t.chaloupkova t.chaloupkova komentáře u knih

Šťastné příběhy z Čumákova Šťastné příběhy z Čumákova Jiřina Salaquardová

Letošní Ježíšek měl skvělou volbu. Tolik fantazie jsem už v dětských knížkách dlouho neviděla, děti se bavily také královsky. A co jsme se nasmáli! Čteme už podruhé, ač uběhly od rozdávání dárků pouze dva dny. Doporučuji všemi čtyřiadvaceti!

26.12.2021 5 z 5

Cestovací pohádky Cestovací pohádky Eva Bešťáková

V anotaci se to píše přesně, také jsme se nestačili divit, jak je svět zajímavý a hezký. Právě proto asi pohádky vznikají, pro děti, aby se prvně udivily, pro dospělé, aby si to připomněli. Tahle knížka paní Bešťákové nám splnila obojí. Moc mne mrzí, že už není mezi námi. Pozdravy do pohádkového nebe od nás všech, paní Bešťáková!

04.12.2021 5 z 5

Měcháček- Fukáček a jeho kamarádi Měcháček- Fukáček a jeho kamarádi Jaroslav Vodrážka

Připojuji se k Polly, akorát já jsem předala tuhle nostalgickou nádheru dětem, které na ní také nedají dopustit. Jo a máme to ve slovenském vydání, kde je super název: Mechúrik Koščúrik s kamarátmi :)

28.11.2021 5 z 5

Černooušek z borového lesa Černooušek z borového lesa Bohuslav Čepelák

Tohle je tak krásná kniha, opravdu pohádkové dílo! Jestli můžete, tak knihu pro své děti sežeňte, nebudete litovat.

26.11.2021 5 z 5

Velryba Bambule Velryba Bambule Jana Šimková

Velrybí paráda s nádhernými ilustracemi. Tahle kniha může za to, že mám doma dva oceánografy.

26.11.2021 5 z 5

Pohádky o vzducholodích Pohádky o vzducholodích Martin Rosocha

Snad poprvé jsem si přečetla pohádky sama pro sebe a pak je měla nutkání převyprávět. Jestli to autor takto zamýšlel, tak potom sbohem schéma, kdy rodič čte, děti poslouchají, mlčí a nakonec usnou. Nakonec jsem se s chutí „nadřela“, abych zjistila, že děti rozvedou náměty stejně daleko lépe, než můj dospěle zastaralý mozek. Zásadní nevýhodou potom je, že tyhle moderny, námětové pohádky, se fakt nehodí k usínání, protože to při nich vypadá jak na trhu ztřeštěných myšlenek, kde je spánek to poslední, co přichází na mysl.

@konformita Dát pohádkám hodnocení „odpad“ je něco podobného, jako kdybyste viděla ve společnosti ošklivé dítě, a měla přitom najednou nutkání to všem sdělit. Problémem vašeho „to je ale ošklivé dítě, no jen se podívejte“, není ani tak to, že ne všem to dítě musí nutně připadat ošklivé, jako spíše skutečnost, že kdyby skutečně ošklivé bylo, tak se taková hodnocení obvykle zamlčují, protože děti (a pohádky jsou v tomhle podle mne totéž) si takováto hodnocení z principu nezaslouží. P. S. Nehledě na ilustrace, které jsou parádní!

26.11.2021 4 z 5

Kniha říkanek Kniha říkanek Petr Behenský

Fakt zábava, obdivuji, jak je možné ve čtyřech řádcích napsat takové pointy. No a nádherné ilustrace, že jich je!

23.11.2021 5 z 5

Pletené pohádky Pletené pohádky Vlasta Žáčková

Krásné pohádky, souhlas. Pro starší (6-9) potom dobrý tip, plus super ilustrace!

23.11.2021 5 z 5

Dvě povídky Dvě povídky Selma Lagerlöf

Tahle kniha má jedinou vadu, a to je počet povídek - jaká škoda, že jsou jenom dvě (ta bonusová je ale taky nádhera), kéž by jich bylo více! No a s těmi balóny a vzducholoděmi - který kluk tohle nepocítil, když je viděl?!

19.11.2021

Podivuhodná cesta Nilse Holgerssona Švédskem Podivuhodná cesta Nilse Holgerssona Švédskem Selma Lagerlöf

Tuhle knihu máme ohmatanou tak, že by chudák pan Šimon své ilustrace ani nepoznal. Tehdy jsem nevěděla, že je autorka nositelkou Nobelovy ceny, ona by si ji ale zasloužila i za tuhle nádhernou výpravnou fantazii. No a souhlasím s názorem DK197 - tohle novodobé zkracování je opravdu mizérie.

19.11.2021 5 z 5

Jádro Slunce Jádro Slunce Johanna Sinisalo

Tak jsem se knihou prokousala, abych zjistila, že ač se snažím severskému naturelu (tady finskému, abych negeneralizovala) porozumět, nerozumím mu ani za mák.

14.11.2021 4 z 5

Ufonek Uluru Ufonek Uluru Jindřiška Ptáčková

Tady někdo psal úlet. No tak tedy ano, podepisuji. Skvostně ilustrovaný úlet!

Pac a pusu z autobusu Pac a pusu z autobusu Lucie Křesťanová

No a kdo by nechtěl mít takového tátu! Když jsem byla malá, jezdili jsme na zájezdy se školou s takovým tlustým panem řidičem, který nám po pár kilometrech začal vyprávět do mikrofonu pohádky. Tak to byl určitě on!

Barevné pohádky Barevné pohádky Alois Mikulka

Jestli máte rádi pohádky a pana Trnku, a tahle vám unikla, tak ji určitě dosežeňte, fakt doporučuji!

Kde je moje kuřátko? Kde je moje kuřátko? Sylvie Doláková

Jedna z našich prvních knížek. Ilustrace známe nazpaměť, jsou parádní!

13.11.2021 4 z 5

Květinové pohádky Květinové pohádky Jana Burešová

Já si tahle představuji pohádky, všechno fajn, milé, kouzelné. A ilustrace taky parádní!

Sny na dobrou noc Sny na dobrou noc Arnošt Goldflam

Úplně vidím pana Goldflama při psaní, jak se u toho náramně bavil. Stejně jako my. Takže díky za to, pane Goldflame!

Rybáři a hastrmani Rybáři a hastrmani Miloš Kratochvíl

Přidávám se, kniha fakt pobaví celou rodinu. Jen to vydání z roku 2012 se lépe čte.

Ledový zámek Ledový zámek Tarjei Vesaas

Díky téhle knize jsem se dostala k severské literatuře, kterou hltám dodnes. Film mě už tolik nezaujal, kniha je ovšem neuvěřitelně krásná.

O statečném Cibulkovi O statečném Cibulkovi Gianni Rodari

Vůbec si nedokážu představit, jak by tahle kniha fungovala bez ilustrací Ondřeje Sekory. S nimi je ale geniální.