tazkykamen tazkykamen komentáře u knih

Posledná večera Posledná večera Tomáš Janovic

Útla knižka ukrýva absurdné až surealistické dialógové satiry napr. na udavačstvo ako súčasť systému, alebo povinné dobrovoľníctvo, ale vyskytujú sa tu aj haluze akoby od Monty python, či dua Lasica-Satinský.

19.06.2020 3 z 5

Van Stiphout Van Stiphout Ľubomír Feldek

Trojnáladový román začína psychologicky prepracovaným nástupom do práce, v ktorom sa hlavný hrdina (nie Van Stiphout) v detailnom sebapozorovaní snaží v každom kroku vyhnúť strápneniu a vyvolaniu zlého dojmu. Druhú náladu ovláda pozorovanie trápnych a vtipných životných situácii očami dvoch bohémoch-akože zamestnancov podniku Tesla Orava. Až v tretej nálade prichádza na scénu "výrobná dráma" o nedodržaní plánu, investigatívnej žurnalistike a kolektívnom nadšení meniacom sa na konečné víťazstvo. Vďaka inteligentnému nadhľadu a rozhľadu autora to na počudovanie vôbec nevyznieva trápne ("Nezakritizoval si a nezaodhaľoval vo chvíli, keď bolo najhoršie - už si nezakritizuje, už si nezaodhaľuje. Už niet tej z chybičiek zloženej jednej veľkej chyby - už sú zase len tie jednotlivé chybičky. A teda by sa už darmo teraz díval zdola nahor - vie, že by už nič neuvidel, chybičky sa hľadajú tak, že sa dívame zhora nadol. Zase sú všetci bodrí" ) Po dočítaní knihy som si nevdojak uvedomil, že diktátorské režimy nikdy nemôžu umožniť asertivizmus.

13.06.2020 4 z 5

Za hrsť drobných 3 Za hrsť drobných 3 Alfonz Bednár

Táto kniha je fantasticky bizarná iba na prvý pohľad, inak je veľmi umne premyslená a všetko groteskne rozprávkové v nej ukrýva logickú zo skutočnosti odvodenú úvahu. Slovník modernej slovenčiny, ktorý autor používa je skvostný a súčasní spisovatelia by si z neho mohli vziať príklad. Dej tejto "psej" kroniky okrem záznamov vyhrotených rodinných konfliktov obsahuje aj mrazivý, rafinovane brutálny príbeh z druhej svetovej vojny, že aj Tarantino by závidel.

30.05.2020 4 z 5

Rozum Rozum Rudolf Sloboda

Ten neštastný prekliaty rozum, ja by som povedal skôr myseľ, uväznený uprostred apriori kategórii (duševne chorá žena, nezodpovedná dcérka, nechápavá sestra, milenka-vrahyňa a kolegovia hňupi), túžiaci po inom lepšom filmovom svete, ktorého neexistencia iba zväčšuje jeho spasiteľskú nemohúcnosť a jediným svetlým bodom je preňho boh-otec hoci mŕtvy,no možno práve preto stelesňujúci nezpochybnitelné dobro.Oficiálne román no formálne trojvrstvové rozprávanie, kde si denníkové záznamy, poviedka a literárny scenár idú každý svojou cestou, aby sa tesne pred koncom na chvíľu stretli v efektnom zvrate. Bodka na záver v podobe úvahy o prepojeniach a rozdieloch filmového a románového rozprávania mi spôsobila menší bolehlav )

10.05.2020 3 z 5

První dekameron: Procházka přes hranice První dekameron: Procházka přes hranice Jaroslav Hašek

Robustné, farbisto rozprávané, rafinované, ironické miestami až cynické, politicky nekorektné, vtipné aj smutné. Hašek je voľnomyšlienkár a na náboženských inštitúciách nenecháva ani nitku suchú, vysokých úradníkov a politikoch nazýva len zvieracími menami a rovnako plasticky necháva prechádzať všemožnými útrapami a radosťami všetky postavy svojich krátkych príbehov. Musím, ale priznať, že ma prekvapil Hašek - básnik, kedže doteraz som vedel len o jeho satirickej polohe. No a nakoniec samozrejme Lada, ktorý robí túto krásnu knihu ešte krajšou )

