Skallarix Skallarix komentáře u knih

Runy a jak jim rozumět Runy a jak jim rozumět Cassandra Eason

Jakožto úvod pro neznalé severských run nabízí tato kniha stručný popis významu těchto symbolů, co se týká výkladu pro různá věštění. Ohledně věštění samotného zde autorka přibližuje i rozličné způsoby výkladu i "praktické příklady", na kterých jednoduše rozebírá možnou symboliku run jakožto odpovědí na možné kladené dotazy, náhledy na dané životní situace a tak dále. Takže ti, kteří si doma (či venku někde v přírodě) chtějí "věštit", těm může být tato velice jednoduchá knížečka třeba i nápomocná. Ale pro ty, kteří se chtějí do znalostí run ponořit hlouběji (nejen z hlediska nějakých kouzel a věštění), doporučil bych rozhodně jinou literaturu.

Na této knize jsem ocenil poslední kapitolu, kde autorka píše o vázaných runách a jak snadno na ně.

31.12.2020 2 z 5

Mistrovství - Microsoft Windows 10 Mistrovství - Microsoft Windows 10 Ed Bott

Velmi praktická a obsáhlá příručka pro uživatele operačního sytému Windows 10. Přehledně krok za krokem se uživatel seznámí s funkcemi a změnami v oblasti prostředí Windows. Kniha není zaměřena jen pro ty, kteří mají zkušenosti se staršími verzemi OS, ale i pro nováčky, kteří (jestli ještě takoví existují) se s OS od Microsoft doposud nesetkali. Poslední a stručnější část knihy je zaměřena na "vyšší administrativu", ve které bych sice ocenil více informací a více prostoru pro daná témata, ale i tak - velmi dobrý počin pro správce k seznámení se základní problematikou.

07.11.2020 5 z 5

Kull Kull Robert Ervin Howard

Kluci, kteří byli starší o deset, patnáct let než já měli svého heroického Conana (který ani mě neminul, samozřejmě). Spoustu z nich je oslovil nejen svým literárním zpracováním, ale i filmovou adaptací s Arnoldem Schwarzeneggerem v hlavní roli. A právě přes film jsem se dostal, či dozvěděl o Kullovi z Atlantidy. Hlavní roli v něm ztvárnil můj "hrdina a idol" z dětství Kevin Sorbo - a velikou radost jsem měl tehdy z toho, když jsem objevil i knižní předlohu zmíněného filmu, který nese název "Kull the Conqueror".
Ke knize jsem se dostal až o mnoho let později. Nečekal jsem, že bude kniha nějak zvlášť podobná hollywoodskému zpracování, ale i tak mě překvapilo, jak se charakter hlavního hrdiny v předloze tolik liší. V knize je Kull neohroženým rekem, kterého takové úžasné "věci" života (jako kupříkladu láska a krásné ženy) nijak nezajímají a je spíše čistým archetypem válečníka, bojovníka, což ho v mých očích dělalo trochu chladným a na první pohled emocionálně plošším. Přesto vše... Stále to byl hrdina hodný slávy a obdivu, který krom své fyzické zdatnosti a odvahy používal i rozum a často hloubal nad životními otázkami a minulostí.

03.11.2020 4 z 5

Chobotnice z Čertovky Chobotnice z Čertovky Ota Hofman

Knihu jsem tenkrát četl na základní škole kvůli čtenářskému deníku. Dobrodružství dvou notoricky známých "modelínových chobotniček", které netřeba zde přibližovat, či připomínat... Tenkrát jsem hlavně ocenil to "napínavé sci-fi pro děti" v pozadí. :)

03.11.2020 3 z 5

Severská mytologie Severská mytologie Neil Gaiman

Když poprvé Gaiman začal zveřejňovat informace, že chystá novou knihu o severských mýtech (dočetl jsem se tehdy na jeho Twitteru), byl jsem plný nadšení a očekávání. Dlouho trvalo, než kniha vyšla a pak ještě chvíli, než jsme se jí dočkali v překladu. Už mnohokrát jsem byl ale ponaučen, že přespřílišné očekávání, co se knih týče, převážně škodí. "Vždyť ale na ní pracoval tak dlouho, musí to být objemný svazek plný hrdinských eposů, příběhů o vychytralosti a úskočnosti mýtických bytostí, i lstech samotných bohů... a dojde i na epos o Siefriedovi (Sigurdovi, chcete-li) a pokladu Nibelungů...?" Samé otázky, které byly zodpovězeny až ve chvíli, kdy jsem se do knihy začetl. A ano, nastalo jisté rozčarování.

