RoBertino27 RoBertino27 komentáře u knih

Katastrofy techniky děsící 20. století Katastrofy techniky děsící 20. století Jan Tůma

Ve srovnání s předchozí brožovanou publikací autora vypadají Katastrofy techniky podstatně honosněji, ale mnoho dalších informací se tu nedozvíme, spíš přibyly analýzy a hodnocení, proč k tomu či onomu došlo. Čekal jsem, že tato publikace na Katastrofy děsící svět naváže, proto do jisté míry - přes vysoký odborný standard - byla kniha zklamáním.

19.08.2020 3 z 5

Katastrofy děsící svět Katastrofy děsící svět Jan Tůma

Vzhledem k rozsahu knihy se v jednotlivých kapitolách věnovaných typu katastrofy probíraly jen některé - pochopitelně ty nejznámější nemohly chybět. Je ale třeba poznamenat, že autor na rozdíl od mnoha bulvárních pisálků dokázal udržet solidní úroveň a nesklouzl do laciného tónu. Na svou dobu to byla velmi povedená kniha.

19.08.2020 4 z 5

Papírová archeologie 2 Papírová archeologie 2 Robert Pavelka

Pro fanoušky ABC a papírových modelů povinnost, vysoký standard se podařilo udržet a opět ho o kousek poposunout. Opět nechybí modelářská vyznání a celá jedna kapitola je věnována na svou dobu geniální "kartičkové" encyklopedii - přírodovědnému a technickému atlasu.

19.08.2020 5 z 5

Bouchačky, prachy a rock 'n' roll Bouchačky, prachy a rock 'n' roll Steve Overbury

Není od věci se podívat také z druhé strany a poznat, kdo ve skutečnosti tahal za nitky. A také jak byla celá rocková scéna provázaná. Lze mít výhrady k tomu, zda některé skupiny (Wham!, Spice Girls) jsou rockové, ale to na zajímavém a objevném čtení nic neubírá.

19.08.2020 4 z 5

Alibi mrtvého Alibi mrtvého Vladimír Henzl

Zpočátku trochu tápání, umocněné jakoby natahovaným napětím - co prožívá kapitán Berka na Slovensku, to je skutečně román na dlouhé pokračování v několika kapitolách. Ale děj nenudí a plyne přiměřeně dál tak, jak má. V tehdejší době to byl určitě výjimečný počin z oblasti, o níž se pro jistotu moc nemluvilo.

18.08.2020 4 z 5

Za obzorem čeká svět Za obzorem čeká svět M. Z. Thomas (p)

Kniha pro mě bude vždy spjata s nějakou školní soutěží, kde jsem uspěl a mohl si vybrat publikaci dle svého přání. Nevím, proč jsem sáhl po této a jako dítko druhé třídy jsem ji po několika stránkách odložil, protože mě bytostně nebavila. Teprve po mnoha letech jsem se k ní vrátil a konečně prošel s Alexandrem a Aiméem celou jejich pouť. Ovšem ani napodruhé jsem nebyl patřičně lapen. Možná to bude chtít třetí pokus...

18.08.2020 3 z 5

OLYMPIC chvíli po ránu a zase znovu spolu OLYMPIC chvíli po ránu a zase znovu spolu Pavel Chrastina

Oproti jiným knihám různých autorů má ta Chrastinova plus, že její tvůrce byl takříkajíc při tom, navíc ještě mohl využít přínos Jana Antonína Pacáka. Nedostatek daný okolnostmi je ten, že kvůli Chrastinově emigraci byla historie skupiny po jeho odchodu ignorována. Což je ale pochopitelné. Dalším plusem jsou i snímky, některé do té doby neznámé.

Olympic Olympic Ivana Šimčíková

Srovnání s Tůmovou knihou jasně na body vyznívá pro Čtyři, co hrají rock. V tomto případě se čtenář musí vypořádat ze značně zmateným a bohužel místy hodně nepřesným, téměř heslovitým projevem. Nejsou snad dvě publikace na stejné téma, které by neměly ve svých statích nějaké protitrumfy, ale tato kniha jich nabízí podstatně méně, o to více je nepřehledná, až snaživě strnulá.