01.05.2020 4 z 5

Maľovať čerta na stenu Maľovať čerta na stenu Peter Karvaš

Peter Karvaš sa rozhodol svojou dobovou zbierkou poviedok a fejtónov zanechať odkaz pre budúce generácie, aby aj ony mohli aspoň takto sprostredkovane pocítiť tuposť a mŕtvotu určitých aspektov vtedajšieho systému. Fejtóny sú pomerne rozsiahle, autor síce jasným názvom naznačí o čo pôjde, ale vždy začína na veľkej ploche, často aj ďaleko v minulosti, aby potom ako žralok pomaly krúžil okolo svojho cieľa v čoraz menších kruhoch, až sa nakoniec zahryzne do svojej obete, no nedokončí ju, ale odpláva preč. Tento manéver zrejme úspešne slúžil na zmetenie cenzúry. Za všetky texty môžem spomenúť napr. Tajomstvo s peknou myšlienkou, že tí čo nezneužívali kádrové profily vytvorené aj zo vzájomného donášania mohli tak dokázať, že sú slušní ľudia) .Trochu bokom hlavne vďaka nepríjemne depresívnej nálade stoja úvodné tri poviedky s perfektne vystihnutým odkazom, že náš vnútorný prúd pravdy a spravodlivosti sa pohybuje súbežne s oficiálnou pravdou a spravodlivosťou spoločnosti, no tieto dva prúdy sa nikdy nespoja, pretože skutočný je iba jeden z nich.

15.04.2020 3 z 5

Dobrodinec Dobrodinec Ján Beňo

Pri charakteristike tohto zákusku upečeného podľa Kafkovho receptu bude asi najlepšie citovať priamo z knihy : „ rukopis je čudný, určený na to, aby človeka motal a plietol, slušne - zle, horšie - lepšie. Rozhodne sa naň treba poriadne sústrediť " . Napriek čisto intelektuálnej forme je napísaný elegantne ľahko. Samotná téma dobrodinca (rozumej tlačenky v systéme) narába s podobnou myšlienkou a odkazom ako film Prípad Barnabáš Kos (1964). Mňa, ale viac zaujala druhá psychologická rovina príbehu. Práve v nej sa autor inšpiroval Kafkom a podarilo sa mu to na výbornú. Pod vplyvom obáv o budúcnosť sa bolesti hlavy vyvolávajúce predstavy kopia jedna na druhú v labyrinte absurdna, tajomna a psychopatického zveličovania, aby ich nakoniec realita jedným razom roztrhala na franforce ako zlý sen. Dokonalá haluz )

07.04.2020 4 z 5

Hořčičné semínko Hořčičné semínko Osho

Kto pochopí ten pochopí, kto nie jeho problém

06.04.2020 5 z 5

Návraty zo svetla Návraty zo svetla Gustáv Murín

Biologicko-sociologické poviedkové eseje so slovenskou kulisou 80-tych rokov. S rozprávaním príbehu má autor trochu problém, pričasto ho zmätene a útržkovite kúskuje a obšírne sa zameriava na opisné detaily. Poviedky sa zväčša točia okolo prevahy dominantného jedinca či skupiny v rámci manželstva, prac. vzťahu a pod. Veľmi často sa v nich tiež hovorí o byrokratickej nude panujúcej vo vedeckých inštitúciach v tých časoch. Páčila sa mi REPORTÁŽ, KTORÁ NEVYŠLA v hlavnej úlohe so stupídne prísnym, veľmi preceňujúcim sa profesorom) a NÁVRATY ZO SVETLA kde sa podarilo možno aj nechcene vystihnúť časté zamienanie si vedecko-technického pokroku so spoločenským vývojom. Zaujimavým paradoxom je autorovo odmietanie nesmrteľnosti vo viacerých poviedkach z dôvodu zastavenia zmien, alebo degenarácie vývoja v spoločnosti, pritom vtedajší socializmus opisuje so satirickou rezignáciou ako niečo, čo bude "fungovať" navždy )