Neil Gaiman vybral jen některé příběhy, které možná znáte z Eddy, pokud jste již četli, ale podal je svým vypravěčským způsobem. A vlastně, vcelku strhal z nich háv oné epičnosti, tajemnosti a hlavně ... Té hloubky, kterou naleznete ve zmiňované Eddě. Vybrané převyprávěné příběhy se staly tak jednoduchým zábavným čtením, které bych asi spíše doporučil dětem. Ale i takové příběhy se dají podat zcela jinak a možná i lehce důstojněji (kupříkladu v případě řeckých mýtů mohu zmínit Staré řecké báje a pověsti od Eduarda Petišky). Nechci přímo říci, že Gaiman z tak úžasných mýtů udělal "plytkou" záležitost, ale pokud bych měl vybrat pro toto zpracování nějaké vhodné slovo, označení, pak by to bylo "zcela ploché".
Ale i přes to vše, oceňuji jistou dávku humoru, kterou autor do svého pohádkového vyprávění vložil, bylo to zábavné. Jen pro seznámení s mytologií severu naprosto... Nedostačující.
A ještě abych nezapomněl, jeho konec příběhu, kde upustil uzdu své fantazie... Nebylo to špatné.

Při hodnocení pociťuji velkou rozpolcenost. Zde, na Databázi knih se udílejí titulům celé hvězdy. Ale kdyby tomu bylo jinak, ohodnotil bych jí zřejmě třemi hvězdami a polovinou navrch.

01.11.2020 3 z 5

Láska a smrt Láska a smrt František Halas

Anotace vlastně říká vše. Jedná se o pouhý výbor lidové poezie - některé znáte jistě i jako písně a nápěvky, obvykle od babiček a starších generací vyrůstajících na venkovech, kde folklor je stále (byť i jen střípek z něj) svým způsobem živý. Žel, často v tomto výběru jsem nenalézal to "něco", co by chytilo nějak zvlášť za srdce, co bych si spojoval s pocity a city lásky. Ani nic poetického, co se týká smrti jako takové.

01.11.2020 2 z 5

Zahradníkův rok Zahradníkův rok Karel Čapek

Kniha o zahrádkářích, i o nás, rozličných pěstitelích (ať už okrasných rostlin, květin, stromů, bonsají...), a hlavně o strastech a radostech tohoto řemesla. Obdivuji autorův přehled ve zmiňovaných rostlinách, i jeho zápal pro věc. Chvílemi jsem nemohl ani uvěřit, jak se mu tolik rozličných rostlin, o kterých píše, vejde na jeho pražskou zahrádku. Jeho kniha mě přivedla i na pár nápadů, jak zlepšit půdu i svým rostlinám bez používání jen přípravků, které si můžeme opatřit v zahradnictvích a hobby marketech, ale zapojit i kus té přírody (a nemám na mysli jen mrvu!)...

28.10.2020 4 z 5

Soumrak bohů Soumrak bohů James O’Barr

Plochý, nezáživný a nudný příběh, který jen těží ze slavného jména. Tam, kde byl v původním díle příběh, hloubka, emoce... to vše se zde obrací v naprostý brak, povrchní, plytký, prázdný, v jednoduchý masakr a vyobrazení explicitního násilí v kulisách koncentračního tábora. Byť v barevném komiksu v naprosto černobílé zpracování - ti zlí a ti dobří. Žádné pozastavení, jen akce a spád, krev, maso a oheň - a tak se příběh stává jen ukázkou kreseb, které ani tak sami o sobě nijak zvlášť nezaujaly. Daleko větší požitek z příběhu, ve kterém budeme hledat snad i nějakou hloubku a smysl, lze najít v PC hře "Castle Wolfenstein" z roku 1981, ačkoliv musíme dát plus tomuto komiksu za lepší grafické zpracování oproti zmíněné hře.

28.09.2020 odpad!

Lásky Lásky Carlo Dossi

Poetické prózy obtěžkány těžkou melancholií, vzpomínky na lásky, které nikdy nedošly naplnění. Ačkoliv se můžeme někdy až pozastavit nad autorem samým a jeho někdy zvláštními láskami, které tak vroucně miloval - námi někdy zcela nepochopitelné, či těžko uchopitelné, jistě každému připomenou i nás samé a naše platonické city, naše neopětované a nedosažitelné lásky, naše milostná vzplanutí, která jsme nosili pouze v sobě jako těžké břímě, které nás vynášelo v jedny chvíle až do nebes, aby nás vzápětí nořilo do tůní chladných, jak obdobně o láskách napsal kdysi jeden spisovatel (V.Hugo).
Krásné a mnohdy smutné čtení...

