Sinn

Průmysl lži – Propaganda, konspirace a dezinformační válkaPrůmysl lži – Propaganda, konspirace a dezinformační válkaA. Alvarová

Překvapivě nekonzistentní úvaha šitá horkou jehlou. Zajímavé myšlenky a postřehy se mísí s popisy Reptiliánů (proč?) a dehonestací „obyčejných lidí“ aka strejdy Karla. Pokud autorka skutečně chce, aby ji četli všichni, včetně lidí z venkova, bez znalosti cizího jazyka, nemusela by jimi tak očividně pohrdat (byť sama tvrdí, jak nad nimi neohrnuje nos, neboť ji jejich chování a důvěřivost živí - aha). Za kapitolku Probuzení deprivantů by si měla dát rovnou facku. Takhle to asi dopadá, když redukujete lidi na jejich komerčně využitelnou hodnotu.
Oceňuji postřehy týkající se bujení nepravdivých a konspiračních webů a jejich vlivu na nárůst nedůvěry v konzumentech médií, ale moc dalšího jsem se nedozvěděla. Tedy kromě toho, že svět je očividně jednoduše rozdělitelný na fuj fuj Rusko a jupí Ameriku. Tak dík.

Knihovna dušíKnihovna dušíR. Riggs

Třetí díl pro mě překvapivě nepromyšlený. Ať už se děti dostanou do jakéhokoliv nebezpečí, vždy se vymyslí nová podivnost, která je zachrání. To je velmi líný přístup, nevím jak dál - vymyslím nová kouzla, případně hromadu náhod, díky nimž se odvrátí jistá smrt. Také roubování příběhu na sérii dostupných fotek působilo dost násilně. Škoda.

Písečný mužPísečný mužL. Kepler

SPOILER. Pokud se M. vyjadřuje tak, jak se vyjadřuje, po x letech vítekde a vzhledem k tomu, kolik mu v době vítečeho bylo, pak to byl asi malý genius. Jinak pěkná pointa, dobře vystavěné napětí... Každopádně tipuji, že serie skončí tím, že Linna se v tom autě zabije..

02.09.2018

Analfabetka, která uměla počítatAnalfabetka, která uměla počítatJ. Jonasson

Kniha je velmi čtivá, ale bezstarostný tón celého příběhu a vlídný humor mi vůbec nesedl. Postavy se vyvíjejí maximálně tak k čím dál větší nesnesitelnosti, příběh negraduje, jen se bez ladu a skladu kumulují absurdní situace, než kniha dosáhne dostatečného rozsahu, aby mohl přijít nudný závěr.

13.04.2018

Pražský hřbitovPražský hřbitovU. Eco

Samotný příběh byl poutavý, ale všemožné odbočky a odkazy na díla mě po nějaké době začaly poněkud nudit, některé pasáže navíc působily uměle natahovaně. Každopádně ale příjemné počtení.

31.08.2017

Vraždy ve znamení hvězdyVraždy ve znamení hvězdyF. Kalenda

Příjemný výlet do historické Prahy, napínavý příběh i sympatické postavy. Těším se na další díly!

14.12.2016

Harry Potter a prokleté dítěHarry Potter a prokleté dítěJ. K. Rowling

Vcelku povedená fun-fiction, ale na samostatné dílo slabé. Postavy se vyvíjejí zbytečně prvoplánově, navíc se z většiny již známých postav staly zakrnělí pitomci, McGonagallovou nevyjímaje. Je to škoda, příběh sám o sobě úplně špatný není, bohužel scénář nedovoluje dostatečné rozpracování a navození správné nálady. Byla bych vcelku zvědavá na hru, ale vydat knižně scénář je zbytečná hloupost na tahání peněz z kapes.

27.10.2016

Steve JobsSteve JobsW. Isaacson

Zbytečně obyčejná kniha o neobyčejném muži. Působila na mě spíše jako velmi detailní profil z wikipedie než životopis. Vcelku často se v knize objevuje charakteristika Jobse doložená citací, ale zcela zbytečnou a navíc působící tak banálně, že člověku připadá, že ho má autor za úplného hlupáka, kterému musí vyložit vše polopatě (Svou ženu za to velmi obdivoval. "Byl jsem na ni pyšný"). Na druhou stranu fanoušci se určitě dozví řadu nových informací a zajímavých momentů.