04.04.2020 2 z 5

Správy z neznámych svetov Správy z neznámych svetov * antologie

Najväčším nedostatokom tohto výberu je nevyvážena kvalita poviedok. Viac ako polovicu napísali sci fi fanušíkovia, ale vynikajú z nich len hororová V sanatóriu Daniela Mačuhu, Odkaz pána Schwarzenloch Pavla Zlatoša matematicky opisujúca, že ontológia založená na abstraktnej logike je bludnou cestou v kruhu a nakoniec ekologický Exodus Jany Pinkovej s dobrým nápadom, ale chcelo by to kvalitnejšie sci fi podanie. Zvyškom prispeli scenáristi a spisovatelia a veru niektorí zaostali za očakávaním pravdepodobne pre nedostatočný vzťah k žánru. Potešili borgesovská Knižnica a aldissovská Raz možno pochopíme obidve od Jána Lenča, hravá Fontána Petra Stoličného, úchylná Istota Andreja Ferka, vtipný Muž na piesku Miloša Ščepku a tiež vizuálne silné Smetisko Jozefa Puškáša ktorému ,ale úplne chýba príbeh. Niektoré poviedky aj keď sami osebe kvalitné, ani nepatria do sci fi a boli prevzaté z odlišných zbierok. ( Na prahu, Myšky,Správa,Mravce)

01.04.2020

Vajce v stodole Vajce v stodole Vlado Bednár

Vlado Bednár je pre mňa elitným autorom socialistického realizmu , no nie toho literárneho, ale toho skutočného v ktorom žili občania Československa v 60.70. a 80. rokoch. Bez preháňania,inotajov a predsa silno civilne kritický keď treba nemusí svoje myšlienky,pohľady a postrehy šifrovať ani ukladať do šuflíka. Pod lampou býva najväčšia tma a to je asi dôvod prečo jeho knihy nezasiahla cenzúra. Nikoho zrejme nenapadlo ,že na veci sa dá pozerať tak bezprostredne priamo a s humorom ( po dlho čase som sa nahlas smial pri knihe). Autor sa nesťažuje,nenadáva a ani sa nevysmieva iba jednoducho encyklopedisticky s dôležitou prímesou nezraňujúcej irónie skladá mozaiky svojich milovaných hrdinov.

25.03.2020 4 z 5

Stopárka Stopárka Andrej Chudoba

Uff, tak tento román mi dal poriadne zabrať. Statický dejový "terapický" trpí na básnickú formu. " Všetci sa ženieme po tej istej ceste,dobiehame sa a predbiehame, stretávame sa a nechávame, každý z nás chce byť čím skôr pri svojom veľkom sne, ale skôr, ako k nemu dôjdeme,každý z nás zaparkuje na nejakom ironickom cintoríne". Táto kniha je plná ironických cintorínov. Ženské postavy v nich majú vyhradené nekompromisne podrobné opisy pohľadov, gest,pohybov tela ,rúk a hlavný hrdina zasa neustále halucinuje v jemných náladových odtienoch a stráca sa v lyrických obrazoch, čoho následkom sa príbeh prakticky nehýbe z miesta. Na konci síce čitatel zistí , že to je vlastne v poriadku , pretože toto nie je detektívka o vrahovi žien, ale akési vyrovnávanie sa s traumou pomocou lásky, no kým to pochopí musí sa prebrodiť cez more variovaných leitmotívov vinúcich sa celou knihou, alegórie mužov ako démonov poľujúcich na ženské duše a páchajúcich samovraždy v prípade neúspechu a nakoniec obraz čierneho človeka metafory zlomyseľnosti a strachu. Všetka tá dramatickosť mi, ale akosi nejde dokopy z bezstarostným promiskuitným životom hlavných postáv ,ktoré v tomto akoby vypadli z nejakého Felliniho filmu )

