seethelight seethelight komentáře u knih

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

"Člověk musí být umělec i šílenec, bezmezně melancholický tvor (..), aby rozpoznal malého anděla smrti mezi obyčejnými dětmi."

Taky mi to rozpoznávání trvalo. Četla jsem Lolitu poprvé až 5 let potom, co mě naučili číst - spoustu promarněných let. Tenkrát jsem nerozuměla všemu. Ostatně později také ne. Neznám nikoho, kdo by mohl upřímně tvrdit, že v plné míře porozuměl Nabokově mistrovské hře se slovy, všudypřítomnému poetismu, který zní jako hudba, a který dělá Lolitu odlišitelnou od jakékoli jiné knihy klidně i z jediného odstavce.

Lolita - psychologie emoční smrti, společenských tabu, hranicích lásky a šílenství, a v neposlední řadě psychologický román o té nekonečné sobeckosti, kterou sebou přináší touha po malé Lolitě, Lo-li-tě, Doly..

22.08.2014 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Cituji z popisu:
"Není pohádka jako pohádka,..."
To teda není.

Je mi -náct a většinu času nedělám nic jiného, než že se snažím dospět. Co nejrychleji a nejefektivněji.
Ale vždycky, aspoň na těch pár minut, kdy čtu Malého prince, se přistihnu doufat, že se zítra ráno probudím a bude mě ze všeho nejvíc trápit problém zákeřných boabobů a pomíjivých květin.

31.07.2014 4 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Čekala jsem, že mi Zlodějka knih ukradne pojem o realitě, jak by se od stále chváleného bestselleru dalo čekat, ale zůstala mi pevná půda pod nohama.

Často jsem se ztrácela v chronologii a kapitoly laděné spíš do povídek mě mnohdy nudily. Neměla jsem v lásce moc postav a konec mě nezasáhl. Celkově se mi kapitoly vlekly, postavy nepřekvapovaly a klíčové krádeže knih jsem čekala odvážnější a možná ještě dramatičtější.

19.07.2014 2 z 5

Dáma s kaméliemi Dáma s kaméliemi Alexandre Dumas, ml.

Když spojíte velkolepou emoční hru s působivým tématem "vyléčené kurtizány", nazvete ji bojem marnivosti a citu, zasadíte ji do vzkvétající Paříže, kam všechny tyhle příběhy patří, dovolíte smrti, aby si vzala za své, zabráníte lichotivému konci a postavíte zeď mezi realitou a předsudky, na které můžete balancovat a stejně si nebudete jisti, možná a pak docela jedině, stvoříte příběh Dámy s kaméliemi a já vám z celého srdce zatleskám.

24.06.2014 4 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Na téhle knize je nejtěžší najít si postavu, kterou si je možné zamilovat. Protože to prostě nejde. Heathcliff žil pomstou, tahle kniha žije pomstou.
Ale hvězdičku navíc za vylíčení prostředí. Na vřesoviště v okolí Větrné Hůrky do smrti nezapomenu.

11.05.2014 3 z 5