28.09.2020 5 z 5

Bonsai, miniaturní strom v misce Bonsai, miniaturní strom v misce Petr Herynek

Velmi praktická a zajímavá kniha plná informací o pěstování bonsají a jejich historii. Dokonce se zde setkáme i s filosofií vzdáleného východu, především Číny, která je víceméně kolébkou těchto "miniaturních stromů v miskách". Autoři nám přibližují tradice i dávají praktické rady, co se týká rostlin - jak se o ně starat, jak je získat, které rostliny jsou k tomu vhodné a mnohé další. Ačkoliv je kniha 35 let stará, jediné, co byste ji mohli vytknout je kvalita fotografií (z pochopitelných důvodů). Skvělá publikace, ke které se budu vracet. Pokud pokud se chcete dozvědět něco o bonsajích, či je sami pěstujete, mohu tuto knihu jen doporučit.

28.09.2020 5 z 5

Gladiátoři Gladiátoři Wolfgang Tarnowski

Krátká a stručná kniha o historii a vzniku gladiátorských her, i jejich konci. Ačkoliv zde najdete spoustu zajímavých informací, musím autorovi vytknout jeho zaujatý přístup k dějinám a historickým skutečnostem, stejně tak jeho neustálé souzení a moralizování.

17.09.2020 3 z 5

Aprílová škola Aprílová škola Jiří Žáček

Jak vidno, stále básničky Jiřího Žáčka baví malé (a v rámci nostalgie i větší) čtenáře. Milá vzpomínka na první roky základní školy. :)

16.09.2020 4 z 5

Době navzdory Době navzdory Jan Šibík

"...Závěr československé pohádky je o to fantastičtější, že zlí nebyli potrestáni, ale část z nich pokojně odešla do penze a druhá část stejně pokojně hlasovala pro zvolení nové hlavy státu*" (*V. Havla).

- pátek 29.12.1989, CORRIERE DELLA SERA

Velkolepý název knihy, která však nenese nijaké zvláštní poselství, ani historická fakta, jen útržky vzpomínek skrze dobové fotografie a výstřižky článků různých deníků a novin, často až vytržených z celkového kontextu. Různé citáty jsou mnohdy obecně odkázané, neozdrojované. Kniha celkově sametovou revoluci předkládá jako zmíněnou "československou pohádku" o tom, jak pokojná demonstrace studentů se proměnila v masakr, režim padl a předal ho do rukou lidu, který si zvolil za jednomyslného souhlasu komunistické vlády nového prezidenta V. Havla (viz. citát níže), kterému samozřejmě je věnována téměř polovina této "víceméně fotopublikace".
Věřím, že lidem, kteří onu událost zažili v roce 1989 tato publikace vyvolá různé vzpomínky na onu událost, i dobu, ale to je asi tak celé.

Nejvíce mě pobavil výstižný (jako spousta není nijak doložen) citát jugoslávské televize "...Zvolení Václava Havla je jeden z největších zázraků, které otřásly světem" :-D
Ačkoliv hned pod tím citát agentury AP - USA ze dne 29.12. 1989 je výstižnější: "... Bylo to historické vítězství demokracie, když parlament ovládaný komunisty jednomyslně hlasoval pro Havla." To už si každý může přebrat sám.

03.06.2020 1 z 5

Asi jsem od sborníku povídek s detektivní - a ještě navíc NOIR (dvakrát podtrženo!) tématikou - čekal více. A ještě aby ne! Autoři povídek ve sbírce jsou větší, známější, či slavní spisovatelé domácí scény a to nejen v oboru detektivek a thrillerů. ...
Nevím, zda-li chyba byla na mé straně. Ale pod hlavičkou NOIR člověk čeká trochu typický odstín literární tvorby na daném poli, či v žánru. NOIR... Ono právě "noir" se daný žánr jmenuje ne jen tak z nějakého důvodu (nebudu zde citovat nekonečné řádky, ale toto označení přišlo s jistým filmovým žánrem!), který spadá pod mé velmi oblíbené a zde, v této knize, jsem nic moc takového nenalézal. Spíše se jednalo o řadový sborník detektivních povídek (a opět - ne zcela vždy), byť s autory věhlasnějšími. Nepomohla ani předmluva, kde Pavel Mandys se snaží vysvětlit, kde se v Praze takový "noir" vzal (o to nic), ale pak tento sborník srovnávat s prý bestsellery "Brooklyn Noir", "Boston Noir", "D. C. Noir", "Manhattan Noir", "New Jersey Noir", či evropskými "London Noir", "Dublin Noir", "Helsinki Noir"... a další města s přívlastkem románského slova, zde konkrétně francouzského - "noir".
Noir v Praze? Proč ne. Naopak, jistěže ano! Ale toto s žánrem NOIR jako takovým mělo pramálo společného, spíše téměř nic, než-li něco. Krimi, či detektivní povídkový sborník, to ano. A to povídek někdy lepších, někdy spíše něčeho, co autoři měli asi nechat v šuplíku. Spojovalo ale všechny jedno - zločin. Jenže to nestačí, rozhodně ne na to, aby byly povídky, či příběhy jen proto značeny noir, nehledě na to, jak temnou podstatu mohly míti. Protože pokud jen dle toho byly povídky přiřazeny tomuto žánru, někomu tu něco velmi, ale velmi uniká.... NOIR už možná není jen tak ledajaký žánr, mnohdy mám pocit, že z něho se stává i jistý kult.