19.03.2020 2 z 5

Tibetská kniha mrtvých Tibetská kniha mrtvých Mistr Padmasambhava

Táto kniha sa dá čítať aj ako krásna farebná poézia, ale nedá mi nereagovať na jeden koment podomnou. Hrať sa na znalca budhizmu a popierať reinkarnáciu je iba ukážka toho ako absurdne nepochopiť toto učenie môže súčasný európan.Ja síce znalec nie som ,ale toľko viem ,že Karma, hlavný duchovný zákon v budhizme bez reinkarnácie nie je možný. Ťiež zmysel pojmu Májá je asi rovnako nepochopený, ako v kresťanstve zmŕtvychvstanie Ježiša Krista.

06.03.2020 4 z 5

Encyklopedie fantastického filmu Encyklopedie fantastického filmu Ivan Adamovič

Táto encyklopédia má jedno veľké (pre mňa pozitívne) špecifikum a síce takmer vôbec neobsahuje CGI filmy. Vyšla približne v čase Jurského Parku (1993) a aj z jeho recenzie je vidieť, že ani sami recenzenti si ešte úplne neuvedomovali aký dosah bude mať technológia použitá pri jeho výrobe .Budem parafrázovať z recenzie na Star Wars (1977) od Ondřeja Neffa : „Sf film, především americký, postupně degeneruje do podívané, v níž hrají hlavní roli filmove triky. Komerce a dobrodružný schematismus dominují, vytrácí se poslání a poezie. Řečeno lapidárně, po Hvězdných válkách nemohl vzniknout Zardoz (1973) a musel vzniknout Terminator (1984) “ , „Hvězdné války/Jurský park znamenaly převrat v historii filmové sci-fi, avšak s odstupem času si múžeme klást otázku, zda to byl posun v pozitivním směru- “

05.03.2020 3 z 5

Hámornícky chlieb Hámornícky chlieb Michal Chudík

Priznám sa o hámorníctve som sa dozvedel až z tohoto románu, takže svoju historicko-náučnú funkciu zdá sa splnil. Bohužial to isté sa dá povedať aj o jeho myšlenkovom obsahu. Obraz neznesitelného života hámorníckych rodín na pozadí prvej svetovej vojny je vytvorený ako dôkaz nezmyselnej viery v "dobrého" boha. Karikatúra farárov, neprístupnosť a nezáujem grófov, ktorí tu vlastne ani nevystupujú na jednej strane a na druhej silno idealizované postavy odborára Hirscha a Mašanských hámorníkov slúžia iba ako propagácia triedneho boja .Pritom jednotlivé charaktery sú plastické, dejovo funkčné (hlavná postava Hlaváča, ktorý využije neodvedenosť na postup vo svojej robote) a v niektorých scénach realisticky vykreslené( vojenský výsluch silného Vavreka,že si naschvál zaťal do nohy a jeho následné úprimné ďakovné chvalorečenie cisárovi ). Prekvapí nečakané použitie vulgarizmov a pár háklivých scén viď. ponúkanie sexu maloletou cigánkou(vtedy sa ešte názov róm nepoužíval) Nakoniec sa mi páčilo aj vykreslenie žandárov-policajtov ako najdôležitejších "pomocníkov" každej vládnucej moci.

