StephenKingje StephenKingje komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Myslím, že nebylo možné, aby jakýkoliv uživatel DK, neslyšel o této knize. Ona totiž tady vyskakovala doslova všude a navíc je zde považována za nejlepší knihu všech dob. A sice je to dle mého názoru trochu přehnané tvrzení, avšak i přes to je Hana naprostý skvost české literatury (a jenom pro varování: následující části mohou obsahovat náznaky spoilerů).

1. část vypráví o strašné události, která se stane mladé Miře, jež je nucena strávit pár let se svou podivínskou tetou Hanou. Dle mého názoru se jedná také o nejlepší část a velmi jsem si čtení užíval. Tady tedy 10/10.

V 2. části se vrátíme zpět v čase a pozorujeme osud Miřiny matky, Hany a jejich matky, které jsou ohroženy kvůli Druhé světové válce. Zde byli některé části absolutně výborné, ale našly se i scény, v nichž se moc nedělo. Proto je toto pro mne nejhorší část i přes to však dám 9/10.

Poslední část je to, co se odehrálo po tom, co byli Hana, její matka a její prarodiče, odvezeny do Terezína. Tato část byla ze všech nejtemnějších a občas mi dělalo vážně těžko to číst. Ale stejně to je skvělé zakončení a dávám 9,5/10.

HODNOCENÍ: 9,5/10

P. S.-A tety Hany mi bylo strašně líto a velmi jsem si jí (i přes její zoufalost) oblíbil.

28.12.2018

Dítě boží Dítě boží Cormac McCarthy

Cormac McCarthy si mě získal již skvělým románem Cesta, tudíž jsem neotálel a začal shánět další. Nejvíc mě námětem právě zajímalo Dítě boží, které však bylo velmi těžké k sehnání (ani v knihovně ho neměli!). Poté jsem ho ale nalezl v Praze a zakoupil. To tak na začátek. Takže, Dítě boží...

Příběh je hned velmi zajímavý. Knihy, pojednávající o pádu jednoho člověka (a odůvodnění toho pádu) mne vždy svým způsobem fascinovaly a teda za to rozhodně chválím. Dále se už tady projevoval ten zvláštní styl psaní, jenž mě nedávno zaujal právě v Cestě. Na to, že je to prvotina, klobouk dolů. Jazyk je sice hrubý, nějakým způsobem to ale ladí s příběhem a to se mi taky líbí. Takže zatím, velká pochvala.

Někdo by mohl autora obviňovat, že píše o věcech nevhodných a příliš strašných, což je tak trochu pravda. McCarthy zde popisuje doopravdy některé scény barvitě a dokonce já, který jsem již docela znalý v nechutným věcech literatury, jsem musel občas knihu odložit. Ale nic z toho McCarthymu nezazlívám, naopak obdivuji jeho smysl pro autentyčnost, jelikož takové psaní doopravdy není lehká věc.

Řekl bych, že velká spokojenost. Na teprve třetí knihu autora to je vážně výborné a kniha se skoro může měřit s Cestou, která však stále je mým favoritem.

HODNOCENÍ: 9,5/10

25.12.2018 5 z 5

Spánek Spánek Haruki Murakami

Nedávno jsem se ptal jedné velmi sečtilé paní, co za žánr píše Haruki Murakami. Ona se zasmála a řekla, že je to neurčité, že Murakami je „Žánr sám pro sebe”. Při té příležitosti se také zmínila právě o Spánku a dodala, že dodnes vlastně neví, jak příběh skončil a doporučuje to lidem, aby jí ten text vysvětlili. Z toho důvodu, když jsem spatřil, že tato kniha byla z 250 (250!!!) korun slevněna na 99 korun, jsem si jí koupil a během jízdy vlakem taky přečetl. A po přečtení konstatuji, že plně chápu, proč to má známá nepochopila: jelikož sám autor NECHCE, aby to někdo pochopil.

Spánek je příběh ženy, které se již 17 dní nedaří usnout. Není utázkou PROČ tomu tak je, či JAK zjistí, kdo, nebo co to způsobila, ale je to jen popis průběhu této nespavosti. A musím přiznat, že ten je sepsán mistrovsky. Murakami řemeslo ovládá a ihned mne pohltila unavená atmosféra, táhnoucí se po celou dobu knihy. A bez spoilerování konce říkám, že jsem otevřenější uzavření snad nikdy nečetl.

HODNOCENÍ: 9/10 (jelikož 250 korun!!! a nepotřebnost samotného vydání)

16.12.2018 5 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Tenhle cítát jsem sem musel dát:
Měl jsem ošklivej sen
O čem se ti zdálo?
O ničem.
A jseš v pohodě?
Nejsem.
Objal ho a chvíli tak zůstali. Bude to dobrý, řekl.
Já brečel, jenže ty ses nevzbudil.
To mě mrzí. Jsem hrozně unavenej.
Já myslel v tom snu.

Tak tímhle citátem jsem právě shrnul moji náladu po přečtení téhle knihy. Tím se však zařazuje do seznamu nejsilnějších literárních zážitků. Byla doopravdy dlouhá CESTA, než jsem si zvykl na atmosféru a styl McCarthyho, ale pak to byla slast. Už chápu, proč CESTA získala Pulitzerovu cenu. Je to detailně promyšlený příběh, který si vybudoval CESTU slávy, jež skončila tak dobře, jak jen mohla.

HODNOCENÍ:10/10

26.09.2018 5 z 5