18.08.2020 2 z 5

Čtyři hrají rock Čtyři hrají rock Jaromír Tůma

Podle zaručených zpráv režimně notně ořezaná publikace, kde však je zmíněn problémový emigrant Pavel Chrastina. Z hlediska fanouška kapely nelze říci, že bych nějaké informace postrádal, možná pár drobností jsem se dozvěděl o něco později. Tůma popsal existenci Olympicu do roku vydání tak trochu stylem Jiřího Černého a jeho seriálu Beatles a jejich desky (časopis Melodie, 1979), oživením jsou reakce fanoušků a kolegů z branže, stejně jako svérázné profily skupiny začleněné do sedmi dnů v týdnu...

Královská formule Královská formule Zdeněk Čížek

Jedna z prvních, ne-li vůbec první publikace o F1 po Sametové revoluci a s lítostí je nutné konstatovat, že i jedna z nejhorších. Vyslovené chyby, nepřesné popisky u fotografií, vše působí dojmem, že byla "ušita horkou nití". Navíc fotografie v modrém duotónu jsou vysloveně nešťastným řešením. V tomto případě prvotní dojem hořce klame.

18.08.2020 2 z 5

Zastavte expres 63 Zastavte expres 63 Jaromír Křivan

Nejspíš díky době, ve které kniha vyšla, není až tak poklonkující vládnoucí straně, dokonce si dovoluje být v určité opozici. Z mého pohledu dostává tato publikace známé edice Magnet ještě ten rozměr, že jsem místo, kde k průniku vlaku za Železnou oponu došlo, velmi dobře znal.

Krásné léto v Orlím srubu Krásné léto v Orlím srubu Vladimír Thiele

Dlouze budu litovat, že tato knížka skončila někde v propasti dějin. Byla nejen velmi oblíbená, takže jsem z ní byl schopen citovat celé pasáže, ale tak trochu připomínala širší rodinné poměry (bratranci Martin a Petr...). Možná bych ji dnes shledal jako poněkud jednoduchou, ale pořád převládá ten silně pozitivní pocit.
Po nějaké době musím konstatovat, že jsem Krásné léto sehnal a obavy byly zbytečné. Je to dětská kniha, ale svůj půvab si zachovává nadále.

18.08.2020 4 z 5

Mistři světa F1 Mistři světa F1 J. M. Bents (p)

Velkou slabinou tohoto objemného seriálu je jeho nevyváženost. Už tu bylo řečeno, že některé profily byly použity z dřívějšího vydání a například v případě Rindta bylo smutné si potřetí nebo počtvrté přečíst opět to samé. Zatímco některým pilotům se dostalo cti rozprostřít svůj příběh na desítkách stran (například Lauda měl k dispozici předchozí Přílohu na pokračování a přesto dostal hodně velkorysý prostor), jiní se museli spokojit s rozsahem sotva pětinovým. V tomto směru nad Kováříkovou publikací jasně vítězí Koreckého Majstri F1.

18.08.2020 3 z 5

Miláček Francois: François Cevért Miláček Francois: François Cevért Henri Devos (p)

Nezapomenutelný François Cevert, vlastně Goldenberg, protože tak znělo jeho skutečné příjmení, byl nejen idolem mnoha dívek a načas je přitáhl do F1, ale i tragickou postavou tohoto sportu - zabil se ve chvíli, kdy měl mít cestu do absolutní špičky F1 otevřenou. Ročníková knižnice na pokračování je až do samotného závěru vyprávěna v první osobě, jediným výraznějším nedostatkem je velmi nekvalitní tisk - leč MOTORistická současnost v té době ještě neměla k dispozici hlubotisk.

