SynD SynD komentáře u knih

V divočině V divočině Diane Thomas

(SPOILER) má osobní kniha knih. jednoduchá zápletka, prostředí divočiny, v němž se odehrává, minimum postav.

a za tím vším příběh o nemoci a uzdravení, které začíná tam, kde bychom ho vůbec nečekali. o tvůrčí síle ženství ve všech podobách i jasných prioritách, když jde o ochranu nového života.

a o civilizaci, kterou sami sebe (a bohužel naší planetu) otravujeme a ničíme. po knize jsem znovu sáhla v březnu 2020; a na sazeničky rajčat a dalších rostlinek, které pěstovala Katherine, pak myslela celou karanténu, trávenou na zahradě. stejně jako na léčení, které zjevně náš svět i přístup k němu potřebuje.

21.10.2020 5 z 5

Běh času Běh času Anne Tyler

trochu zastřené vyprávění o životě jedné ženy. zpod obyčejného příběhu po čase víc a víc vykukuje kodependentní nastavení hlavní hrdinky, způsobující mimo jiné vysokou toleranci vůči sebestředným - narcistním partnerům. na konci jsem byla pěkně napjatá!

(3,5*)

Poslední neandertálská žena Poslední neandertálská žena Claire Cameron

příběh Dívky mě vzal za srdce, místy bolel jako pradávná zima, před níž se není kam schovat.

příběhem archeoložky jsem se prokousala, místy mě propojení obou linií i dojalo. mít ale na vybranou, raději bych si přečetla víc o dívce Dívce, ve světě smyslů a jednoduchého jazyka se mi líbilo.

Dcera Kury Dcera Kury Debra Austin

romantická pohádka o pralidech z dob, kdy se ještě běžně nelhalo. nastíněný svět jsem autorce koupila, pomohly krásné ilustrace, které mě vracely do mého osobního pravěku. tedy jsem neměla potřebu řešit historickou věrohodnost - nevadil mi složitý jazyk, jakým postavy mluvily a v němž přemýšlely, ani zajímavý koncept původního ateismu. bavila mě kulturní výměna mezi kmeny, cyklické obřady i přístup k miminkům a dětem.

manipulativní zloduch je opravdu odporný, šelmy divoké. i tak mi ale kniha přišla jako laskavější (dětštější) sestra Poslední neandrtálské ženy.

21.10.2020 3 z 5

Geniální přítelkyně Geniální přítelkyně Elena Ferrante

skvěle a zručně napsané, po počátečním zahlcení mnoha postavami (rodinami) mě neapolský nový svět rychle vtáhl do děje. princip nezdravého vztahu mezi Elenou a Lilou do dětství sedí a v této první knize ještě i baví.

(v průběhu dalších knih je ale stále úmornější. každé další knize dávám o hvězdičku méně, poslednímu dílu ** jen tak tak. sem to píšu z důvodu lenosti.)

Temná dcéra Temná dcéra Elena Ferrante

ohavná kniha. číst o žárlivosti a neschopnosti milovat mi stačilo v Geniálních přítelkyních, děkuji, ale Ferrante už si nedám

16.10.2020 odpad!