Spiace krásavice

Spiace krásavice https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/162983/bmid_spiace-krasavice-kPe-162983.jpg 5 20 5

4 japonské novely – Snežná krajina, Tisíc žeriavov, Hlas hory, Spiace krásavice. Príroda, pôvab ženy, kult čajového obradu, melancholické návraty do minulosti a snov, životný pocit presiaknutý úvahami o smrti a o jej prekonávaní, o krehkosti ľudských vzťahov – to je okruh tém, ktoré spájajú Kawabatove novely.

HanaHH
23.05.2023 5 z 5

Nádherné povídky na opravdu neotřelá témata, které se čtenaři dostanou hluboko pod kůži. Po dlouhé době jsem četla něco ve slovenštině a ze čtenářského zážitku to nic neubralo...

Macvosik
02.08.2021 5 z 5

Mimoriadne obrazná, až básnická próza plná nedopovedanosti a hrmenia ticha. Melancholické zasnívanie sa v prírode, ktoré krásne zhmotňuje princíp mono no aware. S hukotom do mňa vtrhla mliečna dráha.

R47
14.02.2021 5 z 5

Díky téhle knize pro mě už navždycky bude slovenština jemně vonět Japonskem. Kawabata mě dostal a jeho jazyk byl ještě umocněný tím pro mě trochu tajemným jazykem (Československo pamatuju už jen jako dítě). Vankúš. To slovo mi utkvělo.

Teckovana
29.04.2019 5 z 5

Musím aspoň pochválit výborný slovenský překlad Viktora Krupy. Je s podivem, že do češtiny dvě ze zařazených novel ještě nebyly přeloženy. Kawabata byl skutečný Mistr v zachycení rozporuplné japonské duše a Nobelovu cenu si plně zasloužil.

LucieT.
04.03.2019 5 z 5

Tradiční jednoduchá japonská krása. Jemné, poklidné, nostalgické a nesmírně podmanivé. Vše plyne neuvěřitelně přirozeně. Kawabatova tvorba zcela vystihuje podstatu a krásu japonské tradiční kultury, pokud chcete poznat rozdíl mezi mentalitou japonského a západního člověka, přečtěte si tuto knihu.

japonská literatura výbor z díla

Část díla

Jasunari Kawabata