Rudy84 Rudy84 komentáře u knih

Blízký východ nad propastí Blízký východ nad propastí Břetislav Tureček

Kniha je skôr určená,pre ľudí,ktorý sa dlhodobo zaujímajú o tematiku.Ak spadáte do tejto kategórie,knihu oceníte.Bretislav Turecek zachováva objektivitu,spracovanie je veľmi profesionálne.Ocenujem,že si autor zachoval odstup,nezavádza a necháva na čitateľovi aby si utvoril vlastný názor.

24.03.2021 5 z 5

Snežný leopard Snežný leopard Peter Matthiessen

Objektívne 3,subjektívne 4...Keďže som viackrát Nepál navštívil,bolo pre mna zaujímavé čítať,aké to tam bolo pred takmer 50 rokmi.Cestovny ruch a biznis s tým spojený mení takmer všetky prírodné kultúry a je fajn,že existuje opis,ake to tam bolo kedysi.Ak sa zaujímate o budhizmus a východne náboženstva,je to kniha pre Vás.Ale ak nie a hladate len ľahší cestopis z oblasti Himalájí,toto nebude úplne ono.V podstate sa tam dokopy nič nedeje a celé to zachraňujú spomínané opisy kultúry a náboženstiev, ktoré v tejto oblasti kedysi vznikali.Takze kniha nie pre každého,ale ak trafí cieľové publikum..dokáže chytiť za srdce.Mna chytila,ale koli akejsi monotónnosti,nadšenie pomaly upadalo.Nie je to zle..ale k dokonalosti tomu čosi chyba.

10.11.2020 3 z 5

Kreutzerova sonáta Kreutzerova sonáta Lev Nikolajevič Tolstoj

Moje prvé stretnutie s týmto Ruským velikánom(ak nerátam esej Královstvo Božie vo vás).Kniha hneď v úvode vťiahla do deja a doslova ma fascinovala svojou nadčasovosťou.A presne taká táto kniha je.Nadčasová,písana jasne...zatína do živého.Aký teda sme?My ľudia.. muži a ženy.K dokonalosti chýba už len silnejšia gradácia a vyvrcholenie.Ale inak spokojnosť.

Heráci Heráci Irvine Welsh

Na Welsha si asi musí človek trochu zvyknúť...ale ak sa nadstaví na tu správnu vlnu..tá vlna ho zavedie až tam,kam si ani nepraje byť.Po pár stránkach ma kniha celkom vcucla...a ocitol som sa zrazu v 80-tich rokoch v Škotsku a frčal som na northern soule,punku a speede.(na podobnej hudbe frčím tak trochu aj v mojej realite,na speede našťastie nie)K speedu sa postupne pridával herák a iná špina ľudskej špoločnosti,až toho bolo zrazu toľko,že som musel knihu na čas odložiť...a čítať na chvíľu niečo "trošku" viac pozitívne.Do konca mi zostávalo asi 100 strán a začínam sa tešiť,kedy sa ku knihe vrátim.Welsh je totiž ako ten herák...v jeho knihách je samý hnus a nič vám to v konečnom dôsledku nedá..ale aj tak sa k nemu zas a zas vraciate. :)

Místa, kam se nechodí Místa, kam se nechodí Jakub Venglář

Cestopisov čítam veľa a väščinou od ich autorov nečakám silné literálne diela,kedže ich ani nepíšu žiadny rodený spisovatelia(až na niektoré výnimky).V podstate mi stačí,aby som sa pri nich nenudil,niečo sa o daných krajinách naučil...a ak sa pri tom zasmejem a pozriem si aj zaujmavé a kvalitné fotky,je to iba plus.Tento cestopis splňa v podstate všetko výžšie menované.Je velmi komplexný a nevenuje sa len rôznym krajinám,ale v akoby medzikapitolách rozoberá rôzne cestovatelské záležitosti(prečo cestovať sám,kulturny šok atď)Navyše je aj velmi dobre vizuálne spracovaný.To najlepšie,čo som v rámci cestopisov v poslednej dobe čítal...

Posledný pustovník Posledný pustovník Michael Finkel

Na túto knihu som sa tešil, kedže obsahovo mi pripomínala moju srdcovku Útke do divočiny. Očakávania podčiarkovalo aj vydavateľstvo Absynt, pri ktorom som zvyknutý väčšinou na zaujmavé tituly. Výledok?Kniha za prečítanie stojí, nenudila, ale zároveň ani nenadchla.Nešla akosi do hĺbky, ako napr. vyžšie uvedený titul. A možno to ani nešlo, kedže motivácie ústrednej postavy žiť v lese mimo spoločnosti boli niekde úplne inde. Takže za mňa, človeka ktorý vyslovene vyhladáva podobný tip kníh, “iba" mierny nadpriemer. A to neni také zlé..:)

31.10.2020 3 z 5