12.04.2016

Hry o životHry o životS. Collins

Už dlouho se mi nestalo, abych se do příběhu hlavního hrdiny (hrdinky) vcítila okamžitě a takto silně. Místy mi naskakovala husí kůže a chtělo se mi brečet, a to i přesto, že jsem příběh již znala z filmového zpracování. Neskutečně povedené.

13.09.2015

Bohumil Hrabal - Vzhůru srdce!Bohumil Hrabal - Vzhůru srdce!P. Čermák

Smutně povrchní eklekce, očekávala jsem mnohem víc. Ovšem po zjištění, že autor je profesionální životopisec, se není čemu divit, to ani osobnější být nemůže. Vyloženě neurazí, ale rozhodně nenadchne. Pro fanouška vlastně téměř zbytečné čtení.

26.12.2014

PosedláPosedláL. Beach (pseudonym)

Velice nezajímavý příběh, absence napětí, zápletka jasná po prvních stránkách. Začínám přehodnocovat původní záměr vrátit se po více než dekádě k Stopám hrůzy a tentokrát přečíst celou sérii. Vracet se k oblíbeným brakům z dětství asi nebude tak zábavné, jak jsem očekávala. Ovšem jako oddych během studia, vlastně proč ne...

11.05.2014

Padesát odstínů svobodyPadesát odstínů svobodyE. L. James (pseudonym)

Nejhorší ze všech dílů, tohle už nebyla ani špatná červená knihovna, tohle už bylo vyhnané do neodpustitelných extrémů. A co se týče Doslovu, nikdy jsem nečetla nic tak "perverzního" a také se mi u ničeho tak nezvedl žaludek jako tady. Možná jsem puritán (těžko), ale ona věta "Myslím, že už má taky ráda sex" na mě byla moc.

15.09.2013odpad!

Aby láska v rodinách proudilaAby láska v rodinách proudilaJ. Prekopová

Myšlenky zajímavé a vcelku se jim ani nedá nic vytknout, jen jejich způsob prezentace v této knize mě příliš nezaujal. Kniha začíná jednotlivými příběhy, některé jsou překvapivě pravdivé, jiné však zbytečně extrémní, což mi brání se s nimi ztotožnit či jen souhlasit (Nikdo z tří po sobě jedoucích autobusů nepomůže paní s kočárkem? Nikdo? Blbost). Následný výklad autorčiny představy o správném přístupu k výchově a dětem je zmatený, autorka skáče z jednoho na druhé, opakuje se a bez ladu a skladu předkládá jednotlivé myšlenky a postoje, aniž by na sebe nějak navazovaly. Samotný postoj je mi však sympatický, jen bych uvítala nějakou uhlazenější formu.

15.09.2013

Tolkien: Zákulisí Pána PrstenůTolkien: Zákulisí Pána PrstenůL. Carter

Příšernost. Vypadá to jako školní práce, kde se někdo snažil nahnat co nejvíce znaků a napráskal tam naprosto zbytečné a s Tolkienem nebo PP naprosto nesouvisející kapitoly.

31.08.2013odpad!

AlchymistaAlchymistaP. Coelho

Buď je to kniha s vcelku jednoduchým posláním a tudíž nepříliš zajímavá a místy snad až příliš religiozní, nebo je v ní toho víc a nepochopila jsem ji. Ať tak či tak, slabé.

31.08.2013

Padesát odstínů šediPadesát odstínů šediE. L. James (pseudonym)

To se takhle jednou potkala mladá, hloupá, naivní, nadržená studentka bez kapky sebeúcty s arogantním podnikatelem, jehož zvrhlé choutky prostě musí, ale musí být výsledkem jeho traumat z dětství a on se za ně stydí a omlouvá neboco, protože záliba v bdsm dle autorky normální asi není...Nečekala bych, že narazím na ženskou postavu, která mi bude ještě nesympatičtější než ta kráva z Twilight, leč stalo se. A ty sexuální scény jako porno pro ženy? Nudné a opakující se, navíc z pohledu bdsm naprosto chybný přístup - tady mi něco podepiš ty jedna panno, co nemá zkušenosti a netuší, do čeho jde, a teď počkej, co s tebou udělám, žádná domluva předem nebude.
Ani bych nedokázala vyjmenovat, co vše je na téhle knize špatně. Zlaté dívčí románky nebo večery pod lampou.

15.06.2013odpad!