17.05.2020 3 z 5

Vlk se vrací Vlk se vrací kolektiv autorů

Velice kraťoučká brožurka vydaná Českým svazem ochránců přírody za podpory WWF Österreich, Lesů České republiky (s.p.) a Ministerstva životního prostředí ČR, která se snaží vyvrátit mnohé mýty ohledně vlků, kterých se lidé po generace dogmaticky drží.
Jako literaturu faktu bych toto široké veřejnosti asi nedoporučoval, přece se jen jedná o krátkou brožuru. Ale takovým chovatelům dobytka, sedlákům, paradoxně i některým myslivcům, kterým pravděpodobně jde jen o trofeje a ukojení (čehokoliv) střelbou na vše živé, kteří stále volají po likvidaci této šelmy a kteří neustále se snaží bránit návratu vlků do jejich přirozeného prostředí nepodloženými a prázdnými argumenty, těm ano. Otázkou ale zůstává, zda-li jsou tito lidé schopni přijmout i fakta a zbavit se dogmat.

17.05.2020 5 z 5

Křemílek a Vochomůrka, neboli "Pohádky z pařezové chaloupky", jsou ten typ pohádek, se kterými se mnohdy setkáte ve třech etapách za život. Poprvé když jste dětmi - předčítají vám je rodiče před spaním, čtete si je pravděpodobně ve škole na prvním stupni a vídáte jejich animované zpracování v televizi ve večerníčku, než jdete spát. Podruhé zase, když jste rodiče vy sami a čtete je dětem. A stejně tak i po třetí, když je předčítáte svým vnoučatům...

Musím se přiznat, že už tak roztomilí a vtipní mi tito dva černobílí skřítkové nepřipadali, jako když jsem byl v oné zmiňované první fázi. Ale to nic nemění na tom, že Křemílek a Vochomůrka patří do takové možná moderní, ale naprosté klasiky pohádek, které těžko ty novodobější nahradí.

17.05.2020 3 z 5

Antianalfabeticum Antianalfabeticum Jiří Weinberger

Nechce se mi věřit, že současná česká poezie, či její hlavní proud - a ještě v tom lepším případě, se řine triviálním veršováním, neumělými a primitivními rýmovačkami, které by daly dohromady snad i děti třetích tříd základních škol... Jenže takováto díla jako "Antianalfabeticum" mě pořád o tom stále přesvědčují.

20.09.2019 1 z 5

Magorova děťátka Magorova děťátka Ivan Martin Jirous

Navzdory hodnocení musím uznat, že je to asi nejlepší, co jsem od Magora četl. Pomálu je tu vulgarit a oplzlých výkřiků o ničem, pomálu je tu i nesouvislého blábolení (nebojte, i tak se od každého zde najde)... Ale stále se tu v oněch "lepších básních" pere onen typický Magorův kýč s nicotou, prázdnem, co osloví pravděpodobně jen jisté sorty čtenářstva.

20.09.2019 odpad!

Keltští válečníci Keltští válečníci Stephen Allen

Hezky ilustrovaná, útlá kniha o válečném umu Keltů. Na druhou stranu je však velmi, velmi stručná, obecná a navíc zaměřená především (a pouze) na ostrovní Kelty.

08.09.2019 4 z 5

Kyanid a Štěstí 2 - Zmrzlina a Smutek Kyanid a Štěstí 2 - Zmrzlina a Smutek Matt Melvin

O něco lepší, než předešlý svazek animovaného "šibeničního" humoru. Obávám se však, že kyanidově šťastní panáčci mají dny své největší slávy za sebou, navzdory tomu, že po stripech a komiksech následovala animovaná videa, pak počítačové hry... Ale i tak - jistě ještě pobaví nejen ty, kteří se k nim ještě nedostali.

08.09.2019 5 z 5