SSTknihy SSTknihy komentáře u knih

Karambol Karambol Anna Dániel

Parta sedmnáctiletých gymnazistů z Budapešti žije vesele a bezstarostně a i přes sociální rozdíly a odlišný přístup k životu spolu docela vycházejí. Každodenní školní problémy ale ustupují do pozadí, když se při návratu z tajného výletu vybourají v autě. Tváří v tvář neštěstí si najednou uvědomují skutečnou hodnotu přátelství, oceňují pomoc rodičů a i sebe navzájem začnou vidět novýma očima.

04.09.2018 2 z 5

Konec prázdnin Konec prázdnin Janusz Domagalik

Příběhy patnáctiletého Jurka, který je náhle postaven před fakt, že se jeho rodiče nejspíš rozcházejí. Jako by nebylo dost na tom, že prázdniny začaly jako jedna velká nuda. Nakonec ale najde cestu ke svému otci, kamarádům i k rodnému městu.

Dočkáme se maturity Dočkáme se maturity Karel Štorkán

Vtipné příhody jedné maturitní třídy. Hlavní hrdinou je Aleš, který bojuje nejen s reparátem z francouzštiny, ale také s rodiči a svojí holkou. Nejvíc mě bavily ilustrace Vladimíra Jiránka.

Veronika, holka nešťastná Veronika, holka nešťastná Vojtěch Vacke

Veronika se po rozchodu rodičů vrací s mámou do malého města, kde vyrůstala a které je oproti světáckému Brnu prostě dírou. Nelíbí se jí tu a je nešťastná, i přesto, že tu najde nové kamarády. Snaha najít otce zrovna nevychází a tak si Veronika vymyslí vlastní konec příběhu. Jenomže pak už sama neví, co je pravda a co výmysl. Prostě holka nešťastná!

První rande První rande Zlatko Krilić

Tři kapitoly ze života dospívajícího chlapce, který nejvíc ze všeho řeší, že je pořád nejmladší a nejmenší. V poslední části pak zažívá různé směšné situace a nedorozuměni při pokusu sblížit se s děvčaty.

Ve čtvrtek budeme dospělí Ve čtvrtek budeme dospělí Ilona Borská

Příběhy jedné maturitní třídy, která se chystá na svou zkoušku z dospělosti. Nic, co by utkvělo v paměti, ale číst se to dalo.

Kluk s jantarovýma očima Kluk s jantarovýma očima Aleksander Minkowski

Jedna z mých nejoblíbenějších knih z období dospívání. Celkem obyčejný příběh dívky, která prožívá tísnivé období hledání a nejistot, je prodchnut zvláštním tajemnem. Kluk s podivným jménem Jantar a stejnou barvou očí se objevuje znenadání, zázračně rozumí všem jejím pocitům, jako kdyby uměl číst myšlenky a jeho cílem je hledání jakési pravdy. Přestože Gražyna musí řešit starosti s rozvedenými rodiči nebo kamarádkou, která se pokusila o sebevraždu, Jantar je vždy na blízku, aby jí pomohl a poradil. Ale jednoho dne musí nečekaně odejít. Daleko a neznámo kam...

14.08.2018 5 z 5

Lucila Lucila J. Z. Svoboda (p)

Překvapivě dívčí román, začínající obsazením města vojáky... Chile 1973 a státní převrat. Poněkud netypické téma pro oddychové čtení a přece to funguje. Problémy dospívání, nutnost rychle se přizpůsobit nové situaci a stát se dospělou téměř ze dne na den, to se nemusí odehrávat jen v poklidné atmosféře okresního městečka. Čtivě napsaný příběh, který rozhodně nenudí.

14.08.2018 3 z 5

Děvčata si to představují jinak Děvčata si to představují jinak Eugenia Kobylińska-Masiejewska

Obyčejné problémy jedné obyčejné polské střední školy. Příběhy jednotlivých žáků, které na sebe různě navazují a proplétají se navzájem. Nechybí ani pohled rodičů a učitelů.

Mezi námi děvčaty Mezi námi děvčaty Zenta Ernesta Ērgle

Baiba nemá zrovna jednoduchý život – doma musí snášet křik a hrubosti svého otčíma, chovají se k ní spíš jako ke služce, závidí spolužákům klidný domov, první láska zrovna moc nevyjde a rozhádá se i se spolužáky. Teprve když od všeho uteče, podaří se jí pomalu najít cestu zpět.

