Šárkaxx Šárkaxx komentáře u knih

Písně Písně Jakub Jan Ryba

Zaujal mě autor, že si přečtu nějaké jeho básně (dosud jsem znala jen Vánoční mši) - a uff... ony jsou to písně pohřební (celkem 21, knížka je útlá). Od písní pro miminka, přes větší děti, skoro dospělé, matku, otce a starého člověka. Navíc jsou tam tři na rychtáře, úředníka a učitele. Motto - o mrtvých jen dobře - takže od věku, kdy dítě trochu rozum bere, se zdůrazňuje (nejen náboženská) poslušnost, pevná víra, dobré vlastnosti. Poslední tři písně jsou pro mě trochu rozporuplné, protože popisuje ideál a ještě tam dává doporučení, jak by se lidé měli chovat. Kdyby jen té v té roli, budiž, ale (Na vesnického rychtáře):

Mocnářovo nařízení
nejochotněj přijmejte!
Co vám Jeho rozkaz velí,
věrně, rádi konejte!
Vězte: že jest zeměpán
k ochraně vám z nebe dán.

09.01.2022 3 z 5

Když narcisté zestárnou Když narcisté zestárnou Nina W. Brown

Jako psycholog tuto knihu vřele doporučuji - a určitě není vhodná jen pro děti složitých rodičů, ale i např. vztahy pracovní. A i kdyby nebyl nikdo takový v přímém kontaktu, praktická cvičení jsou dobrým základem pro budování sebe-podpory, asertivní komunikace, zvýšení uvědomění vlastních slabých a silných stránek, práce s emocemi. A praktických cvičení a rad je tu skutečně hodně!

09.01.2022 5 z 5

Písně Viviany Písně Viviany Emil Jakub Frída

Četla jsem jiné vydání (nakladatel Šedivý), kde jsou jen básně.
Jako snad všechny romantické básně Vrchlického je skutečně požitek je číst. Krátké, často na podobné téma, takže se mohou zdát trochu monotematické - na druhou stranu - kdo dokáže stejnou věc říct různě mnoha slovy?

Mně o štěstí se zdálo,
ó byl to krásný sen;
ač na sny věřím jen málo,
přec byl mi vyplněn.

Tys přišla, sklonila se,
lepšího světa host,
já hýřil v štěstí i kráse
a sen byl - skutečnost!

04.01.2022 4 z 5

Nefalšovaná kočka Nefalšovaná kočka Terry Pratchett

Proti jiným knihám na toto téma slabší kus. S některými věcmi souhlas, ale s některými, např. že kočkám na lidech nesejde, ne...

01.12.2021

Okna v bouři Okna v bouři Jaroslav Vrchlický (p)

Sbírka mi přišla velmi melancholická. Za mě nejhezčí část asi Smutná moudrost - básně Vím, V dnech šerých, Tempora mutantur.... Zrovna z ní je taková aktuální myšlenka ke covid debatám:
...
Svět sám zlý dost. Nač v hněvu plamen
polínko svoje přikládati?
On tvrdý dost - nač vlastní kámen
v řež všech proti všem přidávati?

Kdos ranil mne. Jest jemu lépe,
že vychrlil jed svojí duše?
Dal vášní hnát se, dítě slepé,
psal, jednal šíleně a hluše.

30.11.2021 3 z 5

Stesk rozumu Stesk rozumu Michail Jurjevič Lermontov

Četla jsem kdysi Démona a hrozně se mi líbil, tak když jsem narazila v knihovně na jeho výběr básní, tak jsem po ní sáhla taky. Nádhera. Je neuvěřitelné, jak byl nadaný ještě jako náctiletý, popisuje pocity, který snad má každý v té době tak skvěle, že se mi vybavily některé vlastní zážitky. Škoda jen, že všechny básně jsou tak melancholické, vážné, všude se prolíná stesk, takže to rozhodně není sbírka, pokud potřebujete povzbudit...

28.11.2021

Důmyslný rytíř don Quijote de la Mancha I. Důmyslný rytíř don Quijote de la Mancha I. Miguel de Cervantes y Saavedra

Přečetla jsem první knihu a stačilo mi. Nepřijde mi vtipné, když někdo někoho bije, i když je to blázen a v první knize těch výprasků bylo tolik, že už mě to přestávalo bavit. Poslední kapka byla scéna s Quijotovým "elixírem". Jako ukázka stačilo, ale zbytek se mi číst opravdu nechce...

