slord slord komentáře u knih

Pohádka Pohádka Stephen King

Zazvonil zvonec a Rozprávky je koniec. A bolo to teda skvelé čítanie, King to má proste stále v sebe a fantázia sa mu neunavuje. Čítalo sa to samo, strany mizli ani neviem ako, dokonale som sa do toho ponoril. Postavy sú ako už býva zvykom skvelé, majú svoje problémy a šrámy, nie sú dokonalé, o to sú však viac ľudské a sympatickejšie. Hlavným hrdinom je sedemnásťročný Charlie Reade, ktorý si preskákal už mnohým a ktorý sa mi hneď predal a na jeho ceste som mu držal celý čas palce (takisto aj jeho psej spoločníčke). King sa tentokrát, ako už názov napovedá, inšpiroval v rozprávkach (odkazov sa tu nájde hromada), no táto je proste jeho, jeho DNA tam je cítiť. Stvoril zaujímavý svet, ktorý má svoje krásy, no zároveň je v ňom temnejšie podhubie, zlo, ktoré ho otrávilo a ktoré treba vymýtiť. Bolo to napínavé, nechýbal tomu dobrodružný duch a emočne to vedelo zasiahnuť (na konci slzy nechýbali). Proste poctivá Kingovka, ktorá má tie jeho črty, no vie byť v mnohom iná, svieža, no čo je najhlavnejšie, je opäť veľmi kvalitná a stojí za venovaný čas.

19.04.2024 5 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Vedel som len, že je to od autora Marťana (a to je dostatočný dôvod, aby som sa do tejto audioknihy pustil) inak som si o tom nič nezisťoval. A výsledok ma neskutočne potešil a v mnohom aj prekvapil. Už ten začiatok, ktorý nás postavil do rovnakej pozície ako hlavnú postavu a zároveň s ním prichádzame tomu všetkému na kĺb, mi prišiel veľmi zaujímavý. Tá premisa môže pripomínať film Sunshine, no kniha ide rozdielnou cestou a zamiešava do toho mnoho originálnych prvkov. Andy Weir podobne ako u Marťana, aj tu používa dosť vedeckých a odborných termínov, a podobne ako u Marťana, to robí nenudnou a zrozumiteľnou formou. A aj to pomáha tomu, aby bol človek do toho čo sa deje neustále zainvestovaný. Kvalitné sci-fi dobrodružstvo, s dávkou napätia, humoru a emócií, ktoré som dychtivo počúval a na konci sa mi pekne odvďačilo. Andy Weir to teda vie skvelo.

18.03.2024

Mizéria Mizéria Stephen King

King ma zase nesklamal, aj keď som videl najprv film (tiež je skvelý) a nečakal som, že by ma tu mohlo niečo prekvapiť alebo šokovať, tak sa napriek tomu stalo. Kostra príbehu je rovnaká, ale tá cesta k tomu koncu je oveľa brutálnejšia, tŕnistejšia a pobyt Paula Sheldona s jeho najväčšou obdivovateľkou by ste si nechceli vyskúšať dvojnásobne (to kladivo mi teraz príde ako prechádzka ružovou záhradou, mrk mrk). Napätie sa dalo celý čas krájať, nevyspytateľná Annie Wilkes mohla kedykoľvek zase dostať svoju chvíľku, takže strach o nášho spisovateľa bol všadeprítomný. Som rád, že sme sa o Annie dozvedeli toho viac a dostali sme sa jej pod kožu ešte hlbšie, tá postava tu na mňa dýcha ešte hmatateľnejšie než som mal možnosť vidieť v adaptácii. Kniha skvelo gradovala, a po tom čase, ktorý musel Paulovi prísť ako veky, bol ten koniec skvelou satisfakciou a skvelou bodkou za touto skvelou knihou. (Keby som mal vypichnúť nejaké negatívum, tak by som dal menej toho románu o Misery, ale to je drobnosť.)

11.01.2024 5 z 5

Nezbytné věci Nezbytné věci Stephen King

Keď som sa do toho pustil, nič extra som si o tom nezisťoval, a o to príjemnejšie to bolo prekvapenie. Celá tá premisa je zaujímavá a King ju vie vyťažiť na maximum, postáv je tu hromada, ale každá je jedinečná a dokáže sa vám predať a vtesnať do pamäte. Mestečko a ich obyvateľov opísal tak, že som mal pocit, že som jedným z nich. Kniha začína pozvoľna, ale každou stranou rastie napätie a vy viete, že odtiaľ, kam to všetko smeruje, už nebude návratu. A posledných 150 - 200 strán som už skoro nedýchal, z toho, čo sa dialo a čoho som bol svedkom ma úplne uhranulo, totálny chaos a šialenstvo (v dobrom slova zmysle), všetko sa to pekne zúročilo. No a s čím mám taký menší problém je ten úplný koniec, to ako sa vysporiadali s istým problémom mi prišlo také kostrbatejšie, ale zase nepokazilo mi to celkový dojem. 9/10

