Teckovana Teckovana komentáře u knih

Kocourův Opus Magnum Kocourův Opus Magnum Petr Fischmeister

Zapomeňte na ilustrovaného Harryho Pottera, kocour Leoš a potkan Kurděj prožívají v Brně tak neuvěřitelné zážitky, že by se divila i Alenka, co prošla Říší divů. :-)

Kurdějova píseň o tom, co navařil:
Tenhle segedýn je nejlepší,
a cibulán z blum,
Leoš, naber víc zdola,
je tam kliška a rum!

31.12.2016 5 z 5

Ohnivé křídlo Ohnivé křídlo JP Koskinen (p)

U anotace knihy by měla být výstraha na spoiler, protože připomíná zápis do čtenářského deníku snaživého středoškoláka - najdete tu stručný děj úplně celého románu. Nicméně byla by docela škoda knihu zahodit jen proto, že už zhruba víme, co se tam stane.
Román je to totiž napínavý a natolik autentický, že bych se nedivil, kdyby šlo o skutečné osudy zapomenutého hrdiny z historie. Připomněl mi trochu Antoina de Saint-Exupéryho, ale bez Malého prince.

21.03.2023 5 z 5

Karla Klenotníka cesta na Korsiku Karla Klenotníka cesta na Korsiku Filip Topol

Dnes už to není taková bomba, jako při prvním čtení, ale stojí za to se k této delší reportáži z Itálie vrátit a nechat se trochu unést. Je to vlastně trochu podobné Smrti v Benátkách, jen bez toho homoerotického motivu. :-)

02.12.2021 5 z 5

Brloh Brloh Katja Kettu

Zvláštní komiks na téma zbytečného člověka, smrti a znovuzrození bez zbytečného filozofování a náboženských iluzí. Velmi originální, akční a působivá je i kresba.

22.04.2021 5 z 5

Člověk ve stínu Člověk ve stínu Osamu Dazai (p)

Osamu Dazai byl výjimečný autor nejen v Japonsku. Z nám bližších osobností by se možná dal přirovnat ke Kafkovi díky svému vztahu k otci a sourozencům. Byl to syn venkovského šlechtice, ale s tehdejší vládnoucí elitou neměl nic společného. Neduživý, introvertní chlapec trpěl neustálou úzkostí z veřejné ostudy. Vychován byl jako křesťan, ale v dospělosti také nijak neskrýval své levicové přesvědčení a nonkonformní názory. Velmi těžko proto hledal své místo v konvencemi sešněrované společnosti inklinující k militarismu. Literatura a alkohol pro něj byly jediné skuliny, kudy mohl pronikat mimo svou bublinu.
Člověk ve stínu je velmi zajímavý výbor z jeho díla. Vzpomínky jsou v zásadě z deníku přepsané poznámky o vlastním dětství a dospívání. Cugaru je osobitý cestopis z jeho rodného kraje a dá se chápat jako Dazaiova odpověď na básnický deník Úzká stezka do vnitrozemí Macua Bašó. Selhání jakožto upřímná zpověď jednoho novináře a karikaturisty je zřejmě završením Dazaiova života a díla.

21.12.2020 4 z 5

Život je jen náhoda Život je jen náhoda Rosa Liksom (p)

Povídky Rosy Liksom jsou jako z černé kroniky v bulváru, jenom psané ještě vulgárnějším jazykem. Občas jsou hodně vtipné a občas z nich spíš mrazí, což je logické - je to černý humor z finského severu. :-)

02.11.2020 4 z 5

Mistrova lekce Mistrova lekce Henry James

Příběh Daisy Millerové je skutečně mistrovsky napsaný s obdivuhodnou empatií a působivostí. Filmová adaptace Petera Bogdanoviche se předlohy drží velmi poctivě, přebírá i autorovy brilantní dialogy, takže obojí rozhodně doporučuji. Další dvě povídky jsou také celkem zajímavé, ale jde o vztahové miniatury s předem odhadnutelným vývojem a jako film by zřejmě neobstály.

08.10.2020 4 z 5

Akvárium Akvárium Krisztina Tóth

Román o smutných věcech a neutěšených osudech členů jedné židovské rodiny odsouzených k chudobě a strádání až do neslavného konce. Zvláštní je, že kniha nevyznívá pouze depresivně, ale spíš tragikomicky. Stylově zhruba mezi Dickensem a Fuksem, ale přesazeno do Budapešti let padesátých a šedesátých, což je vlastně paradox - taková chudoba přece nemohla v lidově demokratickém zřízení existovat. ;-)

03.10.2020 5 z 5

Osud tažných ptáků Osud tažných ptáků Maarten Hart

Pokud se člověk přenese přes několik neobratností v překladu (např. "rákosiště") a některé naturalistické prvky (traumata z dětství), může si tuto introvertní knihu docela oblíbit. Maarten je dost svérázný hrdina, občas jedná příliš zkratkovitě a ne se všemi jeho myšlenkami souhlasím, ale přesto je sympatický, mimo jiné pro své zaujetí přírodou a pro urputné hledání víry a smyslu. Každopádně to s vnímavým čtenářem docela zamává.

