O statečném Cibulkovi

O svržení vlády zlého knížete Citróna a nastolení republiky v zemi ovoce a zeleniny. Klasická dětská kniha, mnohokrát vyšlá i v češtině (s ilustracemi Ondřeje Sekory).

https://www.databazeknih.cz/images_books/23_/236501/o-statecnem-cibulkovi-VHp-236501.jpg 4.5116

Il romanzo di Cipollino (1951)

Literatura světová, Pro děti a mládež, Pohádky
Vydáno:, Albatros

Lucissia

Jako malá jsem knížku četla snad osmkrát. A teď jsem si ji s chutí dala znovu se svými dětmi. A úspěch velký. To že zde vystupuje v hlavní roli zelenina je neopakovatelné a to, že ji nakreslil pan Sekora je paráda. Moje děti ilustrace obdivovaly stejně jako já kdysi před třiceti lety.
Navíc jako dospělá v knize vidím spoustu narážek a náznaků na různé "mocnosti" světa. :-)
Určitě si ji dám i po desáté, i kdybych si ji měla přečíst sama. :-)

Noctua8

Rozhodně moje největší dětská srdcovka. Četla jsem ji stále dokola. A nejraději kapitolu, kdy Cibulka utíká za pomoci krtka z vězení. Tu jsem četla pod peřinou s baterkou, abych měla tu nejlepší atmosféru :-)

PetraaMatouš

Malýmu jsem ji četla na pátým roce. Bylo mu strašně líto pana Tykvičky, že má tak malý domeček. Když se v davu objevili Cibulkovi a začali všichni brečet, malej prohlásil ,,Patří jim to!"
Osobně jsem knihu četla jako desetiletá a moc se mi líbila.
Jinak. Děj je pěkný a svižný. Připravila jsem ji malýmu na čtení pro třetí třídu.

perko

Naprostá srdcovka mého dětství...

Azmodan

Moje dětská knížka a možná právě ta nejlepší. Fascinovala mě jako dítě jeji originalita, postavy představované ovocem a zeleninou, vtip, sranda, zábava a občas to bylo i napínavé. Jak jsem jako dítě nenáviděl čtení tuhle knihu jsem si přečetl sám. Těším se, až ji budu předčítat svým dětem a vnořím se tak zpět do hlubin svého dětství!
Vřele doporučuji!!!

Peleus

„Statečný“ Cibulka je obyčejnou řadovou zeleninou, dokud mu systém nešlápne na kuří oko a neprobudí v něm onu revolucionářskou „statečnost“. Díky/kvůli danému zlomu v hrdinově životě budeme postupně sledovat Cibulkovu cestu za demontáží stávajícího zřízení. K tomu si získá tento zástupce čeledi amarylkovitých podporu místních nespokojených ovoce-zeleninových širokých vrstev obyvatelstva a v neposlední řadě úspěšně zverbuje důležitého spojence v hlavním stanu nepřítele.

Jak už to u takových kapitalisticko-buržoazních zřízení bývá zvykem, bůh ví proč příliš netrvají na stíhání Cibulky za podněcování k trestnému činu, a tak si vesele pobíhá po okolí, kde nerušeně provozuje diverzní činnost. Když úřadům konečně dojde, jak vážná je situace, i přes některé úspěšné kroky k ochraně veřejného pořádku a zajištění bezpečnosti osob a majetku, nedokážou zastavit rozjetý mechanismus.

Závěr oné pohádky je následně zcela v duchu Jana Wericha:
„Továrny na kůže, peníze na boty a do vlasů růže a nový kalhoty
a olej na stroje a stroje na práci a práci bez boje, po práci legraci
a slunce dost a dost pro staré, pro děti a děti pro radost a radost pro děti.“

Calinda
22.10.2017

Četla jsem v dětství, pak jsem jí koupila i své dcerce. Krásná a vtipná kniha, zároveň i k zamyšlení.

martas006
27.08.2017

Moc hezká kniha pro děti, přečetla jsem si ji až v dospělosti.

