Hitlerovi ochotní katani

Hitlerovi ochotní katani https://www.databazeknih.cz/img/books/74_/74754/bmid_hitlerovi-ochotni-katani-YDK-74754.jpg 3 10 5

Podtitul: obyčejní Němci a holokaust Tato kniha je jednou z nejdiskutovanějších knih na téma holokaustu. Základním úkolem, který si autor stanovil, bylo dokázat, jak je možné, že se uprostřed 20. století zrodil v srdci Evropy systém, který provedl během relativně krátkého období genocidu velké části židovského národa. Autor probírá nejprve dějiny německého antisemitismu, zabývá se jeho specifiky, zkoumá míru jeho rozšíření v německé společnosti a dospívá k závěru, že Německo bylo zemí, jejíž obyvatelstvo bylo takřka zcela v zajetí této zrůdné a naprosto iracionální rasové teorie. Němci vlivem rasistických teorií postoupili dále, nežli jakýkoli antisemitismus v dějinách: takřka celý národ přijal za své myšlenku o zrůdnosti židovské rasy, její méněcennosti, o škodlivosti Židů na lidstvo, Německo však především. Goldhagen dokazuje, že eliminační antisemitismus se stal všeobecně přijímanou ideologií už v době, kdy se nacisté teprve dostali k moci. Ačkoli se německá společnost neshodovala zcela v návrzích, jakými metodami řešit "židovskou otázku", v zásadě se všichni shodovali na skutečnosti, že má-li Německo přežít, je třeba vliv a působení Židů v Německu zcela eliminovat.... celý text

Literatura světová Literatura faktu Historie
Vydáno: , NLN - Nakladatelství Lidové noviny

Hitler’s willing executioners , 1991

vvikingg
11.03.2023 1 z 5

když v Německo, už sjednoceném vyšla tahle kniha vyvolala velké debaty, Goldhagen chtěl novou generaci Němců vykoupat ve vině svých rodičů a prarodičů. Brzy se ukázalo že Goldstein jako historik stojí na hliněných nohou a začal čelit z obvinění ze zkreslení výzkumů, kteří dělali jiní historici a za ignorování údajů , které se mu nehodili k jeho knize. Historik Ebard Jäckel Goldsteina nazval harvadským chuligánem a jeho dílo odsoudil prostě jako špatné. Kniha Goldsteina , byla k něčemu dobrá přinutila jiné historiky k vážným úvahám o holocaustu a objektivních informacích. Kniha jsem dočetl jen z přemaháním , napsaná hrozným stylem a pomalu jsem začal věřit , že to psal Goldstein za peníze na zakázku, čím více stran , tím větší honorář. Obraty tipu když neútočil policejní prapor, útočila rota, když né rota, tak četa byly k zasmání. Martin Luther největší antisemita své doby pomalu v každé kapitole opakující se fráze jako že Němci byli největší antisemité , příšerné slovní obraty. Tabulkami o obětech policejních praporů jsou také k zamyšlení 3. prapor Sovětský svaz prosinec 1941 počet obětí - statisíce, 9 . policejní prapor Sovětský svaz červenec- srpen 1941 - statisíce, 41. policejní prapor Varšavské ghetto počátek roku 1943 - desetitisíce, tohle nejsou historická fakta, je známo že Němci jsou puntičkáři a vedly přesné záznamy.Na holocaustu se podíleli kromě Němců i jiné národy Chorvati, Ukrajinci, Bělorusové, Litevci, Estonci, Lotyši, Rumuni, Maďaři, Bosňáci, Slováci o těch zde jen zmínka jako Hiwi též Hiwis Hilfswilliger (pomocné sbory). Z historického hlediska propadák k podobné tematice doporučuji Timothy Snyder Černá zem - Holokaust historie a varování a Christopher Hale Hitlerovi zahraniční katani .

Rolada88
11.10.2020 5 z 5

Kniha Hitlerovi ochotni katani byla pro tu to tématiku naprostá top. Autor si dal asi pořádnou práci nastudovat a nasbírat tolik informací jmen, datumu a podobně. Kdo se zajímá o holocaust a genocidu od zrodu tak by si měl přečíst, troufám si napsat že podobná kniha asi neexistuje . Je pravda že byly někde pasáže trochu únavné a opakující ale nějak mě to neodradilo,kniha doslova nabitá informacemi a k tomu autentické snímky prostě paráda. Pro lidi co se zajímají o toto téma nepostradatelná kniha

renpavlicek
07.12.2016 2 z 5

dobrý ale zaroveň zbytečně přeplácané

kreyson
30.07.2015 5 z 5

Zajímavě pojatý a popsaný vztah Němců k Židům v první polovině 20.st.. A mimo jiné i velmi působivě vylíčené 3 hlavní způsoby konečného řešení i s děsivými detaily. Ono to asi opravdu nebylo: to všechno Hitler, my ostatní Němci nic, my museli poslouchat...Koho tohle temné období zajímá, tak by tuhle knížku neměl opomenout.

Sinn
30.10.2012 2 z 5

Tématika rozhodně zajímavá, zpracování otřesné. Neustále se opakující pasáže i autorovy myšlenky a předpoklady působí velice otravně. Navíc argumentace typu "činilo tak velké množství lidí, nevím přesně, jaké procento, ale určitě vysoké" je docela úsměvná, rozhodně ne věrohodná. A hned v úvodu odhotit bez jakéhokoliv důvodu uznávané teorie a dále pracovat pouze s tou vlastní, která se ale základá jen na autorově předpokladu, který však čtenářům prezentuje jako tvrdý fakt, to je tedy skutečně něco. Nechci však autorovy upřít nadání v popisech hrůzy, která knihu naplňuje. Navíc zajímavě upozorňuje na jisté fenomény (paralela psů a Židů, vývěsky, fotografie atd.). Avšak kniha jako celek dobrá není a už vůbec bych ji neřadila jakou součást Literatury faktu.

nacismus antisemitismus válečné zločiny holokaust, holocaust

Daniel Jonah Goldhagen
americká, 1959
1997  64%Hitlerovi ochotní katani
2021  80%Ďábel, který nikdy neumírá: Vzestup a hrozba globálního antisemitismu

Kniha Hitlerovi ochotní katani je v