O statečném Cibulkovi

od:

O statečném Cibulkovi

O svržení vlády zlého knížete Citróna a nastolení republiky v zemi ovoce a zeleniny. Klasická dětská kniha, mnohokrát vyšlá i v češtině (s ilustracemi Ondřeje Sekory).

https://www.databazeknih.cz/images_books/23_/236501/o-statecnem-cibulkovi-VHp-236501.jpg 4.5111
Originální název:

Il romanzo di Cipollino (1951)

Žánr:
Literatura světová, Pro děti a mládež, Pohádky
Vydáno:, Albatros
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (21)

Přidat komentář
PetraaMatouš
05. dubna

Malýmu jsem ji četla na pátým roce. Bylo mu strašně líto pana Tykvičky, že má tak malý domeček. Když se v davu objevili Cibulkovi a začali všichni brečet, malej prohlásil ,,Patří jim to!"
Osobně jsem knihu četla jako desetiletá a moc se mi líbila.
Jinak. Děj je pěkný a svižný. Připravila jsem ji malýmu na čtení pro třetí třídu.

perko
27. března

Naprostá srdcovka mého dětství...

Azmodan
28. ledna

Moje dětská knížka a možná právě ta nejlepší. Fascinovala mě jako dítě jeji originalita, postavy představované ovocem a zeleninou, vtip, sranda, zábava a občas to bylo i napínavé. Jak jsem jako dítě nenáviděl čtení tuhle knihu jsem si přečetl sám. Těším se, až ji budu předčítat svým dětem a vnořím se tak zpět do hlubin svého dětství!
Vřele doporučuji!!!

Peleus
28. ledna

„Statečný“ Cibulka je obyčejnou řadovou zeleninou, dokud mu systém nešlápne na kuří oko a neprobudí v něm onu revolucionářskou „statečnost“. Díky/kvůli danému zlomu v hrdinově životě budeme postupně sledovat Cibulkovu cestu za demontáží stávajícího zřízení. K tomu si získá tento zástupce čeledi amarylkovitých podporu místních nespokojených ovoce-zeleninových širokých vrstev obyvatelstva a v neposlední řadě úspěšně zverbuje důležitého spojence v hlavním stanu nepřítele.

Jak už to u takových kapitalisticko-buržoazních zřízení bývá zvykem, bůh ví proč příliš netrvají na stíhání Cibulky za podněcování k trestnému činu, a tak si vesele pobíhá po okolí, kde nerušeně provozuje diverzní činnost. Když úřadům konečně dojde, jak vážná je situace, i přes některé úspěšné kroky k ochraně veřejného pořádku a zajištění bezpečnosti osob a majetku, nedokážou zastavit rozjetý mechanismus.

Závěr oné pohádky je následně zcela v duchu Jana Wericha:
„Továrny na kůže, peníze na boty a do vlasů růže a nový kalhoty
a olej na stroje a stroje na práci a práci bez boje, po práci legraci
a slunce dost a dost pro staré, pro děti a děti pro radost a radost pro děti.“

Calinda
22.10.2017

Četla jsem v dětství, pak jsem jí koupila i své dcerce. Krásná a vtipná kniha, zároveň i k zamyšlení.

martas006
27.08.2017

Moc hezká kniha pro děti, přečetla jsem si ji až v dospělosti.

BarboraZ
04.08.2017

Moc pekna knizka s povedenými obrazky a zajimavym dějem, rada jsem ji cetla.

Jadla
14.07.2017

Báječný příběh malého Cibulky, postavičky k pousmání i k zamyšlení. S ilustracemi tvoří dokonalý celek.

ArwenEvenstar
23.06.2017

Povedená knížka se skvělými ilustracemi. Hodně se mi líbilo, že "klasické" pohádkové postavy jsou zde nahrazeny neotřelými postavičkami ze světa ovoce a zeleniny.

SiuxBeast
28.02.2017

No jéééje, skvělá dětská knížka s krásně ilustrovanýma deskama a prima obrázky uvnitř. Moc mě bavila, neměl jsem rád zlého rytíře Rajské jablko, musel jsem se smát domečku pana Tykvičky :))

8130
31.01.2017

tuhle knížku jsem milovala jako dítě, ty neskutečné ilustrace...bohužel jsem pak odmítala jíst rajčata,protože rytíř Rajské jablko byl odpornej :-D , nedávno jsem zjistila,že tuto knížku má v oblibě i herec Vašek Vydra, což mne mile překvapilo....

Lucek
08.03.2016

Asi nejvtipnější ilustrace k dětské knížce. Vlastně si ani tak nepamatuju Cibulkovy příběhy, ale z obrázků, z těch jsem dostávala záchvaty smíchu :-D

Jessica007
18.02.2016

Knihu jsem četla jako dítě, měla jsem vydání z roku 1972 - čtvercový formát. Knížka se mi moc líbila, navíc je s krásnými obrázky Ondřeje Sekory. Když byla dcera malá, knížku jsem jí předčítala a obrázky se jí líbily také.

Luccy78
08.08.2015

Moc pěkná dětská knížka, ještě hezčí obrázky.. Bavilo mě Cibulkovo dobrodružství.. :-)

Jusťa
08.04.2015

Dobrá kniha.

mozkit
30.03.2015

Ve školním věku čteno a děsně se mi líbilo, teď už to přečetla dcera :)

Heřmis
18.02.2015

Knihu mám samozřejmě od dětství, kdy se mi moc líbila. Hlavní postavy jsou různé ovoce a zeleniny a k tomu jsou moc pěkné ilustrace.

Pavelpi
30.01.2014

Tuhle knihu jsem měl doma jako kluk a neustále jsem jí četl kolem dokola a představoval jsem si,jak Cibulka vyhrává nad rytířem Rajčetem.Kniha se mi ztratila,proto jsem uvítal,když vyšla znovu a četl jsem jí svým dětem,které z ní byly nadšené.Knížku jsem schoval a mám jí dodnes a už se těším,až vnučka trochu povyroste,abych jí mohl číst o knížeti Citronovi a hlavně o statečném Cibulkovi.

mh.mail
24.06.2013

Kniha mého dětství. Nelze sice přehlédnout silný proletářský motiv celého vyprávění (chudí jsou dobří, bohatí jsou špatní), je to ale celé napínavě napsáno a k tomu super ilustrace Ondřeje Sekory. Pohádka spíše pro trochu starší děti.

bosorka
22.08.2012

Jedna z nejoblíbenějších knih mého dětství, kterou jsem tenkrát četla mnohokrát. Teď ji čteme dětem a tak můžu říct, že ani v dospělosti nenudí. Udělat hrdiny (a padouchy) z ovoce a zeleniny byl skvělý nápad. Cibulka a jeho početná rodina plná Cibulí, Cibulek, Cibuliček, Cibuláků. Mistr Hrozen se svým šídlem, pan Tykvička, Jahůdka a Ředkvička. A proti nim kníže Citron, tlustý baron Pomeranč a hlavně podlý a zlý rytíř Rajské jablko, kterého dokáže rozplakat pouze Cibulka. K tomu si přidejte nádherné Sekorovy ilustrace. Prostě o tuto knížku nelze děti ochudit.

ondra1995
14.08.2012

Jedna z nejkrásnějších knížek mého dětství.