První dekameron: Procházka přes hranice

První dekameron: Procházka přes hranice https://www.databazeknih.cz/img/books/82_/82547/prvni-dekameron-proc.jpg 4 17 3

Idylky z cest a jiné humoresky. Procházka přes hranice, první ze tří povídkových svazků vybraných spisů J. Haška, má být především dobrou četbou. Zařazení většího počtu povídek z cest, humoresek o dětech a zvířatech a vzpomínkových cyklů k tomu jistě přispěje. Zejména povídky z cest jsou u Haška nepřebernou zásobárnou pozorování života, které nás plně zaujme. Povídky z cest, zařazené do tohoto svazku, jsou vybrány z dlouhého časového úseku (1902-1914); nalezneme mezi nimi překvapivě zralé práce začátečnické i mistrovská dílka z pozdějších let. Základem vydání je u většiny povídek jejich časopisecké znění, u povídek, které vyšly za Haškova života také knižně, toto jejich znění poslední. I v tomto případě však bylo přihlíženo k původnímu časopiseckému otisku; srovnání obou textů totiž prokázalo, že některé úpravy, provedené patrně z iniciativy nakladatelství nebo tiskárny, mají puristický ráz, anebo zřejmým zásahem cenzury vedly k významovému oslabení kritického záměru.... celý text

ozzak
10.04.2021 5 z 5

výborný humoristicky povídky našeho předního anarchisty

tazkykamen
01.05.2020 4 z 5

Robustné, farbisto rozprávané, rafinované, ironické miestami až cynické, politicky nekorektné, vtipné aj smutné. Hašek je voľnomyšlienkár a na náboženských inštitúciách nenecháva ani nitku suchú, vysokých úradníkov a politikoch nazýva len zvieracími menami a rovnako plasticky necháva prechádzať všemožnými útrapami a radosťami všetky postavy svojich krátkych príbehov. Musím, ale priznať, že ma prekvapil Hašek - básnik, kedže doteraz som vedel len o jeho satirickej polohe. No a nakoniec samozrejme Lada, ktorý robí túto krásnu knihu ešte krajšou )

maryzka
20.04.2012 2 z 5

Opět povídky , které se nalézají v mnoha jeho povídkách takže by se člověk opakoval