26.08.2020 5 z 5

Izanagiovský motiv v románech Haruki Murakamiho Izanagiovský motiv v románech Haruki Murakamiho Tomáš Jurkovič

Velmi zajímavý a čtivý pohled na nejčtenějšího současného japonského autora. Podrobný rozbor šesti Murakamiho románů analyzuje skryté motivy v příbězích a dává je do kontextu mezi sebou a v rámci celé japonské historie a kultury. Kniha má v podstatě jen jeden malý háček - pokud jste ještě některé Murakamiho knihy nečetli, dozvíte se jejich zápletky a rozuzlení předčasně. :-)

11.06.2020 5 z 5

Putování jednoho slona Putování jednoho slona José Saramago

Krátké nahlédnutí do mysli jednoho mahuta a vojáků, kteří s ním a jeho slonem cestují jako doprovod. Vtipné bonmoty střídají dobové i mírně anachronické filozofické myšlenky. Nejvíc mě pobavila rozprava hlavních hrdinů na téma křesťanské a hinduistické náboženství.

17.05.2020 4 z 5

Súostrovie psa Súostrovie psa Philippe Claudel

Philippe Claudel píše o věcech lidských a nelidských už delší dobu. V této knize autor skvěle využil aktuální téma migrantů pro hloubkovou psychologickou analýzu všech hlavních postav. Skoro mi vyrazilo dech, jak pokrytečtí mocní místo problému samotného raději bez skrupulí odstraní toho, kdo na něj poukázal. Není to příliš povzbudivá kniha, ale o to víc je třeba ji číst.

15.05.2020 5 z 5

Měsíční svit Měsíční svit Michael Chabon

Opět výborný román na téma 20. století. Pocta generaci našich předků, kteří snili o letech do vesmíru a tyto sny se jim víceméně podařilo uskutečnit. Autor svým zaujetím dokáže čtenáře strhnout a nepustit až do poslední kapitoly.

20.03.2020 5 z 5

Literární dobrodružství českého spisovatele v cizině Literární dobrodružství českého spisovatele v cizině Egon Hostovský

Egon Hostovský po svém odchodu z vlasti neměl zrovna na růžích ustláno. Přestože své nejlepší knihy napsal v cizině, byly vždy psány česky a jejich překlady se poměrně těžko prosazovaly k vydání. Mnoho peripetií, které zažil (nejen) se svými knihami, popsal právě v této knize a je to čtení zajímavé, vtipné a poučné. Autor vzpomíná na své redaktory, překladatele, filmové režiséry a další proslulé osobnosti 20. století, s nimiž se setkal a někdy také spřátelil. Zaujala mě například korespondence s Grahamem Greenem, který dělal v té době nakladatelského redaktora a několika Hostovského dílům významně dopomohl k britskému i americkému vydání.

12.01.2020 5 z 5

Klub přátel hub Klub přátel hub Elise Gravel

Výborná kniha pro malé houbaře a houbařky. Obrázky pobaví i o něco starší generaci.

25.10.2019 5 z 5

Tajemné vědomí rostlin Tajemné vědomí rostlin Joseph Scheppach

Informace o říši rostlin, které tato kniha přináší, jsou místy velmi zajímavé, místy trochu bulvární a často diskutabilní. V zásadě zdařilá záležitost, ale je vidět, že překlad knihy neprošel odbornou redakcí, protože chyb je v ní prostě příliš mnoho, zejména ve vědecké nomenklatuře rostlin a živočichů.

16.07.2019 3 z 5

Spiace krásavice Spiace krásavice Jasunari Kawabata

Musím aspoň pochválit výborný slovenský překlad Viktora Krupy. Je s podivem, že do češtiny dvě ze zařazených novel ještě nebyly přeloženy. Kawabata byl skutečný Mistr v zachycení rozporuplné japonské duše a Nobelovu cenu si plně zasloužil.

29.04.2019 5 z 5

Noc na galaktické železnici Noc na galaktické železnici Kendži Mijazawa

Trochu zvláštní sbírka pohádkových povídek. Některé jsou skvělé, ve stylu Mijazakiho animovaných filmů, jiné poněkud dětinské a naivní, ale všechny jsou hodně originální. Najdete tu putování po hvězdách, zenovou anekdotu, ekologickou agitku, noční můru o kanibalech, ale i patetický příběh o japonském všeumělovi, který jakoby vypadl z knihy "Inženýři hrdinové" od A. S. Někrasova.

29.03.2018 4 z 5

Svítání Svítání Elie Wiesel

Hnutí odporu, partyzánské akce, braní rukojmí, to vše je zajímavé, ale asi by to na skvělou knihu nestačilo. Elie Wiesel svým úsporným stylem, kde každé slovo zapadá do textu jako zrnko písku do mandaly, bez příkras popsal psychologickou proměnu pronásledované oběti v kata. Neskutečně čtivá a věrohodná existenciální novela o židovské mentalitě a nečekaně hlubokých kořenech blízkovýchodního terorismu.

29.08.2017 5 z 5

Čtyři knihy Čtyři knihy Jen Lien-kche

Román o převýchově 'pravicové' inteligence v Číně na konci 50. let. Některé situace jsou tak absurdní a šílené, že čtenář nevěřícně kroutí hlavou. Určitě knihu doporučuji všem salónním obdivovatelům Mao Ce-tunga i těm, kdo se snaží pochopit specifika čínského komunismu. Poetické i napínavé vyprávění, které přemýšlivého čtenáře nepustí až do poslední stránky a ještě dlouho poté v hlavě zůstane.

21.07.2017 5 z 5