rozvera rozvera komentáře u knih

Modrá hvězda Modrá hvězda Jan Guillou

Autor se vrátil zpět do období 2. světové války a popisuje hlavně život starší Lauritzovy dcery, která pracuje v norském odboji, zároveň je účastna v britské špionážní organizaci, nakonec i ve švédské. Svou činnost musí tajit před otcem, který je výrazně proněmecký a o krutostech nacistů neví, vidí Německo očima svého mládí a krutě prozře až na konci války těsně před smrtí. Vyprávění je opět strhující, stejně jako předchozí díly.

08.03.2018 4 z 5

Mezi červenou a černou Mezi červenou a černou Jan Guillou

Sága klanu Lauritzenů pokračuje obdobím po skončení první světové války, dva starší bratři mají rodiny. Nejstarší syn s rodinou žije ve Švédsku, kam se přestěhoval z Norska, oba mladší žijí v Berlíně. Jejich společné podnikání díky obratným manipulacím neutrpělo finanční újmu během poválečné krize . Politické názory dospělých členů rodiny jsou různé, přesto jako klan drží pospolu a když v Německu začíná převládat nacizmus , přesídlí oba mladší bratři do Švédska. Třetí díl končí prvním dnem druhé světové války.

17.02.2018 4 z 5

Plný pohár vína Plný pohár vína Zora Beráková

Historický román o životě královského místodržícího v Čechách Ferdinanda II. a jeho ženy , pro niž údajně postavil lovecký letohrádek Hvězda. Příjemné románové čtení o lidech v historii doložených, i když děj je autorčinou fikcí.

19.01.2018 4 z 5

Život je nádherný Život je nádherný Tereza Boučková

Třetí díl trilogie se čte dobře, nenudí, ale podle mého názoru se Roku kohouta nevyrovná.

04.12.2017 4 z 5

Byt na Vinohradech Byt na Vinohradech Ota Dub

Náhodou se mi dostala do rukou kniha od lékaře (znám jeho knihy z lékařského prostředí), popisující životní osudy řemeslníka, živnostníka, později podnikatele, jeho začátky, vzestup i pád. Příběh se odehrává s průběhu první třetiny 20. století , s úspornou přesností vystihuje atmosféru doby, osoby a jejich charaktery tak, že jsem se naprosto do knihy vcítila, navíc jsem vzpomněla na kroniku svých předků a jejich podobné vzpomínky.Kniha má co říci i dnešní generaci, mnozí zažívají vzestupy i pády.

04.11.2017 4 z 5

Šílené krávy Šílené krávy Kathy Lette

Tak to jsem se přehmátla, tento druh literatury mě neoslovuje.

02.08.2017 2 z 5

Z Bagdádu, s láskou Z Bagdádu, s láskou Jay Kopelman

Laskavý příběh z krutého prostředí.

24.06.2017 4 z 5

Čekání na Roberta Capu Čekání na Roberta Capu Susane Fortes

Strhující příběh o dvojici slavných válečných fotoreportérů z doby občanské války ve Španělsku. Všechna jména, v příběhu zmíněná, jsou skutečná, ti lidé v té době ve Španělsku byli, Hemingway začal psát román Komu zvoní hrana. Robert Capa(pseudonym) a Gerda Taro se proslavili svými fotografiemi přímo z míst bojů a oba za svou odvahu a úsilí být v centru dění zaplatili životem. Gerda přímo ve Španělsku, Robert Capa (pseudonym) později ve válce v Indočíně. Jeho výstižné motto: "Nejsou-li vaše fotografie dobré, nebyli jste dost blízko". Epizody ne přímo válečné jsou už vytvořeny volně, románově , pro mne někdy nadbytečné. Přesto jsem román přečetla jedním dechem.

09.05.2017 5 z 5

Klášter božích panen Klášter božích panen Dagmar Štětinová

Jakékoliv ideály se daly a dají zneužít ve jménu kteréhokoliv boha, ať nebeského či světského a v jejich jméně páchat zvěrstva. Dobře napsaná novela, ale moc optimizmu čtenáři nepřináší.

04.05.2017 4 z 5

Zmrzlina s příchutí záměru Zmrzlina s příchutí záměru Olga Path Štiplová

Bystré postřehy, vtipné glosy, úsporný novinářský styl. Hodně mi vadila přemíra vulgarit, rozhodně se ke knížce nebudu vracet.

04.05.2017 2 z 5

Ututlané dějiny Ututlané dějiny Felix Krumlowský (p)

Dobře napsané příběhy historických osobností, většinou se záhadami jejich konce, či narození, které přes snahy řady historiků nebyly vyjasněny a většinou ani nebudou a tak jsou opravdu ututlány.

26.04.2017 4 z 5

Přes kočičí hřbet Přes kočičí hřbet Simona Mahlerová-Šustková

Nenáročná knížka ke čtení na deštivá odpoledne. Děj plyne pomalu jako blízká řeka, bez hluchých míst a velkých vzruchů. I upovídaný starý kocour se docela do příběhu hodí, až na ten konec, to bylo za hranu. Také mi tam vadil jezevec, lesní zvíře, který přičinlivě po nocích hrabe díry v zahradě vilové zástavby, při čemž není o blízkém lese ani zmínka.

19.04.2017 3 z 5

Přes kočičí hřbet Přes kočičí hřbet Simona Mahlerová-Šustková

Docela pěkné čtení až na toho kocoura zabijáka, to bylo podle mne přitažené za vlasy.

09.04.2017 3 z 5

Císařův prezident Císařův prezident Dušan Spáčil

Bylo, nebylo, zbytečné to hodnotit, důkazy nejsou. V každém případě je to knížka velice čtivá, dověděla jsem se tam dost zajímavostí ze života obou státníků, které jsem neznala a myslím si, že autor nijak neznevažuje sílu osobnosti ani památku pana prezidenta. Nakonec autoři, kteří se věnují literatuře faktu, často se přes veškeré snažení a studování archivních materiálů k jednoznačnému faktu přes veškeré úsilí nedoberou, viz např. Miroslav Ivanov. Jsem velmi ráda, že jsem tuto knihu dostala, četla jsem ji poprvé, ale ne naposled.

27.03.2017 4 z 5

Pes a dějiny aneb Jak to asi nebylo Pes a dějiny aneb Jak to asi nebylo Petr Skalka

Knížka je souborem krátkých povídek, ze kterých čiší laskavý humor. Povídky jsou zasazeny do historického rámce, pes se v nich vyskytuje převážně okrajově, ale je zmíněn téměř v každé z povídek. Nelituji, že jsem si ji vybrala k přečtení, i když to není podle mého názoru nejlepší kniha pana Skalky. Milé čtení na cesty, nebo k odpolední kávě,

13.03.2017 3 z 5

Bubáci a hastrmani Bubáci a hastrmani Josef Lada

Milovaná knížka mého dětství a dalších generací, značně ohmataná, mnohokrát čtená. Stejně jako ostatní knížky pana Lady musím ohodnotit co nejvýše, pro tu spoustu lásky a úsměvů, které ve svých pohádkách rozdává.

08.03.2017 5 z 5

Mrtvá a živá Mrtvá a živá Daphne du Maurier

Mám ráda knihy této spisovatelky, umí dobře navodit atmosféru a vygradovat děj.

05.03.2017 4 z 5