08.11.2023 5 z 5

Billy Summers Billy Summers Stephen King

Tak som skúsil Kinga, ktorý nemá tie svoje typické atribúty (menší easter egg si tam ale predsa prepašoval), no a je to zase zásah do čierneho. Už od prvej strany som sa do príbehu zažral a do konca som si to čítanie užíval a zažíval spektrum všemožných emócií, King remeslo proste ovláda na jednotku a mnohokrát ma dokázal prekvapiť. A teraz k tomu o kom to celé je, Billy Summers, nájomný vrah, ktorý chce so svojim zamestnaním skončiť, no posledný džob nevyjde tak ako si predstavoval. Ďalšia vec, ktorá pánovi spisovateľovi ide, postavy, a tu tomu nie je inak, Billyho som si hneď obľúbil a fandil mu, napriek jeho profesii, tomu napomáha jeho kódex aj preskúmavanie jeho minulosti, ktorá nebola vôbec ružová, takže vzťah sa k nemu tvoril ľahko a strany sa v jeho prítomnosti míňali rýchlo. Nie je to typická kingovina, ale aj v tomto žánri je ako ryba vo vode, a aj napriek tomu, že to nie je niečo úplne prelomové, tak si ma získal a nepustil do poslednej strany, na Billyho budem spomínať rád. 9/10

31.08.2023 5 z 5

Temná veža Temná veža Stephen King

,,Muž v čiernom unikal cez púšť a pištoľník kráčal v jeho stopách,´´ tento úvod bol mojou vstupnou bránou do tejto knižnej série, a vlastne to bol aj môj začiatok s Kingom ako takým (doteraz som mal možnosť vidieť len filmové/seriálové adaptácie jeho diel), a musím povedať, že vybrať sa na púť k Temnej veži bolo dobré rozhodnutie.

Prvá kniha síce nebola úplne najzáživnejšia, ale predstavene hlavného protagonistu, Rolanda Deschaina z Gileadu sa vydarilo na jednotku, nahlodalo ma to zistiť o ňom viac a pochopiť jeho konanie (štvrtý diel to pekne rozpracoval). Od Osudovej trojky to začne naberať na obrátkach a vlastne do konca si to udrží vysokú kvalitu (mimo šiesteho dielu, ktorý podobne ako Pištoľník má svoje veľmi dobré momenty, ale neubráni sa nejakej výplni, ktorá mi až tak nechutila, ale vďaka menšiemu počtu strán a organickej striedavosti tých lepších častí so slabšími to šlo prelúskať v pohode). Postavy sú proste skvelé, každý člen ka-tet vie zaujať svojou osobnosťou, minulosťou, sú proste nezameniteľné, prirastú k srdci a po nejakom čase budete mať pocit, že aj vy ste súčasťou ka-tet a ste na výprave za vežou s nimi a niekde v hĺbke tušíte, že keď príde chvíľa lúčenia, nebudete na to pripravení. Svet, ktorý King stvoril je bohatý, rozsiahly, cítite z neho tú veľkosť, a v mnohom je veľmi originálny, fantázia Kingovi teda nechýba, takisto sa mi páči tá premyslenosť a napojenie ďalších jeho diel, čo pomáha komplexnosti a mytológii celého sveta.

Čo sa týka záverečnej časti, tak s emóciami mi to mávalo neustále, niektoré veci ma šokovali, niektoré ma dohnali k slzám, niektoré zase privodili úsmev na tvári, čo sa týka úplného konca, tak spočiatku som nevedel či som s ním spokojný alebo nie, no po nejakom zvážení musím povedať, že spokojný som, je to odvážny koniec, ktorý som nečakal, ale svojim vyznením k tejto sérii sedí a príde mi vlastne ideálny.
Toto dobrodružstvo, ktoré som mal možnosť zažiť som si veľmi vychutnal a ani trochu neľutujem, že som mu venoval svoj čas, King mi spravil veľkú radosť a ja už sa neviem dočkať, kedy od neho okúsim niečo ďalšie.

Celková známka: 9,5/10

,,Nemierim rukou, lebo kto mieri rukou, zabudol na tvár svojho otca. Mierim okom.´´

16.08.2023 5 z 5

Odpočívej v pokoji Odpočívej v pokoji Robert Kirkman

Dnes došla moja púť Walking Dead komiksami koncom a ja som smutný z toho, že už ma ďalší diel nečaká a zároveň šťastný, že som mohol byť svedkom toho čo Robert Kirkman stvoril. Od prvého čísla komiksu som to úplne žral a až do úplného konca si to zachovalo svoju kvalitu, bola radosť byť pri tom. Svet, do ktorého ma Kirkman uviedol, ma veľmi bavil, avšak čo by to bolo bez tých skvelých postáv, ktoré tu predstavil a ktoré mi postupne prirástli k srdcu. Tie vzťahy, ktoré sa medzi nimi budujú a vyvíjajú, tie situácie a nástrahy, s ktorými sa musia v tomto novom svete potýkať, všetko to na mňa výborne fungovalo. Som rád, že som sa odhodlal začať s touto komiksovou sériou, nemohol som snáď lepšie spraviť, bola to láska na prvý pohľad, na konci sa dostavili aj slzy dojatia, je to ťažké lúčenie, ale som rád, že tvorca vedel kedy je najlepšie to ukončiť, a toto vyvrcholenie stálo fakt za to. **10/10**

11.08.2023 5 z 5