Muž bez cestovního pasu Muž bez cestovního pasu Miloš Kovářík

Seznámení s životem Ferrariho, hlavně té méně známé části, kdy ještě sám jezdil. Najdeme tu i traumatizující zážitek a soudní řízení po smrti Alfonsa de Portaga v Mille Miglia, rovněž hořký osud otce, který přežil své dítě. Závěrečná kapitola už byla vydána před touto přílohou, konkrétně jako článek Běda tomu, kdo v Maranellu upadne v nemilost (MOTORistická současnost, číslo 2/ročník 1977). Nemohu se ale zbavit pocitu, že popis Ferrariho života je poněkud těžkopádný a příliš rozmělněný.

18.08.2020 3 z 5

Říkají mu Niki Říkají mu Niki J. M. Bents (p)

Knížka na pokračování byla po téměř deseti letech odměnou za čekání a rozčarování, proč zmíněný seriál NIKI najednou skončil. Rukopis Kováříkův, vlastně pardon, pana J. M. Bentse, je jeho klasickým projevem a lehounkou fabulací - těžko lze předpokládat, že byl v místě činu a všechny dialogy si pamatoval. Líčení Laudova osudu to ale nijak neškodí, zvláště když si z pohledu zvoleného pseudonymu autor mohl dovolit vynechat osobnější tón. Lituji jen jedné věci, že díky shodě okolností jsem o tuto pečlivě svázanou publikaci přišel...

Život a smrt rychlých mužů Život a smrt rychlých mužů Miloš Kovářík

Jako dospívající fanoušek F1 jsem bohapustě záviděl oné Nině, která se klidně vybavuje s piloty F1. Až později jsem zjistil pravdu. Kovářík čerpal z mnoha svých zkušeností a také je uměl prodat, leč bohužel občas zabředl do pokusu o osobní příběh pilotů a lidí okolo - a ztrácel půdu pod nohama. Byl to muž literatury faktu, jak dokazuje jeho započaté a bohužel nedokončené veledílo Kdo je kdo v motoristickém sportu. Příběh Ronnie Petersona a Gunnara Nilssona se však dá číst i s odstupem času a bez zívání.

S devatenáctkou do Bernu S devatenáctkou do Bernu Lubomír Man

Jak je uvedeno v noticce na obalu, spolupracovali na knize tehdejší reprezentanti ČSSR a někteří špičkoví trenéři. Pokud se pokusíte najít souvislost se skutečností, nejblíže má asi vyprávění o hokejových peripetiích Ivana Krumla ke světovému šampionátu ve Švýcarsku 1971, aspoň co do výsledků první poloviny MS a sledu soupeřů. Ivanovi, stíhanému nepřízní osudu a snahou nepřátelsky naladěných spoluhráčů ho hokejově odstavit, prostě palce držet musíte.

18.08.2020 4 z 5

Rychlý muž na pomalém křesle Rychlý muž na pomalém křesle Nina Rogliani (p)

Životopisná publikace vycházející na pokračování v měsíčníku MOTORistická současnost vychází z knihy È questione di cuore novináře Cesare De Agostiniho. Autor Miroslav Kovářík, publikující rovněž pod pseudonymem J. M. Bents, ji doplňuje několika beletristickými vsuvkami. Díky tomu je výsledek poněkud rozpačitý, ale v konečném výsledku vystihuje podstatnou část Regazzoniho kariéry nejen v F1, ale i ostatních oblastech motoristického sportu.

Rychlostní zkouška Rychlostní zkouška Luboš Pecháček

Tato knížka vycházela na pokračování v časopise MOTORistická současnost a čtenářům nabízí poněkud odvrácenou stranu života velké rodiny soutěžních jezdců, poměrně tvrdě ukazuje, jaká úskalí a nástrahy musejí překonávat - hlavní hrdinové, manželský pár Petra a Jitku Hádkovy navíc kromě drobných osobních rozporů čeká opravdu zásadní životní krize, která jejich vášeň může navždy změnit. Jenom malý detail - příběh se měl původně jmenovat Rychlostní vložka, ale neprošel kvůli spojitosti s dámskou hygienickou potřebou.