22.10.2021

Krvavá svatba Krvavá svatba Federico García Lorca

Ta kultura mi přijde nějak vzdálená, moc mě to nebavilo

30.09.2021

Galský kohout zpívá. Antologie francouzské poezie Galský kohout zpívá. Antologie francouzské poezie * antologie

Sbírka se mi líbila, zpočátku se témata dost opakovala (láska, válka), postupem času k moderně se začala objevovat i jiná témata a v každém období jsem našla několik básní, které se mi líbily hodně, nejvíc asi v romantismu. Je rozhodně zajímavé vidět ten postupný vývoj. A jak moc nemusím francouzskou beletrii, tak vůči poezii to říct nemůžu.

16.06.2021

Naděje Naděje Renáta Kutáčová

Myšlenka zajímavá, provedení typu veršovánek - v pubertě by mě to asi bavilo, ale dnes už od poezie čekám větší hloubku

16.06.2021

77 šibenic 77 šibenic Christian Morgenstern

Totální úlet... Nejvíc se mi asi líbil Měsíc a Vlkdodlak

Měsíc
Před lety šesti tisíci
za úkol dal Bůh Měsíci,
ať fázi, kterou prochází,
názorně lidstvu zobrazí.

Ten, že se s Bohem nesmlouvá,
dorůstá v "Dé" a v "Cé" couvá.
Čímž nám dává příklad hezký,
že se v nebi mluví česky.

22.05.2021

Verše do kapsy Verše do kapsy Miroslav Florian

Kouzelné verše o úplně obyčejných věcech.

Jak se máš, jeseni
Jeseni, tetinko,
jsi ještě ženská k světu.
Pavoučí přadýnko
črtá tvou siluetu
na vítr, na azur
alejí, zvoníš v dur,
i když snad ze spinetu.

22.05.2021

Hodina mezi psem a vlkem Hodina mezi psem a vlkem Jan Skácel

Vůbec jsem se nechytala. Navíc jsou básně laděné dost melancholicky.. nic pro mě

18.05.2021

Chlapec a hvězdy Chlapec a hvězdy Jaroslav Seifert

Četla jsem novější vydání od Vyšehradu bez obrázků J. Lady. Sbírka kraťoučká a krásná, několikrát mě verše dojaly k slzám.

15.05.2021

Racionálně emoční behaviorální terapie Racionálně emoční behaviorální terapie Albert Ellis

Jako terapeut ji doporučuji spolu s Tréninkem emocí, i když nejsem kovaná v KBT. Mně osobně naučila rozlišovat, kdy myslím "emočně" a kdy logicky, což mi dost zjednodušilo život.

15.05.2021

Strach z nemocí: Jak mu rozumět a jak ho překonat Strach z nemocí: Jak mu rozumět a jak ho překonat Hans Morschitzky

Pro laiky asi nejzajímavější poslední část, jak začít se strachy bojovat. Pokud by se do toho někdo pustil, tak praktická pomoc se cvičeními na restrukturaci myšlenkových zkreslení je Racionálně-emoční behaviorální terapie nebo Trénink emocí od Alberta Ellise.

15.05.2021

Cranford: Zpovědi pana Harrisona Cranford: Zpovědi pana Harrisona Elizabeth Gaskell

Příjemné čtení

05.05.2021

Život a názory blahorodého pana Tristrama Shandyho Život a názory blahorodého pana Tristrama Shandyho Laurence Sterne

Nebyla jsem schopná - došla jsem na stranu 72 a nevím z toho absolutně nic...

03.05.2021

Sever a Jih. Díl III. Sever a Jih. Díl III. Elizabeth Gaskell

Podobně jako další čtenářky jsem tuhle sérii objevila až po shlédnutí "North and South", který zůstává v mé filmové sbírce. Knihy se mi trochu vlekly, doporučuju nejdřív přečíst a pak shlédnout.

16.04.2021

Cranford: Cranfordské dámy Cranford: Cranfordské dámy Elizabeth Gaskell

Trochu mi to připomnělo Kroniku Picwickova klubu v tom smyslu, že jsou to drobné příběhy několika hlavních hrdinek, ale na rozdíl od mužských, tady jsou ženské protagonistky. Spíš povidkový styl, milé, ale jinak mě kniha moc nezaujala.

16.04.2021