Pověsti jílovské Pověsti jílovské Jiří Muk

Klasické příběhy, které kolovaly v ústním vyprávění a léty nabývaly na své tajemnosti. V deseti příbězích nechybí pověst o tajemném alchymistovi jménem Eduard Kelly, příběh o pokladu z Dolních Břežan, pověst o tom, jak rybník Paběnice přišel ke svému jménu nebo vyprávění o podivné soše, která do svých útrob skryla zlou hraběnku.

Zázrak s Valérií Zázrak s Valérií Vladimír Klevis

Měla jsem v dospívání pár oblíbených autorů a Vladimír Klevis k nim rozhodně patřil. Kromě všeho, co má obsahovat správný dívčí román, psal totiž navíc ještě vtipně a opravdu zábavně. Úplně si vybavuju, jak jsem si jeho příběhy užívala a odmítala přestat číst, dokud jsem nebyla na úplném konci knihy.

14.08.2018 4 z 5

Žárlivost Žárlivost Helena Šmahelová

Být praktická, sebevědomá, bezproblémová a pohodová holka je fajn, když vám ale chybí opravdová kamarádka, není to přeci jenom ono. Jenomže jak se říká – pozor na přání, mohla by se vám splnit. Život ale může být také pěkně nespravedlivý, a to je možná to nejdůležitější, co se Jura naučí stejně rychle, jako se zbaví své žárlivosti.

19.07.2018 3 z 5

Vždyť je to jen sestra Vždyť je to jen sestra István Katkó

Humorná kniha o sourozenecké rivalitě. Mít starší sestru je stejné utrpení a otrava, jako mít mladšího bráchu. Na druhé straně dělat vzájemně naschvály – to je rozhodně lepší, než být sám a zoufale se nudit.

19.07.2018 2 z 5

Jak namalovat ptáčka Jak namalovat ptáčka Iva Hercíková

Žít ve střídavé péči není žádná paráda. Petra pendluje mezi matkou a jejím novým přítelem a otcem, který bydlí v Praze. Sní o tom, že bude úspěšná malířka, jenomže není moc ochotná přinášet svému snu žádné oběti. Čeká, že všechno půjde tak nějak samo a lehce. Teprve se musí naučit, že pokud člověk něco opravdu chce, musí si za tím jít a opravdu se snažit.

19.07.2018 3 z 5

Mládí bez stáří a život bez smrti Mládí bez stáří a život bez smrti Petre Ispirescu

Krásný pohádkový příběh o tom, že někdy ani věčné mládí a život bez konce nemohou nahradit chvíle, které prožijeme se svými blízkými. Stačilo jedno zabloudění do Údolí nářků a stesk po domově a rodičích zastínil všechno ostatní. Jediné, co však na prince po letech čekalo, byla jeho vlastní smrt, protože té nakonec nikdo z nás neunikne.

19.06.2018 5 z 5

Trest Trest Iva Hercíková

Vtipně psaný příběh o strastech dospívání, o holčičích intrikách, o prvních láskách a zklamáních i o poznání, že to v životě nemusí být vždycky taková tragédie, jak se v patnácti může zdát. Příběh pokračuje ještě třetím dílem Druhá láska, a komu se kniha líbila, doporučuji přečíst si pokračování Pět holek na krku po třiceti letech.

19.06.2018

Kouzelné městečko Kouzelné městečko Václav Pavel Borovička

Příběh o klukovi, který se dostane do městečka budoucnosti, kde každý musí dělat něco užitečného, aby se všem dařilo dobře. Prozření přichází v podobě zjištění, že ne každý má dobré úmysly. A jak poznat, co kdo zamýšlí? Není nic jednoduššího než rozdat obyvatelům kšiltovky v barvách jejich zásluh a záměrů. No, od pana Borovičky mám raději kriminální příběhy. Z dnešního pohledu zní Kouzelné městečko trochu jako město hrůzy.

19.06.2018 4 z 5

Minehava Minehava Eduard Štorch

Věřím, že pro mnohé to je kultovní kniha jejich dětství, pro mne to bylo utrpení v podobě povinné četby. Když jsem v knize po letech listovala, překvapilo mě, jak zajímavě a čtivě je psaná, ale v době, kdy jsem ji četla, mě nijak neoslovila.

19.06.2018 3 z 5

Pohádka o malém Mukovi Pohádka o malém Mukovi Wilhelm Hauff

Dobrodružství malého nevzhledného hrdiny, který hledá štěstí a přátelství, přesvědčen, že ho získá tak, že bude lidem plnit jejich přání. Kouzelné střevíce a hůlka mu ale přinesou do života jen závist, nepřízeň a zlobu. S následným trestem přichází i zmoudření a šťastný konec. Klasický příběh o tom, že štěstí a spokojený život člověk málokdy nalezne v hmotném bohatství.

19.06.2018 4 z 5