Saša57 Saša57 komentáře u knih

Pohřbení Pohřbení Graham Masterton

Už šestou knihu s neohroženou rusovlasou komisařkou Katie, jak je uvedeno na přebalu knihy, jsem nemohl opomenout a tak jsem si ji nadělil na vánoce pod stromečkem. Je napsaná ve stejném stylu jako předchozí díly, četla se velice příjemně. Spisovatel samozřejmě přidal trochu té brutality, což je zřejmě, jako bývalého autora hororů, jeho styl. Tentokrát vynechal církev, ale na oplátku přidal politické pozadí. Je zajímavé, že mezi námi žije stále dost všelijakých magorů. Děj možná nebyl až tak překvapující, ale přesto příběh byl celkem zajímavý a napínavý. Hodnotím knihu jako velmi dobrou a jsem s ní spokojen

30.12.2018 5 z 5

Objevení země Chazarů Objevení země Chazarů Lev Nikolajevič Gumiljov

Při čtení knihy "Obrazy z kulturních dějin ruské religiozity" od Martina C. Putny jsem narazil na odkaz na knihu ruské historika a archeologa L. N. Gumiljova "Objevení země Chazarů" a tak jsem sáhnul po této téměř už zapomenuté knize do své knihovny. Kniha mě překvapila svou odbornou kvalitou i tím, jak byla srozumitelně napsána pro laickou čtenářskou veřejnost. Výborná kniha pro všechny kdo se, byť jen trochu, zajímají o historii Chazarů nebo Ruska. Možná jsem trochu postrádal více podrobnějších map. Je to přece jenom už hodně let, co jsem ve škole absolvoval zeměpis tehdy Sovětského svazu a tak jsem musel při čtení mít neustále po ruce mapu dané oblasti. Dávám maximální počet bodů!

27.11.2018 5 z 5

Stav ohrožení Stav ohrožení Viveca Sten

Skvělá kniha. Příjemně napsaná, velice dobře se čte, dobrá zápletka i zajímavé rozuzlení. Krásně si u ní odpočinete. Přečetl jsem všech šest jejích kriminálních románů. Autorčiny knihy s každým dalším dílem jsou lepší a lepší. Dávám plný počet bodů.

29.10.2018 5 z 5

Běžkyně Běžkyně Peter May

Dobrá detektivka, která mne bavila, příjemná a napínavá kniha. Myslím si, že některé kritiky jsou až příliš tvrdé. Peter May má svůj styl a tak to také beru.

04.10.2018 5 z 5

Hořící stromy Hořící stromy Kristina Ohlsson

Skvěle napsaný horor. Drsný konec, když si člověk představí co museli potom zažívat Lukasovi rodiče. Děsivý konec.

25.09.2018

Lovci ohně Lovci ohně Mons Kallentoft

Skvělá kniha. Knihy s komisařkou Malin jsou vynikající. Doufám v další díly. Mohu jen doporučit!

17.09.2018 5 z 5

Rozbití andělé Rozbití andělé Graham Masterton

Kniha je opět výborná, někoho pohoršuje, dle komentářů níže, popis mučení a vražd, ale musíme si uvědomit, než knihy od tohoto autora začneme číst, že se proslavil především několika horory. Prostě je to jeho styl psaní, prostě jeho "rukopis". Mě hlavně zaujal jeho postoj k církvím a její falši. A hlavně se nebojí o tom psát. Např. tento úryvek:
"Vyzpovídal jsem se z každého lehkého i smrtelného hříchu, který jsem spáchal, kál jsem se a jsem si jistý, že mi Pán dal rozhřešení. Tak co po mně chcete?..."(str. 60)
A je to! Co Vy na to? Bezva, ne?

