnes už poněkud archaické pojetí dětské dobrodružné četby. Navzdory tomu je to klasika.

Carův kurýr Carův kurýr Jules Verne

Já jsem románem moc nadšený nebyl. Připadal mi spíš jako zeměpisný průvodce Sibiří. Obsáhle popisuje geografické podrobnosti, rozdělení gubernií, jednotlivá místa na Strogovově cestě, jejich vzdálenosti a okolní krajinu. Dějově dost chudý a nepřekvapivý, skoro nudný. Sorry.

11.08.2013 3 z 5

Zločin v bankovním domě (převyprávění) Zločin v bankovním domě (převyprávění) Gustav Francl

Převyprávěná verze klasického detektivního románu Akta č. 113. Dnes už působí trochu starosvětsky, ale přesto je dobré znát předchůdce současných detektivek, kde se míň střílí a víc myslí.

11.08.2013 3 z 5

Pirátští králové a královští piráti Pirátští králové a královští piráti Milan Ferko

Zajímavé příběhy, těžko říct, do jaké míry jsou věrohodné. Základní historická fakta asi "sedí", ale jinak je to spíš fikce. To ale neznamená, že by knížka nestála za přečtení.

Klobouk za půl milionu Klobouk za půl milionu Adam Bahdaj

Typická dětská detektivka, určená skutečně jen dětem. Prolistoval jsem ji nyní znovu a už bych ji nedokázal znovu číst. Přesto bych i dnes ocenil humorný styl vyprávění a logickou zápletku.

Piráti Piráti Frederick Marryat

Klasický dobrodružný román pro mládež, plný honiček, soubojů, hrdinských činů, hlubokých přátelství i osudových lásek. Ve dvanácti úžasná četba, v dospělosti už jen pro pobavení.