Sinn Sinn komentáře u knih

Hitlerovi ochotní katani Hitlerovi ochotní katani Daniel Jonah Goldhagen

Tématika rozhodně zajímavá, zpracování otřesné. Neustále se opakující pasáže i autorovy myšlenky a předpoklady působí velice otravně. Navíc argumentace typu "činilo tak velké množství lidí, nevím přesně, jaké procento, ale určitě vysoké" je docela úsměvná, rozhodně ne věrohodná. A hned v úvodu odhotit bez jakéhokoliv důvodu uznávané teorie a dále pracovat pouze s tou vlastní, která se ale základá jen na autorově předpokladu, který však čtenářům prezentuje jako tvrdý fakt, to je tedy skutečně něco. Nechci však autorovy upřít nadání v popisech hrůzy, která knihu naplňuje. Navíc zajímavě upozorňuje na jisté fenomény (paralela psů a Židů, vývěsky, fotografie atd.). Avšak kniha jako celek dobrá není a už vůbec bych ji neřadila jakou součást Literatury faktu.

30.10.2012 2 z 5

Hovno hoří Hovno hoří Petr Šabach

Když Andulčina prsa dosáhla velikosti Hurvínkových očí, pořídila si horní díl plavek.
Kniha je kouzelně čtivá a zábavná, filmová zpracování mám ale raději.

27.09.2012 5 z 5

Mokrá louka Mokrá louka Lenka Lanczová

Vcelku zábavné zavzpomínat si na pubertu, kdy jsem knížky od této autorky hltala jedním dechem :)

21.08.2012 3 z 5

Kdo jsem a kam patřím ? Kdo jsem a kam patřím ? Dana Bittnerová

Kniha Kdo jsem a kam patřím? je složena z úvodní části, která pojednává o metodologii výzkumu a teoretickém pozadí, a poté z jednotlivých výzkumů etnických a národnostních menšin na našem území. Úvodní část je psaná velmi srozumitelně, což se u podobných děl mnohdy nestává. Také výstupy a zjištění o jednotlivých skupinách psány čtivě a zajímavě a i přes velké množství autorů a badatelů působí toto dílo uceleně.

20.05.2012 4 z 5

Antropologie multikulturních společností Antropologie multikulturních společností Thomas Hylland Eriksen

Tato kniha je velmi zajímavá, Eriksen zde poutavým způsobem spojuje teoretické pozadí antropologie s příklady z jeho vlastních výzkumů, především z Norska. Bohužel tím, že se jedná o soubor esejí a ne ucelenou knihu, se zde nachází v jednotlivých esejích několik shodných pasáží, což může být při čtení celé knihy v krátké době dost rušivé a nepříjemné.

20.05.2012 4 z 5

Jazyk a identita etnických menšin. Možnosti zachování a revitalizace Jazyk a identita etnických menšin. Možnosti zachování a revitalizace Leoš Šatava

Tato kniha je zdrojem základních informací o etnických a jazykových menšinách a umožňuje díky své srozumitelnosti základní vhled do této problematiky. Představuje pestrou škálu názorů na etnickou příslušnost od tradičního národního pojetí až po představu etnicity jako kulturně reprodukovaného sociálního konstruktu. Bohužel však není psaná příliš čtivou formou a některé části, kde autor prezentuje svůj úhel pohledu, jsou místy sporné.

20.05.2012 2 z 5

Úvod do sociologie Úvod do sociologie Jan Keller

Velice čtivá učebnice, vhodná jak pro studenty sociologie, tak i pro širokou veřejnost. Hlavní směry sociologického myšlení i vybraní autoři jsou zde představeni srozumitelně a poutavě.

19.05.2012 4 z 5