V knize je také "jemný" humor, který mám rád. Ukázka:
"Jak se jmenuje, Mary?" zeptala se Katie podruhé.
"Kdo?"
"Ten zmizelý kněz. Ten, o kterém se domníváte, že se dneska našel."
"Otec Quinlan, samozřejmě. Vždyť jsem vám to už říkala."
"Jistě," přitakala Katie a zamračila se na vytáhlého mladého policistu, který za zády paní O´Malleyové obracel ve zveličovaném zoufalství oči v sloup. "Mohla byste jít se mnou a identifikovat tělo? Přirozeně jen pokud se neobáváte, že by vás to nějak rozrušilo."
"Ale vůbec ne. Víte, on i zaživa působil, jako by byl jednou nohou v hrobě."

Kniha se mi moc líbila, je skvělá. Slabší nátury chápu, ale o hodně přicházejí. A hned beru do ruky třetí knihu od Grahama Mastertona.

18.08.2018 5 z 5

Bílé kosti Bílé kosti Graham Masterton

Právě jsem dočetl. Je to hororová detektivka s trochou mystiky a keltských mýtů. Některé scény jsou až příliš brutální a popisné. Ale zřejmě jsem s tím měl dopředu počítat, když na přebalu knihy je uvedeno, že se autor proslavil také mj. i několika horory. Zřejmě to patří k jeho rukopisu. Jinak kniha se mi moc líbila a doporučuji k přečtení. Jsem velmi zvědavý na další. Koupil jsem si totiž hned 5 knih od tohoto autora najednou v akci za výhodnou cenu (hi hi). Teď má snad vyjít brzo šestá.

Ještě se vrátím k jedné pasáži v knize, která mě celkem zaujala (nic z děje neprozradím, nebojte se). Jedna postava v knize se snaží vyvolat mýtickou postavu. Druhá postava říká. "Proboha, nechte toho". První reaguje: "Žádný bůh neexistuje, to byste už měla vědět". Druhá reaguje: "Jste šílená. Vy si vážně myslíte, že k tomu dojde? Že se Morrígan objeví? Jste blázen". Na to první reaguje slovy: "A vy ne? Chodit každou neděli na mši a jíst sušenky, které mají představovat Ježíše Krista, to snad není praštěné?" Reakce druhé postavy: "Morrígan je mýtus. Obyčejná pohádka" a na to odpověď té první: "A Ježíš není?".......
Jsem ateista, proto mě ty "sušenky" nepohoršují. Jen mě takový přístup k "problému" hostií zaujal.

12.08.2018 5 z 5

Selfies Selfies Jussi Adler-Olsen

Mám rád knihy od Adlera Olsena. Ani tentokrát nezklamal, i když musím objektivně říct, že některé předchozí díly se mi líbili víc. Navíc miluji jeho humor. No posuďte:

"Leo Andresen jim otevřel se svrchní částí rozpečené houstičky v ruce. Důchodcově ranní pohodě nic nescházelo. V pozadí běželo v televizi Dobré ráno, nadále
s nepodstatnými a zbytečnými pořady o vaření jako hlavním příspěvkem, kávovar předl, manželčiny pantofle plácaly o podlahu a po celém stole ležely rozložené reklamní letáky jako ta největší zábava týdne."

27.07.2018 5 z 5

Střet náboženství Střet náboženství Jean-Paul Roux

Kniha je úzce zaměřena na historii střetávání islámského a křesťanského světa, jak je i uvedeno na přebalu. Já bych zdůraznil především "vojenského" střetávání. Zřejmě proto autor neuvádí další širší souvislosti této problematiky. Autor sleduje expanzi islámu od jeho počátku, která existuje do dnešních dnů i když mění formu. Upozornit na problém neustálé expanze islámu je dle mého názoru hlavní záměr autora v této knize. Ano, je to 300 stránek naplněných válečným šílenstvím, jak uvádí "Eldar80" ve svém komentáři. V knize samozřejmě chybí všechny válečné střety, které islám spáchal v jižní Asii, kde se střetl s hinduistickými a buddhistickými civilizacemi. Cílem knihy byl jen střed islámu a křesťanství jak ostatně uvádí podtitul "Dlouhá válka mezi islámem a křesťanstvím (7. až 21. století)".

16.07.2018 5 z 5