03.03.2020 2 z 5

Otváranie studničiek Otváranie studničiek Milan Ferko

Existujú rôzne "zbierky ľudovej slovesnosti",no táto nereflektuje životnú múdrosť starších ľudí. Je to naopak rozprávanie prešpikované všemožnými afektovanými frázami ponosovania sa (stavba domu, manželstvo, zlá mládež), ale aj pýchy (úspechy detí). Celkovo je dosť poplatná socialistickému realizmu, ale na druhej strane obsahuje aj kritiku kolektivizácie. Čo ma zaujalo najviac bola hlavná zlá postava, ktorá sa veľmi podobá na hlavných záporákoch z románov - Z havranieho dvora a Salakúzy , ale tvorý akoby tretí stupeň zla. Zatialčo v Zelinkovom románe pôsobí humorne a v Štrelingerovom zákerne, tuná má až nadprirodzenú podobu. Mohla by sa brať aj symbolicky, ako obraz osudu,spoločnosti, alebo štátu, tak ju, ale autor určite nezamýšlal. Čo, ale symbolicky určite zamýšlal je téma otvárania a zatvárania studničiek , ale priznám sa tú som nepochopil.

10.02.2020 2 z 5

Faust Faust Johann Wolfgang Goethe

Klasické dielo európskej literatúry s bohatým mystickým obsahom, ktorému je bez pomoci výkladov Rudolfa Steinera https://www.databazeknih.cz/knihy/duchovni-vyklad-ke-goethove-faustu-432862 a https://www.databazeknih.cz/knihy/faustovsky-problem-46091 v dnešnej dobe takmer nemožné porozumieť. Uznanie si zaslúži aj Otokar Fischer.

05.02.2020 5 z 5

Blíženci Blíženci Ladislav Hagara

\" Zapremýšlal, či všetko je naozaj tak ostro oddelené, tam hore zákonité, akoby nemenné, a dolu takmer živelné, v každom miliárd osudov jedinečné ........\"
V tejto súrodeneckej \"apoteóze\" Kastora a Poluxa - Fedora a Daňa sa dajú vypozorovať dve roviny. Prvá dobrodružná obsahuje príťažlivé opisy pozorovaní meteorických rojov, hľadania spadnutého meteoritu,záchrannej akcie v zavalenej bani atď. V druhej autor konfrontuje svoj ateistický svetonázor s vierou v boha prostredníctvom prirovnania karikatúrnych postavičiek dekana , novinára a inšpektora k božej diktátorskej moci. Ďalšie zlé postavy v podobe odmietnutých nápadníkov bratových manželiek stelesňujú príslovečnú nepriazeň osudu, ktorá hádže našim hrdinom polená pod nohy. Autor je, ale milosrdný a kedže zo svojho vedeckého pohľadu považuje život za veľký zázrak, ktorý treba za okolností, že neporuší tretí Asimov zákon robotiky vždy chrániť, nakoniec ušetrí aj takéto ľudské hnidy. Aby som nekončil posmešne tak scéna Daňovho výbuchu hnevu u inšpektora je naozaj exelentná )

31.01.2020 2 z 5

Sny, deti, milenky Sny, deti, milenky Jozef Puškáš

Na poviedkach je vidieť, že autor je filmový scénarista, sú silno obrazovo strihové, aj keď zamerané viac situačno-konverzačne než dejovo. Vzťah muža a ženy je hlavnou témou v troch z nich. "Don Juanovská" Dáma so psom ma od začiatku otravovala s hlúpym hrdinom a postava dobývanej Svetlany pôsobila takisto nesympaticky, no možno to bol zámer. Na prvý pohľad predvídavo spracovaný trojuholník v Semienkach vášne - profesor trubiroh, jeho nevyspytateľná žienka a na všetko ochotný študent prekvapí o to viac nečakaným mystérióznym záverom. Dovolenka s medúzou funguje ako dovolenkový náladový trojuholník zložený s virálnych asociácií. Deti a otcovia je mizantropická , humorná a najfilmovejšia. Posledná poviedka Sokoly krúžia nad mestom sa bohužial zmení z nádejnej apokalyptickej metafory na celkom obyčajnú dospelácky šedivú moralitku, naviac s pochybným posolstvom. Pochváliť musím kvalitné Kľúčikové ilustrácie.

24.01.2020 3 z 5

Čistá hra Čistá hra Ján Poničan

Viac ako 70 rokov stará a pritom až desivo aktuálna, výstižne symbolická alegória.

17.01.2020 4 z 5