Slovanka Slovanka komentáře u knih

Danšari - Dokonalý úklid vás osvobodí Danšari - Dokonalý úklid vás osvobodí Hideko Yamashita

Knihu jsem přečetla za nějaké dvě hodiny. Protože to byla pro mě první kniha takového typu a nemám ji tedy s čím srovnat - líbila se mi. Některé myšlenky a informace se v knize opakovaly a je pravda, že by se kniha klidně mohla zkrátit vypuštěním některých částí.

21.10.2020 4 z 5

Ten, kdo stojí v koutě Ten, kdo stojí v koutě Stephen Chbosky

Trochu závidím Charliemu jeho schopnost vnímat všechno kolem sebe do hloubky, ale také tu radost, když člověk prožívá věci poprvé a jsou úžasné, protože právě v té chvíli se cítí "nekonečně", byť jenom když narazí na vhodnou píseň při jízdě autem. Střední škola bývá takových okamžiků plná a někdy se člověku po těch chvílích zasteskne, zvláště když chytne knihu do ruky a už má střední za sebou.
Kniha je parádní, ale jde vidět, že je napsaná před dvaceti lety, a proto může film působit o něco realističtěji.
V originálu (angl.) jde o lehké čtení, takže mohu jen doporučit i pro méně zdatné čtenáře.

05.02.2019 4 z 5

Achilleova píseň Achilleova píseň Madeline Miller

Nevím, do jaké míry se autorka inspirovala u jiných spisovatelek homosexuální fanfikce, ale v knize jsem našla mnoho prvků, které tomu nasvědčují: Už jen to, kolik úsilí věnovala autorka popsání jejich teenegerovského období. To, jak opomíjela popsat do větší hloubky historické záležitosti a události. Ale hlavně, že se děj točí především kolem hlavní dvojice a všechny ostatní postavy jsou zatlačeny do pozadí. Zkrátka, od knihy nečekejte historické drama, ale spíše romantiku mezi dvěma chlapci, jejichž cesta je plná překážek, a to nejen v podobě Trojské války, ale i třeba nepřející maminky.
Vzhledem k tomu, že jsem byla předem připravena, mě kniha nezklamala, a tak jsem si mohla užít všechny její klady. Čtyři hvězdičky obzvláště proto, že se někdo konečně pustil do tématiky, která byla doposud nevyužitá. Ale také za krásnou interakci mezi hlavními hrdiny. Pět už ale ne, protože knize scházela hloubka a historická uvěřitelnost.

21.06.2017 4 z 5

Akvarijní ryby Akvarijní ryby Jaroslav Eliáš

Pro tak široké téma jako je akvaristika se mi kniha zdála docela chudá a hlavně nevyvážená. Vedle poměrně krátké kapitolky o zakládání akvária se tu objevila i pitva, iontoměniče a jiné věci, které chudáka začínající akvaristu úplně zmatou...

22.09.2013 2 z 5

Drak Jeho Veličenstva Drak Jeho Veličenstva Naomi Novik

Kniha se mi zprvu zdála mechanická a trochu nezábavná, ale brzy jsem si přivykla na styl a knihu si bezmezně zamilovala. Autorce bych dala obrovské velké plus za propracovanost a reálnost. Když jsem četla, bylo to, jako bych se dostala do něčeho mně blízkého.

18.02.2013

Nekonečná, téměř průzračná modř Nekonečná, téměř průzračná modř Rjú Murakami

Tohle opravdu není můj šálek čaje. Na každé stránce jen šok, hrůza a hnus. Autor si prostě vybral tak ošemetné téma, že ani není divu.

22.11.2012 1 z 5

Vrány Vrány Blanka Götzová

Od knížky jsem čekala trošku víc. Snad právě ta hluboká ponurost a úvahová forma zkazila její dojem.

22.11.2012 1 z 5