Můj děda nebyl nácek: Nacismus a holocaust v rodinné pamětiMůj děda nebyl nácek: Nacismus a holocaust v rodinné pamětiH. Welzer

Téma této práce je zajímavé i dobře uchopené, o tom žádná. Ale mám výhrady k samotnému literárnímu zpracování. Mnoho pasáží se neustále opakuje, navíc autor pracuje s přímými citacemi zápisů rozhovorů, v nichž se lidé vždy vyjadřují dost neohrabaně. Podle mého by knize vůbec neuškodilo trochu ji "učesat".

10.06.2013

Děti kapitána KohlaDěti kapitána KohlaJ. Štych

Zajímavá exkurze do procesů asimilace cikánských skupin během socializmu. Autorem je novinář, který prý vypráví skutečné příběhy konkrétních osob, kniha je doplněna několika fotografiemi, dílo tedy působí vcelku realisticky, ale bohužel je místy příliš poplatné době.

29.12.2012

Hitlerovi ochotní kataniHitlerovi ochotní kataniD. J. Goldhagen

Tématika rozhodně zajímavá, zpracování otřesné. Neustále se opakující pasáže i autorovy myšlenky a předpoklady působí velice otravně. Navíc argumentace typu "činilo tak velké množství lidí, nevím přesně, jaké procento, ale určitě vysoké" je docela úsměvná, rozhodně ne věrohodná. A hned v úvodu odhotit bez jakéhokoliv důvodu uznávané teorie a dále pracovat pouze s tou vlastní, která se ale základá jen na autorově předpokladu, který však čtenářům prezentuje jako tvrdý fakt, to je tedy skutečně něco. Nechci však autorovy upřít nadání v popisech hrůzy, která knihu naplňuje. Navíc zajímavě upozorňuje na jisté fenomény (paralela psů a Židů, vývěsky, fotografie atd.). Avšak kniha jako celek dobrá není a už vůbec bych ji neřadila jakou součást Literatury faktu.

30.10.2012

Hovno hoříHovno hoříP. Šabach

Když Andulčina prsa dosáhla velikosti Hurvínkových očí, pořídila si horní díl plavek.
Kniha je kouzelně čtivá a zábavná, filmová zpracování mám ale raději.

27.09.2012

Mokrá loukaMokrá loukaL. Lanczová

Vcelku zábavné zavzpomínat si na pubertu, kdy jsem knížky od této autorky hltala jedním dechem :)

21.08.2012

Kdo jsem a kam patřím ?Kdo jsem a kam patřím ?D. Bittnerová

Kniha Kdo jsem a kam patřím? je složena z úvodní části, která pojednává o metodologii výzkumu a teoretickém pozadí, a poté z jednotlivých výzkumů etnických a národnostních menšin na našem území. Úvodní část je psaná velmi srozumitelně, což se u podobných děl mnohdy nestává. Také výstupy a zjištění o jednotlivých skupinách psány čtivě a zajímavě a i přes velké množství autorů a badatelů působí toto dílo uceleně.

20.05.2012

Antropologie multikulturních společnostíAntropologie multikulturních společnostíT. H. Eriksen

Tato kniha je velmi zajímavá, Eriksen zde poutavým způsobem spojuje teoretické pozadí antropologie s příklady z jeho vlastních výzkumů, především z Norska. Bohužel tím, že se jedná o soubor esejí a ne ucelenou knihu, se zde nachází v jednotlivých esejích několik shodných pasáží, což může být při čtení celé knihy v krátké době dost rušivé a nepříjemné.

20.05.2012

Jazyk a identita etnických menšin. Možnosti zachování a revitalizaceJazyk a identita etnických menšin. Možnosti zachování a revitalizaceL. Šatava

Tato kniha je zdrojem základních informací o etnických a jazykových menšinách a umožňuje díky své srozumitelnosti základní vhled do této problematiky. Představuje pestrou škálu názorů na etnickou příslušnost od tradičního národního pojetí až po představu etnicity jako kulturně reprodukovaného sociálního konstruktu. Bohužel však není psaná příliš čtivou formou a některé části, kde autor prezentuje svůj úhel pohledu, jsou místy sporné.

20.05.2012

Úvod do sociologieÚvod do sociologieJ. Keller

Velice čtivá učebnice, vhodná jak pro studenty sociologie, tak i pro širokou veřejnost. Hlavní směry sociologického myšlení i vybraní autoři jsou zde představeni srozumitelně a poutavě.

19.05.2012