BarboraZ
04.08.2017

Moc pekna knizka s povedenými obrazky a zajimavym dějem, rada jsem ji cetla.

Jadla
14.07.2017

Báječný příběh malého Cibulky, postavičky k pousmání i k zamyšlení. S ilustracemi tvoří dokonalý celek.

ArwenEvenstar
23.06.2017

Povedená knížka se skvělými ilustracemi. Hodně se mi líbilo, že "klasické" pohádkové postavy jsou zde nahrazeny neotřelými postavičkami ze světa ovoce a zeleniny.

SiuxBeast
28.02.2017

No jéééje, skvělá dětská knížka s krásně ilustrovanýma deskama a prima obrázky uvnitř. Moc mě bavila, neměl jsem rád zlého rytíře Rajské jablko, musel jsem se smát domečku pana Tykvičky :))

31.01.2017

tuhle knížku jsem milovala jako dítě, ty neskutečné ilustrace...bohužel jsem pak odmítala jíst rajčata,protože rytíř Rajské jablko byl odpornej :-D , nedávno jsem zjistila,že tuto knížku má v oblibě i herec Vašek Vydra, což mne mile překvapilo....

Lucek
08.03.2016

Asi nejvtipnější ilustrace k dětské knížce. Vlastně si ani tak nepamatuju Cibulkovy příběhy, ale z obrázků, z těch jsem dostávala záchvaty smíchu :-D

Jessica007
18.02.2016

Knihu jsem četla jako dítě, měla jsem vydání z roku 1972 - čtvercový formát. Knížka se mi moc líbila, navíc je s krásnými obrázky Ondřeje Sekory. Když byla dcera malá, knížku jsem jí předčítala a obrázky se jí líbily také.

Luccy78
08.08.2015

Moc pěkná dětská knížka, ještě hezčí obrázky.. Bavilo mě Cibulkovo dobrodružství.. :-)

Jusťa
08.04.2015

Dobrá kniha.

mozkit
30.03.2015

Ve školním věku čteno a děsně se mi líbilo, teď už to přečetla dcera :)

Heřmis
18.02.2015

Knihu mám samozřejmě od dětství, kdy se mi moc líbila. Hlavní postavy jsou různé ovoce a zeleniny a k tomu jsou moc pěkné ilustrace.

Pavelpi
30.01.2014

Tuhle knihu jsem měl doma jako kluk a neustále jsem jí četl kolem dokola a představoval jsem si,jak Cibulka vyhrává nad rytířem Rajčetem.Kniha se mi ztratila,proto jsem uvítal,když vyšla znovu a četl jsem jí svým dětem,které z ní byly nadšené.Knížku jsem schoval a mám jí dodnes a už se těším,až vnučka trochu povyroste,abych jí mohl číst o knížeti Citronovi a hlavně o statečném Cibulkovi.

mh.mail
24.06.2013

Kniha mého dětství. Nelze sice přehlédnout silný proletářský motiv celého vyprávění (chudí jsou dobří, bohatí jsou špatní), je to ale celé napínavě napsáno a k tomu super ilustrace Ondřeje Sekory. Pohádka spíše pro trochu starší děti.

bosorka
22.08.2012

Jedna z nejoblíbenějších knih mého dětství, kterou jsem tenkrát četla mnohokrát. Teď ji čteme dětem a tak můžu říct, že ani v dospělosti nenudí. Udělat hrdiny (a padouchy) z ovoce a zeleniny byl skvělý nápad. Cibulka a jeho početná rodina plná Cibulí, Cibulek, Cibuliček, Cibuláků. Mistr Hrozen se svým šídlem, pan Tykvička, Jahůdka a Ředkvička. A proti nim kníže Citron, tlustý baron Pomeranč a hlavně podlý a zlý rytíř Rajské jablko, kterého dokáže rozplakat pouze Cibulka. K tomu si přidejte nádherné Sekorovy ilustrace. Prostě o tuto knížku nelze děti ochudit.

ondra1995
14.08.2012

Jedna z nejkrásnějších knížek mého dětství.

cibule pro děti od 6 let

Gianni Rodari