Dobrodinec

Túto knihu inšpirovala skutočnosť, nie je však jej cieľom, aby spodobovala konkrétne udalosti a konkrétnych ľudí a zhoda týchto s literárnym dejom a literárnymi postavami môže byť naozaj iba náhodná.

https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/16643/big_dobrodinec-7Ih-16643.jpg 41

Kniha Dobrodinec

tazkykamen
07.04.2020

Pri charakteristike tohto zákusku upečeného podľa Kafkovho receptu bude asi najlepšie citovať priamo z knihy : „ rukopis je čudný, určený na to, aby človeka motal a plietol, slušne - zle, horšie - lepšie. Rozhodne sa naň treba poriadne sústrediť " . Napriek čisto intelektuálnej forme je napísaný elegantne ľahko. Samotná téma dobrodinca (rozumej tlačenky v systéme) narába s podobnou myšlienkou a odkazom ako film Prípad Barnabáš Kos (1964). Mňa, ale viac zaujala druhá psychologická rovina príbehu. Práve v nej sa autor inšpiroval Kafkom a podarilo sa mu to na výbornú. Pod vplyvom obáv o budúcnosť sa bolesti hlavy vyvolávajúce predstavy kopia jedna na druhú v labyrinte absurdna, tajomna a psychopatického zveličovania, aby ich nakoniec realita jedným razom roztrhala na franforce ako zlý sen. Dokonalá haluz )